2021 m. vasario 28 d., sekmadienis

Vaisių salotos

 


Kartais kažko norisi saldžiai, bet ne visai saldžiai. Taip pat šios salotos bus kaip desertas, kai tingisi kepti pyragą, o deserto vis tiek reikia. Vaisius naudokite pagal esamą sezoną. Kadangi dabar žiema, tai pagrindą sudaro citrusiniai vaisiai. Vasarą šiam desertui naudokite daugiau uogų, persikų ar abrikosų. 

Jums reikės

I variantas

2 mandarinų,

2 obuolių,

2 kriaušių,

1 banano,

po 150 gr. tamsių ir šviesių vynuogių,

kelių mėtos lapelių,

1 citrinos žievelės ir jos sulčių,

30 gr. rudojo cukraus arba medaus.

Obuolius ir kriaušes supjaustome kubeliais ir užpilame citrinos sultimis, kad vaisiai nepajuoduotų. Mandarinus suskirstome skiltelėmis, o bananus supjaustome griežinėliais. Jei jūsų turimos vynuogės su kauliukais, perpjaukite jas pusiau ir išimkite kauliukus. Užberkite cukrumi ir tarkuota citrinos žievele. Išmaišykite prieš pat dedant į taures.

Jei vietoje cukraus naudosite medų, tai pirmiausia nutarkuokite citrinos žievelę, išspauskite sultis ir sultyse ištirpinkite medų. Po to jau pjaustykite vaisius.



 II variantas

1 – 2 bananų,

2 kivių,

1 apelsino (suplėšyto segmentų dalimis) arba 2 mandarinų,

½ granato sėklų arba razinų, ar smulkiai pjaustytų datulių,

 1 citrinos sulčių,

30 gr. rudojo cukraus arba medaus.

galite pagardinti tarkuota apelsino žievele ir cinamonu.


Kaip papuošti taures desertui? Paimkite dvi nedideles lėkšteles. Į vieną iš jų įpilkite truputį cukraus, o į kitą truputį likerio. Apverskite tuščią taurę ir įstatykite ją į lėkštelę su likeriu, o po to- į cukrų. Viskas. Jūsų taurė papuoša, dabar atsargiai galite sudėti salotas.

Sudėtingumas: paprasta

Receptai: iš interneto

2021 m. vasario 26 d., penktadienis

Aluje troškinta vištiena

 


  Patiekalas kuris atmintyje įsirėžęs nuo vaikystės. Net ir po daugelio metų labai gerai atsimenu storame sunkiame puode troškintos kaimiškos vištos skonį. Nuo alaus ji buvo aromatinga, sultinga ir net lipo prie lūpų. O razinos ir morkos suteikė jai subtilų saldumą. Kelis kartus troškindama vištieną vis nerasdavau tinkamo alaus, kol pagaliau radau iš naturalaus salyklo gaminamą alų. Ir tik tuomet tas nekartus skonis sugrįžo.

Jums reikės

Vištienos (šlaunelės, blauzdelės, sparneliai),

½ butelio Kauno tamsaus porterio,

2 morkų,

1 svogūno,

3 skiltelių česnako,

1- 2 saujos tamsių razinų,

prieskonių paukštienai arba 5 pipirų mišinio ir saldžiosios paprikos miltelių,

druskos.

   

Paukštieną ištrinkite prieskoniais ir palikite per naktį šaldytuve pasimarinuoti.

Svogūną, česnaką smulkiai supjaustykite ir suberkite į troškinimo indą. Ten pat suberkite šiaudeliais supjaustytas morkas. Sudėkite vištieną, užpilkite alumi ir uždengę dangčiu ar folija įdėkite į iki 200C įkaitintą orkaitę. Po pusvalandžio suberkite razinas ir dar troškinkite, kol vištiena suminkštės.

 


Sudėtingumas: paprasta

2021 m. vasario 25 d., ketvirtadienis

Konservuoto tuno salotos "Tunas patale"

 


Dar viena mišrainė su konservuotu tunu arba su bet kokia kita konservuota žuvimi. Ir nors receptas panašus kaip, kad tai būtų „Silkė patale“, skonis bus daug švelnesnis nei gaminant su silke.

Sudėtinės dalys taip pat šiek tiek skirsis.

Jums reikės

1  skardinės tuno arba bet kokios kitos konservuotos žuvies (lašišos, sairos)

2 virtų bulvių (vidutinio dydžio,)

1 virto burokėlio,

1 rausvojo svogūno, šaloto arba poro,

2 marinuotų agurkų,

 3 virtų kiaušinių,

majonezo,

druskos,

pipirų,

krapų.

  Bulves, burokėlius ir agurkus supjaustykite nedideliais kubeliais. Smulkiai supjaustykite svogūną. Kiaušinį taip pat smulkiai supjaustykite ar sutarkuokite. Jei konservuota žuvis yra savo sultyse, tai tas sultis nupilkite. Jei aliejuje, bent jau tuną sutrinkite šakute kartu su aliejumi. Jei aliejaus yra labai daug, dalį jo- nupilkite.

Visas daržoves dėkite sluoksniais, lengvai jas paspausdami ir pertepdami labai plonu majonezo sluoksniu. Bulvės, burokėliai, svogūnai, žuvis, kiaušiniai ir galiausiai krapai. Tarp kai kurių sluoksnių užberkite šiek tiek pipirų ir labai nedaug druskos.

 Padėkite į šaldytuvą bent 2 valandoms, kad skoniai susijungtų. Galite mišrainę palikti šaldytuve per naktį.


                       

Sudėtingumas: paprasta

2021 m. vasario 24 d., trečiadienis

Marinuotos sardinės arba strimėlės

 


  Keista, bet šios mažos žuvytės kažkaip Lietuvoje nėra labai populiarios. Ir jei sardines tikrai turi savo išskirtinį skonį, kuris žavi ne kiekvieną, tai strimėlės turėtų patikti visiems kas mėgstate silkę. Tik strimėlė yra švelnesnio skonio, nei silkė. Tad, siūlau pabandyti.

Jums reikės

500 gr. sardinių arba strimėlių (šviežių),

1 svogūno,

Santa Maria prieskonių marinuotai silkei arba truputį grūstų kvepiančių pipirų, garstyčių sėklų ir lauro lapo,

1 – 2 v.š. alyvuogių aliejaus.

Marinatui

180 ml. vyno acto (6%),

100 ml. vandens,

50 gr. cukraus,

1 a.š. druskos.

  Išvirkite marinatą ir jį atvėsinkite.

  Kol marinatas vėsta išvalykite žuvytes. Nukirpkite su žirklėmis galvą, atsargiai perkirpkite pilvą ir išimkite vidurius. Po vandens srove arba rankomis nuvalykite žvynus. Abiejų žuvyčių žvynai labai lengvai nusivalo. Nenaudokite peilio, nes žuvytės yra labai minkštos.

  Supjaustykite svogūną plunksnelėmis ir lengvai praskleiskite tarp pirštų. Į marinavimo indą sudėkite žuvytes, užberkite šiek tiek grūstų prieskonių ir ant viršaus užberkite svogūną. Užpilkite atvėsusiu marinatu ir palikite  maždaug 8 val. marinuotis šaltai. Galite palikti per naktį šaldytuve.



Vėliau nupilkite marinatą. Kiekvieną žuvytę nukauluokite, kaip silkę. Tai yra nedideliu aštriu peiliukų įpjaukite ties nugara, nuimkite peleką virš nugaros ir du esančius apačioje. Dėkite žuvytę ant popierinio rankšluosčio ir kairės rankos pirštais laikydami už stuburo kaulo, dešinės rankos smiliumi lengvai perbraukite per stuburo kaulą. Taip lengvai atskirkite stuburo kaulą ir iš kitos pusės. Jei nenorite vargti, galite žuvytes pateikti su kaulu. Po marinavimosi jis bus suminkštėjęs.

Sudėkite žuvytes į serviravimo indą kartu su svogūnais ir užpilkite šiek tiek alyvuogių aliejaus.


Sudėtingumas: vidutinis

Receptas: pagal virtuvės šefą Liutaurą Čepracką

2021 m. vasario 15 d., pirmadienis

Lietiniai su bulvių koše

 

                                

Yra du receptai, kai virdama bulves visada planuoju jų išvirti daugiau, kad pagaminti švilpikus arba lietinius su bulvių koše.

Šie lietiniai man skaniausi su iki geltonumo kepintais svogūnais ir traškia šonine, o mano vyrui su grietinės ir radonųjų (tikrų) ikrų padažu. O jums teks patiems apsispręsti, kaip jums bus skaniau. Lietinius kepu kaip visuomet pagal tą patį receptą. Bet, kad nereiktų jums ieškoti to lietinių recepto, tai primenu.

Lietiniams ( 9 vnt.) reikės:

3 kiaušinių (didelių),

0.5 l. pieno,

150 gr. miltų,

1a.š. cukraus

truputis druskos,

lydyto sviesto ar aliejaus blynų kepimui.

 

Įdarui

2 saujų bulvių košės,

1 -2 kiaušinių,

trupučio druskos.

 

Padažui

Šalto rūkymo šoninės,

1 svogūno,

Arba

riebios 45 % Dvaro grietinės,

raudonųjų ikrų.



Į vakarykštę bulvių košę įmaišome suplaktą su druska kiaušinį. Dedame įdaro ant lietinio ir susukame blynelį. Apkepame gerai iš abiejų pusių. Jei blynelių kepsite daug, galite juos kepti orkaitėje įtiesę kepimo popierų ir užbėrę lydyto sviesto gabalėlių. Kepant orkaitėje įkaitintoje iki 180 C. vieną kartą blynelius reikia apvesti.

Kol blyneliai kepa-

 I var. kitoje keptuvėje pakepinkite šoninės juosteles ir kai jos gerai apkeps padėkite į lėkštę. Į keptuvę įdėkite sviesto ir gerai (iki geltonumo) pakepkite plunksnelėmis pjaustytus svogūnus. Pateikite su keptais lietiniais.

II var. grietinę ištirpinkite nedideliame puode ir supilkite į padažinę. Į ją įdėkite kelis šaukštelius raudonos ikros ir gerai išmaišykite.


Sudėtingumas: vidutinis 

Receptas: sugalvotas pačios  




2021 m. vasario 14 d., sekmadienis

Agurkų ir virtų morkų mišrainė

 


Tikriausiai ir jums būna, kad kartais nusipirkęs knygą džiaugiesi, kaip tas laimės kūdikis laimėjęs loterijoje. Taip nutiko ir man, kai žiūrinėdama sendaikčius internete užtikau  "Lietuviškų tautinių, firminių patiekalų ir kulinarijos gaminių receptūrų bei technologijų aprašymų rinkinį". Tai sovietinių laikų maisto ruošimo vadovas, kuriuo turėjo remtis visos viešo maitinimo įstaigos, o jei tiksliau visos kavinės ir visi restoranai, esantys Lietuvos TSR (atrodo, taip parašiau, nesuklydau ;-)))




Vadovas išleistas 1983m. kovo mėn. prekybos ministro įsakymu. Va, taip!

 Kas dar labai nustebino šioje knygoje, kad įsakyme skelbiama, kad receptūrų keisti negalima ir jei nėra nors vieno produkto įeinančio į recepto sudėtį, jo negalima keisti kitu, ar gaminti be jo. Patiekalą iš vis draudžiama gaminti.

O produktai, žiūrint iš šių laikų plataus asortimento, tai irgi ne kažkokie ir restoranuose būdavo II kategorijos mėsa, daržovės. Žuvis tik šaldyta. Daug mišrainių gaminama iš konservuotos žuvies. Žalių salotų- nėra. Nors tais laikais maisto prekių parduotuvėse nebūdavo aplamai nieko, tad restoranų meniu esanti jautiena ir jos išpjova, kiaulienos nugarinė, žirneliai, majonezas tikrai būvo didžiulė parbanga.




Savo Blog'e aprašau nemažai sovietinės Lietuvos virtuvės (tiksliau restoranų) patiekalų, nes, kad ir kaip man nepatiko anoji santvarka, bet kas buvo skanu, mes negalime pamiršti. Tai yra Lietuviškosios virtuvės dalis. Tad ir toliau supažindinsiu (dabar jau daugiau ir tiksliau) su to meto virtuve.

Artėja vasario 16 d. Lietuvos nepriklausomybės diena, kurią ir "tais laikais" mes tyliai su draugiais ar tėvais pažymėdavome. Žinoma nelabai jau tikėjome, kad būsime kažkada laisvi, bet tą dieną visada širdyje nešiojome Laisvės paslaptį...

 Ir receptas šiandien trijų spalvų, beveik kaip mūsų vėliava. 

Beje, vietoje fermentinio sūrio įdėkite krabų lazdelių ir jūs gausite jau kitas salotas. Kučių vakarui (gaminant su krabų lazdelėmis) vietoje majonezo naudokite aliejų ir įberkite šiek tiek kepintų saulėgrąžų. Jei gaminsite su majonezu, saulėgrąžų nereikia.


Jums reikės

beveik lygiomis dalimis

agurkų (truputį daugiau),  

virtų morkų, 

švelnaus fermentinio sūrio (tiks Rokiškio naminis) (truputį mažiau) arba krabų lazdelių,

majonezo arba aliejaus + truputį citrinos sulčių (gaminant su krabų lazdelėmis),

pipirų.

Sudėtingumas: labai paprasta

Receptas: iš "Lietuviškų tautinių, firminių patiekalų ir kulinarijos gaminių receptūrų bei technologijų aprašymų rinkinio"1983 m. receptas sukurtas Kauno m.

2021 m. vasario 12 d., penktadienis

Lašišos suktinukai

 



  Štai ir beveik vasario vidurys, ne už kalnų ir pavasaris. Man patinka, kad nuo vasario jau pajunti, kad diena ilgesnė ir saulė dažniau šviečia. Tad beveik pavasaris ne tik lauke, bet ir mano virtuvėje.

  Lengvai paruošiami lašišos suktinukai gali būti pretekstas šampano taurei, ar net vasario 14 d. pažymėti. Juos galite pasiruošti prieš kelias valandas, nes reikia, bent jau gaminant su sūdyta lašiša, kad skonis taptų vientisu.

  Nerašau nieko gramais ir kitais matavimo vienetais, nes to tikrai nereikia. Tik išvardinsiu reikalingus produktus.

Taigi jums reikės

sūdytos arba rūkytos lašišos,

“Philadelphia” tipo tepamo sūrio,

agurko,

svogūno laiškų.

Lašišą (be odos) supjaustykite plonomis juostelėmis, aptepkite iki pusę sūriu ir susukite į ritinėlį. Agurką, bulvių skustuko pabalba, supjaustykite juostelėmis ir apsukite aplink lašišos suktinuką. Sudėkite į lėkštę ir uždengę maistine plėvele padėkite bent 1- 2 val. šaltai. Prieš pateikant užberkite smulkintais svogūnų laiškais.



Sudėtingumas; paprasta  

2021 m. vasario 11 d., ketvirtadienis

Keptas jautienos antrekotas TOMAHAWK

 


Nieko nėra geriau už tobulą jautienos kepsnį. O kai kepsnys dar ir didelis, tai tas gerumas pasidaro dar didesnis.

Visai ne per seniausiai atradau jautienos antrekotą su didžiuliu kaulu skambiu pavadinimu  TOMAHAWK arba kitaip lietuviškai tariant- kirvuką. Pavadinimas superinis, vaizdas dar geresnis, o skonis tobulas. Tobulas koks tik tegali būti.

Ir nereikia net kepsninės geram rezultatui pasiekti. Kepsime mes jį paprasčiausioje orkaitėje.

2-3 žmonėms reikės,

1 kirvuko, jei rimtai, tai brandinto jautienos antrekoto,

jūsų mėgstamų prieskonių mėsai arba pipirų mix’o ir rozmarino,

alyvuogių aliejaus,

4-6 bulvių.

Jautienos antrekotą padėkite ant maistinės plėvelės, apliekite alyvuogų aliejumi ir apibėrę prieskoniais gražiai suvyniokite, kad aliejus per kraštus neištekėtų. Palikite per naktį marinuotis šaltai. 

Prieš kepimą išimkite mėsą iš šaldytuvo ir palikite dar  2val. kambario temperetūroje, kad mėsa vienodai atšiltų.

Orkaitę įkatinkite iki 200C temp. Į skardą esančią orkatėje įtieskite kepimo popierių ir kepimo skardos šonuose sudėkite ne iki galo supjaustytas bulves aplietas aliejumi.

Nuo antrekoto nuimkite maistinę plėvelę ir po 10 min. į orkaitę skersai įdėkite kepsnį. Po 5 min. su popieriniu rankšluosčiu paimkite už kaulo ir antrekotą apverskite. Kepkite dar 30 min. (po 15 min. dar kartą apversdami).

Išjunkite orkatę, praverkite šiek tiek jos dureles, ir leiskite mėsai pastovėti dar 10 min. , kad vėliau pjaunant kepsnį iš jo neišbėgtų sultys. Galite tuo metu sudėti lėkštes į orkaitę, kad jos įkaistų. Taip  kepant kepsnys bus iškepęs pilnai, tačiau bus labai minkštas ir sultingas viduje.

Jei norite, kad kepsnys būtų su krauju kepkite 5- 10 min. trumpiau.

Pateikite su troškintomis daržovėmis. Man labia prie jo tiko Lečio.





Sudėtingumas: kad ir kaip atrodytų sunku, taip nėra. Jei tiksliai laikysitės aprašymo ir žiūrėsite į laikrodį- jums pavyks.

2021 m. vasario 10 d., trečiadienis

Čirviniai blynai su kepta šonine ir klevų sirupu

 


Nepatikėsite, bet tai yra kažkoks kosmosas! Tobulas skonių derinys, kad ir kaip keistai tai atrodytų.

5 blynams reikės

2 kiaušinių,

100 g kvietinių miltų,

1 v.š. cukraus,

100 gr. grietinės,

50 g sviesto,

8 šalto rūkymo šoninės juostelių,

klevų sirupo.

Pirmiausia keptuvėje gerai pakepiname šoninę. Kol ji kepa, išlydome sviestą. 

Iškeptą šoninę vyniojame į popierinį rankšluostį ar patraukiame į keptuvės kraštą kad nubėgtų riebalai, bet šoninė neatšaltų kol kepsime blynus.

Į dubenį mušame kiaušinius, beriame cukrų ir dedame grietinę. Gerai išplakame. Galiausiai suberiame miltus ir supilame sviestą, stropiai išplakame, kad neliktų gumulėlių. Kepame širdutės formos blynelius čirvinių blynų keptuvėje. 

Pateikiant uždedame po kelias šoninės juosteles ir užpilame klevų sirupu.


Sudėtingumas: paprasta,

Receptas: ačiū Robertai už šią puikią sekmadienio pusryčių įdėją

2021 m. vasario 8 d., pirmadienis

Mišrainė Mimoza

 


  Žinoma galėčiau parašyti skambiau, kad tai salotos, bet laikausi savo seno požiūrio, kad salotos yra žaluma ir dar termiškai neapdorota. O mišrainė, tai jau virtų daržovių mix’as.

Šį kartą klasikinė Mimoza

Jums reikės

1  skardinės tuno arba bet kokios kitos konservuotos žuvies (lašišos, sairos)

2 virtų bulvių (vidutinio dydžio,)

3 virtų kiaušinių,

2 virtų morkų,

1 rausvojo svogūno, šaloto arba poro,

80 gr. fermentinio sūrio,

majonezo,

druskos,

pipirų.

 

  Bulves, morkas supjaustykite nedideliais kubeliais.  Sūrį sutarkuokite "burokine" tarka. Smulkiai supjaustykite svogūną. Kiaušinio baltymus taip pat smulkiai supjaustykite, o trynį sutrinkite. Jei konservuota žuvis yra savo sultyse, tai tas sultis nupilkite. Jei aliejuje, bent jau tuną sutrinkite šakute kartu su aliejumi. Jei aliejaus yra labai daug, jį paprasčiausiai nupilkite.

Visas daržoves dėkite sluoksniais, lengvai jas paspausdami. Bulvės, žuvis, svogūnai, morkos, kiaušinio baltymas, sūris ir galiausiai kiaušinio trynys. Jei žuvis buvo aliejuje pirmojo sluoksnio tarp bulvių ir žuvies nereikia pertepti majonezu. Jei savo sultyse- pertepate labai plonai majonezu visus sluoksnius. Tarp kai kurių sluoksnių užberiate šiek tiek pipirų. Tarp morkų ir kiaušinių- druskos.

 Padėkite į šaldytuvą bent 2 valandoms, kad skoniai susijungtų. Galite mišrainę palikti šaldytuve per naktį.



Sudėtingumas: paprasta

Receptas: iš interneto 

2021 m. vasario 7 d., sekmadienis

Lietiniai su rūkyta vištiena

 


Kažkas iš tiesų nepaprasta ir be galo skanu. Net nežinau, kas geriau tinka prie šių lietinių ar grietinės padažas, ar šiek tiek lydyto sviesto, ar aplamai nieko. Šį kartą siūlau ragauti ir atrasti patiems, su kuo lietiniai jums skaniausi.

Lietiniams ( 9 vnt.) reikės:

3 kiaušinių (didelių),

0.5 l. pieno,

150 gr. miltų,

1a.š. cukraus

truputis druskos,

lydyto sviesto ar aliejaus blynų kepimui.

Įdarui

2 rūkytų vištos šlaunelių,

2 nedidelių svogūnų,

2 nedidelių morkų,

2 a.š. lydyto sviesto kepimui.

 

Visus produktus skirtus lietiniams lengvai išmaišykite mikseriu ir leiskite kelias minutes tešlai pastovėti.

Kol tešla brandinasi pasidarykite įdarą.

 Smulkiai supjaustytus svogūnus pakepkite su lydytu sviestu. Kai svogūnai taps skaidrūs sudėkite ‚burokine‘ tarka tarkuotas morkas. Ir uždengę dangčiu kepkite, kol morkos bus minkštos. Vištieną nukaulinkite ir smulkiai supjaustykite, bet nemalkite. Galiausiai vištieną sumaišykite su keptomis morkomis ir svogūnais.

Kepkite lietinius blynus tik gerai įkaitintoje keptuvėje. Į iškeptus blynus dėkite po du didelius šaukštus įdaro ir užlankstykite. Kepkite ant lydyto sviesto, uždengę dangčiu, kelis kartus atsargiai vis apverčiant.

 




Sudėtingumas: vidutinis

Receptas: KirvioKoto turnyras FB autorė Zina Bružienė

2021 m. vasario 4 d., ketvirtadienis

Tailandietiškos kininio bastučio ir raudonojo kopūsto salotos

 


Šios kopūstų salotos tiks prie keptos antienos ar kiaulienos.

Jums reikės

1 kininio bastučio,

½ raudonojo kopūsto,

saujos kepintų žemės riešutų arba 1v.š. riešutų sviesto,

½ puodelio kokosų pieno,

2- 3 v.š. sojos padažo,

2-3 v.š. džiovintų svogūnų drožlių.


Blenderiu sutrinkite žemės riešutus, supilkite kokosų pieną ir sojos padažą. Viską gerai išmaišykite, kad masė būtų tirštoka.

Smulkiai supjaustykite kopūstą ir jį šiek tiek sutrinkite rankomis, kad jis suminkštėtų. Supjaustykite kininį bastutį stambiau, nei kopūstą. Užpilkite padažu ir gerai išmaišykite. Ant viršaus užberkite svogūnų drožles.

Sudėtingumas: paprasta,

Receptas: kelių receptų miksas rastas internete