2023 m. balandžio 1 d., šeštadienis

Kugelis


 

Bulvių kugelis atkeliavęs iš litvakų (žydų virtuvės) Lietuvoje yra be galo populiarus. Galima ginčytis koks tas tikrasis „mūsų“ kugelis teisingas. Ar tas kurį iškepus galima kabliuoti iš puodo samčiu ar tas kuris yra plokščias ir jį galima dailiai supjausčius visiems išdalinti...Šiuo klausimu jau truputį prieinama prie vieningos nuomonės, kad kugelis kabinamas samčiu, o bulvių plokštainis- pjaustomas. Tačiau toliau vėl galimi ginčai, kuo užpilti tarkuotas bulves... verdančiu pienu, o gal paprasčiausiai kefyru. Dėti kiaušinių? Mėsos? O gal be jų?

Kaip jau supratote variantų begalės. Ir tie galimi variantai atatinkamai daugiau mažiau pasiskirstę po Lietuvos regionus. Žemaitija kepa ‚tikrą‘ kliuksintį riebų kugelį su mėsos gabalais jame. Kitur kepamas daugiau plokštainis. Bet vėl gi, ir plokštainis kartais būna su mėsos gabaliukais, kartais be jų. Taisyklių šioje dalyje kaip ir nėra.

Mano kepamas kugelis yra galbūt tarpinis variantas tarp kugelio ir plokštainio. Jis vidutinio tirštumo.

Riebalus kugeliui aš naudoju likusius nuo keptos kiaulienos šoninės, anties ar žąsies. Tačiau tie riebalai susidarę kepimo metu neturi būti sudegę (rudi).

Kaip pasiruošti tuos riebalų likučius? Dažnai kepant mėsą orkaitėje pilame šiek tiek vandens. Arba kepant išsiskiria mėsos sultys ir riebalai. Iškepus mėsa suvalgoma, o likęs skystis, jei jis nesudegęs panaudojamas padažui. Tačiau kepant kiaulienos šoninę ar antį, išsiskiria daug riebalų. Tad, po kepimo likusį skystį supilkite į nedidelį stiklainį ir pasilikite šaldytuve. Po kelių dienų kepant kugelį tuos sustingusius riebalus galite puikiai vėl panaudoti.

Jums reikės

1 kg. bulvių,

1 svogūno,

2 vidutinių kiaušinių,

½ l. pieno,

½ stikl. taukų ar lydyto Ghee sviesto,

druskos,

5 pipirų mišinio (jei naudosite kepimui lydytą sviestą Ghee),

2 lauro lapų,

 

Padažui

Džiovintų (užmerkite iš vakaro ir kai tik pašausite kugelį į orkaitę išvirkite) ar šviežių grybų ar likusio džiovintų grybų nuoviro,

riebios grietinės.

Keptuvėje išlydykite riebalus ir juose iki geltonumo apkepinkite smulkiai supjaustytą svogūną. Du tris šaukštus riebalų supilkite į kepimo indą ir lieskite jiems pasiskirstyti ant kepimo indo dugno.

Bulves nuskuskite ir sutrakuokite tarkavimo mašina ar smulkia tarka.

Užvirkite pieną ir iš karto užpilkite ant bulvių. Išmaišykite. Ten pat į bulvių tarkus įberkite druskos, jei reikia pipirų ir supilkite tirpintus riebalus. Jei jūs kugelį mėgstate valgyti tik su grietine supilkite kartu su riebalais ir svogūnus. Jei valgote su padažu, keptus svogūnus pasilikite.  

Kiaušinius įmuškite į tarkius ir kol jie dar nepanirę, lengvai šakute paplakite iki vientisos kiaušinių masės. Ir tik po to gerai sumaišykite su tarkiais.

Visą tarkių masę supilkite į kepimo indą ir įdėkite į prieš tai įkaitintą orkaitę ar Kamado Bono kepsninę įkaitintą iki 200 C temperatūros. Tokioje temperatūroje kugelį kepkite 30- 40 min., vėliau kaitrą sumažinkite iki 180C ir kepkite kol kugelis bus iškepęs.

Patikrinti ar iškepė galite šakute pakabinę šiek tiek kugelio iš pačio kepimo indo centro (turi nesijausti bulvių tarkių tekstūros)

Per tą laiką kol kugelis kepė pasiruoškite padažą.

Grybus supjaustykite plonomis juostelėmis ir pakepkite jau keptuose svogūnuose. Įdėkite grietinės, druskos ir jei reikia įberkite pipirų. Užvirinkite ir pateikite kartu su keptu kugeliu.

Virdama džiovintus grybus kitiems patiekalams, likusį skystį nuo grybų aš supilstau į polietileno maišelius skirtus kokteilių ledukams šaldyti. Tad, kai reikia džiovintų grybų nuoviro padažams belieka kelis ledukų gabalėlius tik sumesti į ruošiamą padažą. Tokius šaldytus grybų nuoviro ledukus naudoju ir kugelio padažui paruošti.


 

Sudėtingumas: paprasta

Receptas: iš šeimos archyvo

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą