2012 m. vasario 29 d., trečiadienis

Burano sala ir "Trattoria da Romano"



   Besilankant Venecijoje, ir turint bent vieną laisvą dieną, verta nuplaukti į Burano salą. Tik pusvalandis kelionės ir jūs atsidursite kitokioje, nei Venecija, aplinkoje.
   Ryškūs namai ir gausybė nėrinių šios salos vizitinė kortelė. Pasakojama, kad namus persidažė supykusios ant savo vyrų jų žmonos. Po žūklės jie išlenkdavo ne po vieną taurelę ir grįždami- sumaišydavo vienodai atrodančius namus. Užsukdavo pas kokią mielą kaimynę ir apsinakvodavo . Matomai, tai kartodavosi taip dažnai, kad supykusios žmonos nerado kitos išeities, kaip tik išskirti savo namą iš kitų- kuo ryškesne spalva.






  Nuostabūs nėriniai nuo seno garsina šią salą. Ir nors dabar dauguma iš jų atvežama iš Kinijos ir pardavinėjama, kaip Burano salos moterų siuviniai, dar galima rasti ir jų rankomis išsiuvinėtų rankdarbių. Žinoma jų kaina solidi.









    Bet aš ne apie tai noriu rašyti. Jei jau nuplauksite į Burano salą užsukite į "Trattoria da Romano". Ji įsikūrusi pačios pagrindinės gatvės pradžioje ir ją nesunkiai rasite. Tai vienas seniausių restoranų saloje.


   Atidarytas 1936 m. iš karto tapo populiariu tarp meno žmonių, intelektualų, rašytojų. Šiame restorane laiką mėgo leisti Ernestas Hemingvėjus. Begalė paveikslų sukabintų ant sienų byloja apie garsius to meto Italijos dailininkus. Skirtingų kartų dailininkai pamėgę šią vietą, dažnai savo darbus dovanodavo  Barbaro šeimai, kuri jau kelinta karta šeimininkauja restorane.
    Restoranas garsus ne tik čia apsilankiusiomis meno, sporto, visuomenės gyvenimo garsenybėmis, bet būtent gera virtuve. Čia gausu paprastai pagamintų žuvies patiekalų  ir žinoma risotto. Tai tipiški salos patiekalai pagaminti ne tik su meile, bet ir išlaikant visas senąsias tradicijas. Ant stalo prie baro padėtoje "Venice and the restaurants of excellent cooking Food culture" knygoje yra ir šio restorano du receptai.
    Mums labai pasisekė, kad čia lankėmės ne sezono metu ir dar vidurdienį, kai žmonių restorane praktiškai nebuvo. Tik keletas vietinių stovėjo prie baro ir šnekučiuodamiesi gurkšnojo Spritz'ą.




Spritz kokteilis  su beveik lygiomis dalimis supiltu Prosecco ir Aperol'iu (kartais vietoje jo pilama Campari) ir truputis mineralinio gazuoto vandens.

    Laiko pasimėgauti šio restorano garsiais patiekalais turėjome mažai, tad labai paslaugaus ir draugiško personalo paprašėme keptų sardinių (ach, mano vyras be jų negali :-))) ir ko nors, labai greitai pagaminamo.  Mums pasisiūlė greitai pagaminti jų garsųjį "Risotto di go" (ghiozzo di laguna) angliškai būtų "Risotto with goby fish".  Žuvis turinti labai daug kaulų, tad iš jos verdamas žuvies sultinys ir po to daromas risotto.
    Kaip jau minėjau, kad lankėmės ne sezono, ir ne pietų metu. Tad, labai paprastai ir nosis į virtuvę sukišom. Žinoma ne visi, ir žinoma atsiklausę.




    Ir ne be reikalo... taip profesionaliai maišomo risotto nelabai kur galima ir pamatyti :-)))
Aš nežinau, kaip galima tik stumtelėjus puodą į šoną, taip išmesti verdamus ryžius. Nebandysiu to  daryti tikriausiai niekada,  nes viską aplink po tokių bandymų reikėtų pačiai ir išvalyti. O jūs galite bandyti, nes tuoj pat ir tų garsiųjų risotto receptėlį parašysiu.












   Beje, keptos sardinės ir risotto buvo nuostabūs. Ne be reikalo jų patiekalai taip giriami.  Jei tik dar kada nors teks būti Burano saloje- ši trattoria bus aplankoma pirmiausia.
Aplinka: labai paprasta,
Aptarnaujantis personalas: labai draugiškas, paslaugus,.
Kur rasti: Via S.Martino DX 221, Burano; tel:Tel.041 730030
Užsisakyti: jei neužsisakėte telefonu, tik atvykę į salą rezervuokitės staliuką. Ne sezono metu to daryti nereika.
Kainos: nemažos, nes tai Burano sala ir dar pats centras.
Plačiau: http://www.daromano.it/  taip pat  http://www.youtube.com/watch?v=r9Se0a_Shcs


  Risotto di go



4 asmenims reikės
350 gr. Vialone Nano ryžių (tiks ir bet kurie kiti, risotto gaminimui skirti ryžiai),
500 gr. žuvies su kaulais (tiks bet kuri šviežia "dumblinė"-"ežerinė" žuvis),
1 svogūnas,
2 saliero stiebai,
100 gr. sviesto,
100gr. Parmezano sūrio,
smulkintų petražolių.
    Pakepinkite svogūną ir saliero stiebus. Į šaltą vandenį sudėkite nuvalytą žuvį, kai vanduo užvirs nugriebkite putas, įberkite truputį druskos, sudėkite kepintus svogūnus ir salierą ir virkite ant nedidelės ugnies. Kai žuvis išvirs nukoškite sultinį ir jame virkite ryžius vis įpildami sultinio. Virti reikėtų apie 18 min. Sultinyje ryžiai neturi plaukioti. Nukauluokite žuvį ir jos mažus gabalėlius sumeskite į risotto. Galiausiai sudėkite sviestą ir tarkuotą sūrį. Apiberkite petražolėmis.

Sudėtingumas: jei tik maišysite normaliai, o ne taip, kaip jie- vidutinis
Receptas: "Venice and the restaurants of excellent cooking Food culture"

2012 m. vasario 27 d., pirmadienis

Žirnelių sriuba su mėsos kukuliais



2-3 asmenimis reikės
gera sauja maltos kiaulienos (žinoma tiks jautiena ar paukštiena, tik tuomet nedėkite česnako),
mažas kiaušinis,
1/4 svogūno nedidelės galvutės,
skiltelė česnako,
pipirų, druskos,
2 bulvės,
1/2 morkos,
apie 4 v.š. konservuotų žirnelių,
lauro lapas, keli pipirų grūdeliai, krapų.

   Praktiškai niekada į mėsos faršą nededu šviežio česnako. Iš anksto neapdorotas termiškai, vėliau kepant ar troškinant patiekalą, jis suteikia (bent jau man) nelabai kokį skonį. Tiksliau "užmuša" tikrąjį mėsos skonį. Tačiau, kaip ir visur, yra išimčių. Ši sriuba man skani, tik su maltos kiaulienos kukuliais ir būtent jose turi jaustis nedaug šviežio česnako. Man tinka ir patinka šioje sriuboje esantis "šaldantis" česnako skonis. Tačiau faršą turite susimaišyti ir tuoj gaminti, nepalikite jo nei valandai "marinuotis", nes skonis bus ne tas.
   Susimalkite mėsą, suberkite labai smulkiai supjaustytą svogūną ir česnaką, įberkite truputį druskos ir pipirų, įmuškite kiaušinį. Arbatinio šaukštelio pagalba darykite mažus kukulius ir meskite juos į verdantį pasūdytą vandenį.
   Jiems užvirus suberkite plonais šiaudeliais pjaustytas morkas ir  kubeliais pjaustytas bulves. Įberkite kelis pipirų žirnelius ir įmeskite lauro lapą. Virkite ant vidutinės kaitros apie 20 min. arba kol bulvės ir morkos suminkštės. Tuomet suberkite žirnelius ir smulkintus krapus, dar pavirkite 2-3 min.. Paragaukite ar netrūksta druskos, pipirų.
   Žinoma, galite naudoti kotletams ar netikram zuikiui skirtą maltą mėsą.
Sudėtingumas:paprasta

2012 m. vasario 21 d., antradienis

"Batios blynai"



 
   Kadangi šių blynų receptą teko labai atsargiai iškvosti iš pačio šio recepto savininko ir kepėjo, labai prašau juos taip ir vadinti: "Batios blynai". Receptas tikrai nuostabus ir manau, nėra kur nors skelbtas. Tai vienos nuostabios šeimos tradiciniai blynai, kurios kepa tik jų tėtis ir senelis.
    Tuo pačiu, tai patys tikriausi Užgavėnių blynai. Su mielėmis, su šonine ir, kad dar, kad sočiau būtų- su grietine. Žinoma, jūs juos galite įdaryti kumpiu, o toliau vadovautis tuo kas nurodyta recepte. Galite įdaryti grybais (pievagrybiais) ar špinatais. Galite pateikti su ikra.


   Variantų daug. Bet patys skaniausi šie blynai orginaliame pateikime: įdaryti neriebia karšto rūkymo šonine.

Jums reikės:
1 kiaušinio,
1/2 l. pieno,
1/2 pok. šviežių mielių,
7 v.š. miltų,
2.5 a.š. cukraus,
druskos.
apie 400 gr. karšto rūkymo šoninės,
nedidelis svogūnas,
2- 3 v.š. riebios grietinės,
pipirų mišinio.

    Pirmiausia pasiruoškite įdarą. Supjaustytą smulkiai svogūną pakepkite nedideliame aliejaus kiekyje. Kai svogūnas taps skaidrus, sudėkite smulkiai supjaustyta šoninę ir dar pakepkite. Galiausiai sudėkite grietinę ir pipirus. Leiskite grietinei ištirpti.
    Nedideliame inde ištrinkite mieles su cukrumi. Kiaušinius išplakite su druska. Pašildykite beveik iki virimo pusę nurodyto pieno kiekio ir jį supilkite į kiaušinių plakinį (pilant maišykite). Suberkite miltus ir dar kartą viską išplakite. Masė turi būti tirštoka. Supilkite mieles jau ištirpusias cukruje. Užvirinkite likusį pieną ir supilkite į tešlą. Kepkite plonus lietinius blynus gerai apkepdami iš abiejų pusių. Ką tik iškeptą blyną įdarykite šoninės įdaru, susukite ir iškart pateikite. Tai jūs labai ramiai padarysite kol keps kitas blynas.
    Galite papildomai patiekti grietinės, bet, bent jau man, jos pakanka tiek kiek yra blyno įdare.



Sudėtingumas: tikriausiai patys paprasčiausi mieliniai blynai, nes jų nereikia kildinti. Tik belieka išmokti kepti plonus blynus.
Receptas: tradiciniai Ševelinskų šeimos blynai

2012 m. vasario 20 d., pirmadienis

Sluoksniuotos tešlos sausainėliai su pelėsiniu sūriu ir obuoliais

 
Greiti sausainėliai puikiai tinkantys kaip užkandis prie taurės vyno.

Jums reikės
šaldytos bemielės sluoksniuotos tešlos,
apie 120 gr. mėlynojo pelėsinio sūrio,
1-2 obuolių,
graikškų riešutų.

    Šiuos sausainėlius pirmiausia kepiau su kraušėmis, nors recepte buvo nurodyti obuoliai. Visi juk gerai žinome, kad pelėsinis sūris ir kriaušės yra tobula. Bet šiuo atveju- kepant, tiesa nepasitvirtino. Iškepusi kriaušė prarado savo skonį ir buvo per mažai aromatinga. Antrą kart jau kepant su obuoliais gavosi žymiai skaniau. Tiksliau, taip skanu, kad iki šio aprašymo dar kelis kartus tuos sausainėlius kepiau. Galite patys išbandyti, uždėdami kelis po gabaliukus obuolio ir kraušių atskirai ant kiekvieno tešlos lakštelio.
Taigi, atšilusios tešos 6 lakštus padalinkiteį dar mažesnius gabaliukus, kad gautusi nedideli kąsneliai. Aš vieną lakštą padalinu į 8 gabaliukus, tad iš viso gaunasi 48 sausainėliai. Į kepimo skardą, esančią orkaitėje, įtieskite kepimo popierių ir išdėliokite pusę tešlos gabaliukų. Ant kiekvieno iš jų dėkite po ploną gabalėlį obuolio, pelėsinio sūrio. Ant viršaus uždėkite graikiško riešuto puselę. Kepkite iki 180C įkaitintoje orkaitėje apie 35- 40 min. arba kol tešla iškeps.
Beje, riešutai turi būti švieži, t.y. nekartūs.

Sudėtingumas: paprasta
Už receptą dėkoju Ritai Š.

2012 m. vasario 14 d., antradienis

Omletas


Tai pats paprasčiausias omletas tinkantis pusryčiams.

2 kiaušiniai,
1 v.š. grietinės,
1 v.š. lydyto sviesto,
truputis pipirų mišinio, druskos.

   Su paprasčiausiu mikseriu gerai išplakite kiaušinius su grietine, pipirais ir druska. Įkaitinkite keptuvę ir ištirpinkite joje lydytą sviestą. Supilkite kiaušinių plakinį, uždenkite keptuvę dangčiu ir sumažinę kaitrą, iki žemiau nei vidutinė, kepkite omletą apie 3-4 min. Nuimkite dangtį ir jei omleto viršus "nebejuda", padalinkite jį mentelės pagalba į 4 dalis. Apverskite kiekvieną dalį ir dar kelias minutes apkepkite, bet dangčiu jau nebedenkite. Pateikite su salotomis: pomidorai+ grietinė+ pipirai+ druska; agurkai+ grietinė+ druska; ar konservuoti žirneliai+ majonezas+ truputis poro+ pipirai. Tiks ir "Lečio" salotos.
    Jei tenka kepti omletą iš daugiau nei 5 kiaušinių kepkite jį orkaitėje. Tuomet jis bus dar daugiau iškilęs, nei kepant keptuvėje. Į riebalais išteptą formą supilkite kiaušinių plakinį ir kepkite iki 180C įkaitintoje orkaitėje apie 15- 20 min. Iškeptą omletą apiberkite smulkintomis petražolėmis.

Tokį omletą galite kepti su įdaru.

Kumpio
: virtą ar karštai rūkytą kumpį supjaustykite plonommis juostelėmis ir trumpai apkepkite. Ant viršaus užpilkite kiaušinių plakiniu, uždenkite dangčiu ir kepkite kelias minutes. Vėliau padalinkite omletą į 4 dalis ir apvertę dar apkepkite.   


Sūrio: fermentinio sūrio nedidelį gabaliuką sutarkuokite ir kai supilsite kiaušinių plakinį į keptuvę- užberkite plonai sūriu. Uždenkite keptuvę dangčiu ir sumažinę kaitrą, žemiau nei vidutinė, kepkite omletą apie 3-4 min. Toliau, kaip ankščiau aprašyta.

Špinatų: lydytame svieste ar su aliejumi pakepinkite mažą susmulkintą svogūną ir česnako skiltelę. Kai jie taps skaidrūs sudėkite nuplautus ir nusausintus truputį susmulkintus špinatus. Įberkite truputį pipirų ir druskos. Kai tik jie suminkštės supilkite kiaušinių plakinį. Ir kepkite kaip aukščiau aprašiau.

Pievagrybių (ar baravykų sezono metu): lydytame svieste ar su aliejumi pakepinkite mažą susmulkintą svogūną. Kai jis taps skaidrus sudėkite nuvalytus ir susmulkintus grybus. Įberkite truputį pipirų ir druskos. Uždenkite dangčiu ir patroškinkite kol nugaruos beveik visas atsiradęs skystis. Tuomet užpilkite kiaušinių plakiniu ir elkitės kaip aukčiau nurodyta :-))).




Pomidorų-alyvuogių: su alyvuogių aliejumi pakepkite smulkintą svogūną ir česnaką. Kai jie taps skaidrūs sudėkite smulkintą (be odelės) pomidorą ir per pusę perpjautas juodas alyvuoges (jų berkite nedaug). Įberkite truputį smulkintų petražolių, pipirų ir druskos. Kai tik pomidorai suminkštės užpilkite kiaušinių plakiniu. Uždenkite ir kepkite. 
Sudėtingumas: paprasta




2012 m. vasario 11 d., šeštadienis

Pupelių sriubos

   Šį kartą apie keturias skirtingas pupelių sriubas. Vėl viską surašau į vieną puslapį, kad niekas nepasimestų ir, kad jums mielieji mano Blog'o skaitytojai nereikėtų daug ieškoti.


Lietuviška pupelių sriuba

   Tikrai lietuviška, nes visi tokias nuo vaikystės esame įpratę valgyti. Na, gal nevalgydavo tie, kas aplamai sriubų nemėgdavo arba nemėgdavo pupelių sriuboje. Bet kas nemėgsta sriubų ir pupelių, tikriausiai šio pranešimo net neskaitys.

Dviems asmenims reikės:
600 ml. mėsos sultinio,
2 nedidelių bulvių,
1/2 nedidelės morkos,
1/2 nedidelio svogūno,
1/2 indelio konservuotų baltų pupelių, (arba 1/4 stiklinės, jei naudosite naturalias pupeles)
1 v.š. riebios grietinės (geriausia "Dvaro") arba 1/2 a.š. lydyto ar paprasto sviesto,
truputis čiobrelių arba petražolių, pipirų mišinio, druskos.

  Žinoma skaniausios ir tikriausios pupelių sriubos yra išvirtos iš naturalių pupelių. Pupeles užmerkite iš vakaro šaltame vandenyje. Verdant siubas pirmiausiai užkaiskite pupeles ir kai jos bus beveik išvirę sudėkite bulves ir kitas daržoves.
  Svogūną pakepinkite nedideliame lydyto sviesto ar aliejaus kiekyje, kai jis taps skaidrus sudėkite šiaudeliais pjaustytas morkas. Dar keletą minučių pakepkite. Ir viską suberkite į verdantį sultinį. Taip pat suberkite ir kubeliais pjaustytas bulves  Jei naudosite konservuotas pupeles jas sudėkite, kai bulvės bus minkštos. Paskaninkite čiobleliais, arba petražolėmis, pipirais. Jei reikia įberkite druskos. Pateikite su grietine arba šaukšteliu sviesto.
Sudėtingumas: paprasta


Trinta pupelių sriuba



   Ką jau ką, bet trintas sriubas yra lengviausia virti. Čia jau nėra jokių subtilybių pjaustant daržoves, nereikia per daug stengtis "padaryti" gerą sriubos skonį.
   Kad neprisivirti sriubos per daug ir po to, gailint ją išpilti ar valgyti kelis kartus ir vis tą pačią, pasimatuokite savo puodą lėkštėmis su vandeniu. Kiek lėkščių sriubos jums reikia- tiek lėkščių vandens ir supilkite. Atsiminkite maždaug tą "žymę" puode.

trintai pupelių sriubai reikės:
sultinio (geriausia vištienos),
virtų konservuotų baltų pupelių,
svogūno galvutė,
grietinėlės arba riebios grietinės,
alyvuogių aliejaus arba lydyto sviesto,
petražolių, čiobrelių,
pipirų mišinio, druskos.

    Ant alyvuogių aliejaus arba lydyto sviesto pakepkite svogūną. Į verdantį sultinį suberkite virtas pupeles, sudėkite pakepintą svogūną, petražoles. Pavirkite 5 min. supilkite grietinėlę ir viską sutrinkite blenderiu. Įberkite pipirų, čiobrelių, jei reikia- druskos. Užvirinkite dar kartą ir paragaukite ar netrūksta prieskonių. 

   Žinoma trinti jūs galite visas sriubas, kad ir pirmajame pranešime aprašytąją. Tik nevargkite ir nesitenkite labai gražiai susipjaustyti daržoves. Jas vis vien sutrinsite. Pjaustykite bet kaip, kaip jums patinka, tik svarbu, kad jos būtų panašaus dydžio, ir tai tik tam, kad jos visos vienu laiku išvirtų.
Sudėtingumas: labai paprasta
Receptas: iš knygos "Didžioji vituvės knyga ELLE"


Rimta pupelių sriuba




   Rimta europietiška pupelių sriuba. Lyginant abi sriubas galima net traktatą apie lietuvių ir vidurio europos gyventojų mitybą parašyti. Kokias daržoves mes ir jie augino, ir kas buvo ant kiekvieno iš mūsų stalų. Skurdoka pas mus buvo...
Bet juk galime paragauti kokia ta sriuba yra pas juos.

Dviems asmenims reikės
600ml. mėsos sultinio,
1 vidutinės bulvės,
1/2 morkos,
1 saliero stiebo,
1-2 pomidorų (gali būti konservuoti),
1/2 skardinės virtų baltų konservuotų pupelių,
3  rūkytos šoninės juostelių,
1/2 svogūno,
1- 2 skiltelės česnako,
alyvuogių aliejaus,
kmynų, pipirų, druskos.
   Storadugniame puode ar keptuvėje pakepinkite smulkiai supjaustytą šoninę, sudėkite smulkintą svogūną ir česnaką. Kai jie taps skaidrūs sudėkite šiaudeliais pjaustytas morkas ir smulkiai supjaustytą saliero stiebą, dar pakepinkite. Supilkite sultinį, jei viską kepėte puode, jei keptuvėje- supilkite viską į verdantį sultinį. Sudėkite kubeliais pjaustytas bulves. Virkite ant  vidutinės kaitros. Kai daržovės bus minkštos sudėkite smulkiai supjaustytą pomidorą  ir virtas pupeles. Suberkite kmynus, pipirus, jei reikia- druskos. Pavirkite dar kelias minutes ir leiskite spriubai bent 10 min. ramiai pastovėti.
Sudėtingumas: paprasta
Receptas: iš knygų "Klasikinė virtuvė", "Didžioji vituvės knyga ELLE" , "Didžioji kulinarijos ensiklopedija" 


Pupelių pomidorų sriuba su prieskoniais


   Ši sriuba gali būti trinta. Gali būti patrinta truputį šakute (orginalas) arba palikite taip kaip virė, tuomet tik prieš verdant kubeliais supjaustykite pomidorus.
Dviems asmenims reikės
600ml. mėsos sultinio (puikiai tiks avienos sultinys),
1/2 skardinės virtų baltų konservuotų pupelių,
2 pomidorų (gali būti konservuoti),
1 v.š. pomidorų padažo,
1/2 svogūno,
1- 2 skiltelės česnako,
alyvuogių aliejaus,
1 a.š.kmynų,
1 a.š. kalendros,
1/2 a.š. paprikos miltelių,
truputis čili pipiro,
truputis svogūnų laiškų,
pipirų mišinio, druskos.

   Ant alyvuogių aliejaus pakepkite svogūną ir česnaką. Kai jie taps skaidrūs sudėkite kubeliais pjaustytą pomidorą. Jei naudosite konservuotus pomidorus jų kepti nereikia.
   Į verdantį sultinį suberkite virtas pupeles, sudėkite pakepintą svogūną, česnaką ir pomidorus. Suberkite visus prieskonius ir kelias minutes pavirkite. Leiskite sriubai dar bent 10 min. pastovėti ir užbėrę smulkintais svogūnų laiškais pateikite su balta duona ar ciabata.
  Jei virsite su konservuotais pomidorais įberkite į sriubą truputėlį cukraus.
Sudėtingumas: paprasta
Receptas: iš knygos "Pasaulio tautų valgiai" 2002m.

2012 m. vasario 9 d., ketvirtadienis

Kepta kiaulės karka






   Kai taip lauke šalta norisi kažko sotesnio ir šilto. Ir kad "to" būtų daug, kad "tuo daug" galėtume mėgautis ilgai ir neskubant. 
  Kepta kiaulės karka kaip tik toks patiekalas, kurio visada bus daug (kartais net per daug), jis sotus, šildantis ir juo galima mėgautis. Žinoma šalia turi būti troškinti kopūstai- būtinai. Ech, kad ir šalta žiema už lango, bet ir alus čia visai ne pro šalį... Sotūs savaitgalio pietūs...
    Šį kart kepiau karką su alumi, taip, kaip pagrinde kepa vokiečiai. Bet karkas galite kepti ir be jo.

2- 3 asmenims reikės

2  kiaulės karkų (geriau užpakalinės, nes jose daugiau mėsos ir mažesnis kaulas),
1/2 l. alaus,
prieskonių steikams arba bet kokių mėsos prieskonių (tiks ir įvairūs pipirai, lauro lapai, kmynai, česnakas)
druskos,

1 l. raugintų kopūstų,
1 svogūnas,
lydyto sviesto arba aliejaus.

   Karkas nuplaukite ir apiberkite prieskoniais. Palikite per naktį šaldytuve, kad pasimarinuotų. Prieš kepant apiberkite druska ir leiskite karkoms truputį pabūti kambario temperatūroje. Na, kokią valandą ar dvi. 
  Tada jas dėkite į kepimo skardą arba kepimo rankovę, įpilkite 1/4 l. alaus ir tiek pat verdančio vandens, sandariai uždenkite ar užriškite (kepimo rankovę) ir įdėję į 190C įkaitintą orkaitę kepkite, kepkite, kepkite. Priklausomai nuo karkų dydžio tai gali trukti 2-3,5 val. Jei reikia į kepimo skardą įplkite truputį alaus ir karšto vandens. Jei rankovėje karka labai apskrudo, uždenkite ją folijos lakštu. Žinoma, kepimo rankovėje karka iškeps greičiau. 
  Baigiant kepti nuimkite nuo skardos uždengimą ir apliedami vis alumi užbaikite ją kepti grilio pozicijoje.

   Kol karka kepa ištroškinkite kopūstus ir išvirkite bulvių.
    
   Bulves galite kepti orkaitėje šalia karkų.  Kiekvieną bulvę (nuluptą ar ne, čia kaip kam patinka) apiberkite trupučiu druskos, prieskonių, užpilkite šlakeliu aliejaus ir suvyniokite į foliją, išdėliokite šalia karkų (ant viršaus neneimamt kepimo skardos uždengimo), arba sudėkite šalia kepimo rankovės. Bulvės keps apie 1 val. Jei norite, kad bulvės iškeptų dar greičiau jas supjaustykite plonais griežinėliais, išlaikant bulvės formą sudėkite į foliją, užpilkite trupučiu aliejaus, prieskonių ir suvynioję kepkite apie pusvalandį.



 Sudėtingumas: nėra sunku

2012 m. vasario 8 d., trečiadienis

Veršienos muštiniai su pesto padažu

  
Šis receptas tinginiams, kurie mėgsta skaniai pavalgyti :-)

jums reikės
veršienos,
pesto padažo (tiks ir kitokie itališki užtepai su alyvuogėmis arba džiovintais pomidorais),
taurė balto vyno,
pipirų mišinio,
truputis rudojo cukraus ir druskos,
alyvuogių aliejaus,
makaronų.

Veršieną supjaustykite plonais griežinėliais ir apkepkite greitai gilioje keptuvėje. Įpilkite truputį verdančio vandens ir uždengę dangčiu troškinkite ant nedidelės kaitros apie 1- 1.5 val. Tik kartas nuo karto papildykite vandens atsargas, tik po nedaug, vis po truputį. Atminkite, kad pilti reikia tik verdantį vandenį.  Kai mėsa taps minkšta (paragaukite), užkaiskite virti makaronus. Ir toliau pasidarykite padažą.
Kelis šaukštus pesto padažo sumaišykite su baltu vynu, įberkite pipirų mišinio, druskos, cukraus ir užpilkite ant veršienos. Patroškinkite kol baigs virti makaronai. Jei padažo gavosi per daug- sutirštinkite jį su trupučiu miltų. Truputį padažo supilkite į nedidelį puodelį įberkite 1/2 a.š. miltų, išmaišykite ir supikite į padažą. Leiskite jam užvirti.


Sudėtingumas: paprasta

2012 m. vasario 5 d., sekmadienis

Vokiška bulvių sriuba



Dviems asmenims reikės:

600 ml. mėsos sultinio (labai tiks kiaulienos, jei virėte šonkauliukus),
3 vidutinio dydžio bulvės,
1/3 morkos,
maža svogūno galvutė,
1 saliero stiebas,
3- 4 juostelės rūkytos šoninės,
lydyto sviesto,
truputis petražolių,
truputis druskos, pipirų mišinio.

    Jei turite storadugnį puodą, tai viską kepti galite jame. Jei ne- teks naudoti keptuvę ir dar puodą, kuriame virsite sriubą. Nedideliame lydyto sviesto kiekyje apkepkite smulkiai supjaustytą kiaulienos šoninę. Kai ji apskrus, išimkite ją ir padėkite ant popierinės servetėlės. Tame pačiame svieste apkepkite smulkintą svogūną, vėliau suberkite morkas ir dar pakepkite. Supilkite sultinį ir kai jis užvirs sudėkite plonais griežinėliais pjaustytas bulves. Kadangi tai bulvienė- bulvių turi būti nemažai. Sudėkite plonai supjaustytą saliero stiebą. Įberkite druskos ir pipirų. Virkite ant nedidelės kaitros, kol bulvės ir morkos išvirs. Paimkite šakutę ir ja prispaudinėkite bulves prie puodo sienelės, kad jos šiek tiek pasitrintų. Trintuvo tikrai šiam reikalui nereikia, nes nedideli bulvių gabaliukai turi sriuboje išlikti. Paragaukite ar netrūksta druskos ir pipirų.
   Sriuba turi būti vidutinio tirštumo. Jei gavosi per tiršta, įpilkite truputį verdančio vandens, dar kartą užvirinkite, paragaukite ir leiskite jai pastovėti 5 min. Supilsčius sriubą į lėkštes įberkite kepintų šoninės gabaliukų ir petražolių.

Sudėtingumas: paprasta

2012 m. vasario 4 d., šeštadienis

Šaltam žiemos savaitgaliui- "Tony"




  Jau daug metų neslidinėjau St. Moritz'e ir apie labai gerai sušildantį gėrimą buvau visai pamiršusi. Bet užklupę mus tie beprotiški šalčiai priminė visus kūną šildančius gėrimus. Punšas, karšta arbata su romu, karštas vynas... daugelį šių gėrimų galima rasti visuose kalnų kurortuose, visuose kalnų baruose. Tačiau "Tony" aš slidinėdama neradau niekur,,, tik St. Moritz'e. Labai paprastas gėrimas, labai paprastos (ir dalinai sveikos) sudedamosios dalys kažkodėl neišpopuliarino šio gėrimo plačiau. Gaila. Tačiau mes galime pasidaryti jį patys namuose ir ypač, kai taip šalta.

Vienai karščiui atspariai stiklinei reikės:

1/3 citrinos sulčių,
1 a.š. medaus,
1 taurelė degtinės,
verdančio vandens.
Į stiklinę išspauskite citrinos sultis, supilkite degtinę, įdėkite medaus ir užpilkite verdančiu vandeniu.


                                         

Sudėtingumas: paprasta


2012 m. vasario 3 d., penktadienis

Amerikietiški kiaulienos šonkauliukai



  Kai prieš daug metų lankiausi Amerikoje, buvau dėl jų kažkiek pamišusi. Man jie iš tiesų labai skanūs. Ir būtent dėl tos lipnios nuostabios glazūros, kuri būna iš visų pusių apgobusi minkštą ir sultingą šonkauliuką. Kelis kartus beieškant geriausių iš geriausių, teko juos valgyti labai jau keistose vietose. Kartą slidinėjant Aspene draugus užvedžiau į tokią kaimišką "skylę", kad kai kurie iš jų buvo šokiruoti. Mat jiems nepatiko languotos "ceratinės" staltiesės ir vos ne aliuminio indai :-))). Bet BBQ padažas "šioje skylėje" kelis metus iš eilės pelnė daugiausia medalių, šonkauliukai taip pat buvo kelis kart aukštai įvertinti.  Antrą kart keistai pasijutome Los Andžele, kai draugė (vietinė) susižinojo apie geriausius šankauliukus jų mieste ir nuvedė mus į restoranėlį. Buvome vieni iš pirmųjų lankytojų, vėliau lankytojų buvo pilnas restoranas, tik jie visi buvo labai, labai seni turtingi amerikiečiai. Jautėmės, kaip vaškinių figūrų muziejuje. Pasirodo, aplink yra keletas senelių namų, tai tie seneliai truputį, na, ne truputį, o ryškiai  skiriasi nuo mūsų senelių, kad leidžia vakarus tame restoranėlyje. Nežiūrint į aplink buvusius senelius, šonkauliukai buvo iš tiesų labai geri. Amerikoje man neteko jų kitokių- tipo neskanių valgyti, gal man paprasčiausiai sekėsi?
    Esminis skirtumas tarp pas mus, Europoje ruošiamų šonkauliukų ir amerikietiškų yra tai, kad amerikiečiai juos truputį apverda. Tas truputis, kad jau minkšti, bet nuo kaulų mėsa dar nekrenta. Tuomet juos užtepa marinatu ir baigia kepti griliuje, orkaitėje ar ant laužo. Mes gi, primiausia marinuojame, tada troškiname arba kepame.
   Visi marinatai su medumi labai jau linkę greičiau sudegti negu iškepti. Yra du variantai kepti, kad niekas nesudegtų. Arba kepti mėsą suvyniojus į foliją, arba dar be marinato mėsą išvirti ir tada, aptepus marinatu kepti trumpai. Tuomet kepimas virsta apkepimu ir yra tikrai trumpas. Amerikiečiai nesivargina, jie gerai apverda šonkauliukus, aptepa marinatu iš abiejų pusių ir tik tada užkepa. Tai iš tikro labai paprasta. Juk mėsa jau minkšta, tad svarbu belieka tik gražiai apskrudinti.

    Šonkauliukus nuplaukite ir sudėkite virti ar troškintis į puodą su verdančiu vandeniu. Įberkite truputį druskos, pipirų grūdelių. Sudėkite prieskonines daržoves (svogūną, morką, petražolių). Vėliau sultinį panaudosite, kaip pagrindą sriubai. Virkite arba troškinkite ant vidutinės ugnies, kol šonkauliukai bus minkšti.
O kol jie verda pasidarykite marinatą ir pasiruoškite garnyrą.

Medaus glazūra- marinatas

3 -4 v.š šviesaus sojos padažo (aš naudojau tamsų, tai šonkauliukai tokie potamsiai gavosi),
2 v.š. medaus,
1 v.š. ryžių acto,
1/2 a.š. pipirų mišinio,
1/2 a.š. druskos.

Klevų sirupo marinatas

1/2 stikl. klevų sirupo,
3 -4 v.š. sojos padažo,
1 v.š. ryžių acto,
smulkinto česnako.

Šonkauliukų grazūra

4 v.š. barbekiu padažo,
2 v.š. obuolių sulčių,
2 v.š. medaus.

Rinkitės vieną iš marinatų ar glazūrų ir aptepkite išvirtus šonkauliukus. Leiskite truputį mėsai pastovėti ir apkepkite orkaitėje ar ant laužo.

Marinatas su rūkytais pipirais (Chipotle)

1-2 v.š rudojo cukraus,
2 smulkinti rūkyti ir konservuoti pipiriukai (Chipotle) ,
1 v.š. kreolietiškų prieskonių mišinio.
4 v.š.Chipotle barbekiu padažo,

Šiuo marinatu galite šonkauliukus ištrinti iš  anksto ir kepti taip kaip mes esame įpratę. Orkaitėje (190-200C) apie 1- 1.5 val. priklausomai nuo mėsos kiekio esančio ant šonkauliukų. Kai šonkauliukai bus iškepę aptepkite juos Chipotle barbekiu padažu ir dar keletą minučių apkepkite.

Kreolietiški prieskoniai

1 a.š. džiovintų svogūnų,
1 a.š. džiovintų česnakų,
1 a.š. raudonėlio,
1 a.š. baziliko,
0.5 a.š čiobrelių,
po 0.5 a.š juodųjų ir baltųjų pipirų,
0.5 a.š  kajeno pipirų,
2,5  a.š. paprikos,
1.5 a.š. druskos.

Chipotle barbekiu padažas

1 1/2 stikl. obuolių acto,
1 stikl. pomidorų padažo ar kečupo,
3/4 stikl. rudojo cukraus,
1/4 stikl.Vorčesterio padažo,
1 v.š. sviesto,
1 konservuotas chipotle pipiras (susmulkintas),
1 a.š. kreolietiškų prieskonių

Viską sumaišykite ir kaitinkite ant silpnos ugnies kol ištirps cukrus.


Iš tikro gamindami marinatus galite improvizuoti. Esmė, kad būtų atsvaros saldumui: truputis rūgštumo ir truputis aštrumo. Pvz.
vietoje medaus naudokite klevų sirupą ar rudą cukrų, vietoje ryžių acto- pilkite obuolių sultis ar obuolių actą, naudokite volčesterio padažą, truputis pomidorų, slyvų padažo ar garstyčios taip pat tiks. Iš prieskonių tiks įvairūs pipirai, aštrūs mėsos prieskoniai, įvairios žolelės, galite įdėti smulkinto svogūno ar česnako. Svarbiausia maišydami marinatą ragaukite. Turi būti saldoka, bet ne rūgštu, o aštrumas ir prieskoniai tokie kokių tą kartą norėsis.

Kai šonkauliukai išvirs išimkite juos ir aptepę marinatu palaikykite bent pusvalandį kambario temperatūroje. Vėliau dėkite į kepimo skardą ir apkepkite iš abiejų pusių orkaitėje. Galite kepti ant laužo, tik žarijos neturi būti per karštos. Jei marinatas gavosi skystas, šonkauliukus kepdami marinatu apliekite kelis kartus.



Sudėtingumas: paprasta
Receptas: iš žurnalo "Southern Living" specialiaus priedo "Ultimate Grilling & BBQ Guide"