2015 m. liepos 26 d., sekmadienis

Nevirtų burokėlių ir morkų salotos




  Siūlau pabandyti pasigaminti nevirtų burokėlių ir morkų salotas. Jų skonis tikrai nuostabus, ypač dabar kol burokėliai dar jauni.

2- 3 porcijoms reikės

2 vid. dydžio burokėlių,
2 vid. dydžio morkų,
1 v.š. medaus,
1- 2 v.š. Balsamico di Modena acto,
1- 2 v.š. alyvuogių aliejaus,
trupučio pipirų ir druskos,
1 v.š. smulkintos kalendros arba petražolių.

  Nuluptus burokėlius ir morkas sutarkuokite ir sumaišykite su iš acto, medaus, alyvuogių aliejaus, pipirų ir druskos paruoštu ir gerai išplaktu padažu. Užberkite smulkintais kalendrų lapeliais.

Sudėtingumas: paprasta

2015 m. liepos 25 d., šeštadienis

Ant žarijų kepta lašiša su rytietiškai paruoštais brokoliais

  

  Skanu, skanu, skanu... Iš tikro labai senai ruošiausi aprašyti visus karštus brokolių garnyrus vienoje vietoje. Taip, kaip jau ne kartą esu aprašiusi kitus receptus turinčius tą pačią pagrindinę sudėtinę dalį. Bet, tai nuotraukos ne kokios, tai vėl kažkas...
  Kol visai atsitiktinai, prie ant žarijų keptos lašišos, teko paruošti vieną iš jų. Šis su keptais svogūnais brokolių garnyras tiko tobulai. Kaip sakoma "du batai pora". Tad šią nuostabią porą ir siūlau jums. 


  Beje, taip paruošta lašiša labai greitai dingsta nuo stalo, tad vienos virš 1 kg. sveriančios lašišos užteks tik 4 asmenims.

 4- 5 asmenims reikės

1 lašišos,
prieskonių mišinio su juodaisiais sezamais arba Tandoori ar kitokių rytietiškų prieskonių žuviai, arba bent 5 pipirų mišinio,
druskos.

 garnyrui

2 brokolių,
2 vid. dydžio svogūnų,
1- 2 v.š. sojos padažo,
4- 5 v.š. saldaus čili padažo (Sweet Chilli Sauce),
1-2 v.š. alyvuogių aliejaus, 
pipirų mišinio,
trupučio druskos.

  Likus valandai iki kepimo, išvalytai ir nuplautai lašišai nupjaukite galvą ir perpjaukite ją pusiau, taip kad viena jos pusė būtų su stuburo kaulu, kita - be. Odos nulupti nereikia. Užberkite prieskonių, druskos ir sudėję vėl kaip "normalią žuvį" suvyniokite į foliją ar maistinę plėvelę. Palikite pasimarinuoti valandai kambario temperatūroje.
  Suskirstytus žiedynais brokolius sumeskite į verdantį pasūdytą vandenį ir išvirkite. Brokoliai neturi pervirti, tačiau šakutė turi į juos įsmigti. Kol brokoliai verda pakepkite "plunksnelėmis" supjaustytus svogūnus. Kai jie suminkštės supilkite sojos ir saldų čili padažus ir dar pakaitinkite kelias minutes. 
  Per tą laiką brokoliai jau bus išvirę. Nupilkite nuo jų vandenį ir juos suberkite į keptuvę su svogūnais. Įberkite šiek tiek pipirų mišinio ir viską permaišykite. Iki pateikimo palikite brokolių garnyrą keptuvėje.


  Kepant žuvį ant žarijų, nereikalinga didelė kaitra. Žarijos jau turi būti pasidengusios baltu pelenų sluoksniu. Tačiau žarijų turi būti nemažai. Sudėkite lašišą ant suveriamų grotelių ir kepkite ilgiau pirmiausia tą pusę, kurį yra į žarijas su oda. Nepergyvenkite dėl odos apdegimo. Apverskite ir apkepkite daug trumpiau tą pusę kurioje nėra odos. Ir vėl kepkite tą pusę esančią su oda. Stenkitės ilgėliau kepti tą pusę kuri su oda, o be odos- trumpiau. 
Stenkitės taip pat lašišos neperkepti, kad ji neliktų sausa. Dėl tos pačios priežasties nedalinkite žuvies iš karto porcijomis. Daug geriau kepti didelį žuvies gabalą ir tik po to jį išdalinti. 


  Atminkite, kad daug geriau jau nepilnai iškepusi lašiša, nei perkepusi :-) Žinoma, žuvies vidus turi būti šiltas. Jei vidus dar šaltas, jūs turite dar ją kepti. Kol nesate įgudęs, pabandykite šakute atsignybti lašišos iš pačio jos vidurio. Šilta- traukite lašišą nuo ugnies ir atskyrę odą sudėkite į pailgą serviravimo lėkštę. Galite versti tiesiog į pačią lėkštę iš karto, nes žuvies oda pasiliks prikibusi ant grotelių. Geriausia kepti abi žuvies puses ant skirtingų grotelių. Taip lengviau reguliuoti karštį kepsninėje perdedant groteles į skirtingas kaitros puses. Ir lengviau bus sudėti žuvį į serviravimo lėkštę.

Sudėtingumas: kepti taip žuvį reikia įgusti, tad nepergyvenkite, jei iš karto gal ir nesigaus. Bet kuo dažniau kepsite, tuo daugiau patirties turėsite.
Garnyrą paruošti nesudėtinga.

2015 m. liepos 13 d., pirmadienis

Gordon Ramsay restoranas Petrus, Londone


  Restoranas įsikūręs puikioje, ramioje vietoje nepertoliausiai nuo Harrods, visai šalia prabangių namų rajonėlio, kuriame gyvena ne viena garsenybė ar pasaulinio lygio žvaigždė. Jauki, tyli Kinnerton gatvelė ir namas pažymėtas pirmuoju numeriu neatrodo labai jau panašus į restoraną. Santūri išorė tiesiog sukelia smalsumą, o kas gi viduje? 


  Pravėrus duris mus pasitinka dvi labai mielos merginos, kurios iš kart pasisiūlo paimti, kad ir vidutinio dydžio mūsų "Harrods" maišelius. Tai atlaisvina mus nuo apsikrovimo krepšiais aplink stalą ir mes tikrai pasijutome labai patogiai.
Nedidelėje restorano salėje stalai išdėstyti puslankiu ir kadangi priešpiečių metu žmonių nebuvo daug prie kiekvieno keturviečio staliuko buvo sustatyta tik po dvi kėdes. Logiška, visi sėdim nugaromis į sieną ir visi matome vieni kitus. Išimtys tik salės viduryje esantys stalai, kur žmonės sėdėjo po keturis.  


  Kad ir buvo dienos metas, bet stalus dengė baltos staltiesės, jokios muzikos ir galima sakyti jokių tipinių padavėjų. Jautiesi, kad būtum ne restorane, bet vyriškos mados namuose ir lauki ne meniu, o katologų su audinių pavydžiais ir naujausiais modeliais :-)))) Gal būt tik man iškilo tokios acociacijos, nes tikrai prisiminiau savo darbą mados pasaulyje :-))))
  Mus aptarnavo keli superinius kostiumus vilkintys vyrukai ir viena mergina vilkinti juoda mezginiuota kokteilina suknele. Nesistebėčiau jei tai būtų buvęs vakaras, bet 12.30 tai atrodo labai jau iškilmingai.
  Na, bet mes Londone, pas Gordon Ramsay. Ten kur gali sutikti ne tik patį šeimininką pietaujantį su David'u Beckham'u, bet ir kitas ne mažesnes įžymybes. Manau gerai, kad tą kartą nieko iš tokių asmenų nebuvo (o gal mes kai ko ir nepažinome), tad nors ramiai galėjome mėgautis tuo, ką lengviems pietums siūlė Gordon Ramsay.
  Kaip ir priklauso geram restoranui buvo pateikti net du "linkėjimai iš virtuvės". Traški naminė pilno grūdo duonelė su sviestine užtepėle, kurios sudėtinių dalių taip ir iki galo tarpusavyje neišsiaiškinome. 
  Kitas linkėjimas buvo kelių šaukštų talpos lėkštutėje pateikta Gazpacho. Gal kiek netradicinė, bet visai nebloga. Čia aš ją labai kritiškai vertinu. Valgoma ir skani, jei trumpiau. 


  Su drauge užsisakinėjome skirtingus patiekalus, kad galėtume pažiūrėti ne tik kas yra kiekvienos lėkštėje, bet ir kąsniuką iš svetimos lėkštės paragauti.
  Beje, meniu parašytas tam tikrų žodžių neverčiant iš orginalo į anglų kalbą. Tad, reikia jau būti šiek tiek pasikaučiusiam virtuvės treminuose arba durti pirštu į puikiai suprantamus žodžius, pagal kuriuos suprasi, kad tai yra mėsa ar žuvis.
Mes išsirinkome Herdwick Lamb Sweetbreads with rove des garriguesblack garlic and crispy capers. Avienos kasą su ožkos sūriu, juodaisiais česnakais ir traškais kaparėliais. Pancūzų virtuvė garsi tuo, kad sugeba paruošti tikriausiai viską kas yra bent kiek valgoma. Ir tai padaro tobulai. Ragaudamos šį patiekalą tuo dar kartą įsitikinome.



  Pork cassoulet with Alsace bacon, Morteau sausage and parsley crust. Pupelių troškinį vadinamą cassoulet su kiaulienos šonine ir traškiomis petražolėmis. Troškinys daugiau panašėjo į sriubą. Tačiau kaip ir dera vasaros meniu buvo labai lengvas, be jokio riebumo nuo ten esančios šoninės. Skanu. Šoninė kaip ir aviena tiesiog tirpo burnoje. O traškios petražolių šaknelės buvo atskirtos nedideliu lopinėliu tikriausiai filo tešlos. Tai jis ar kažkas kitas, panašaus į Kalėdinę plotkelę, apsaugojo traškias petražolių šakneles nuo drėgmės.

                                    Viršuje tik traši šoninė su taip pat traškiomis petražolių šaknelėmis

  Antriems patiekalams išsirinkome: Fillet of Cornish hake withcourgette, braised potato and red pepper bisque.
Vėgelę su cukinija, keptomis bulvėmis ir raudonųjų paprikų padažu. Neįvardinta buvo tik kepta šoninė kuri slėpėsi po paprikų padažu. Tačiau jos skonis ir nesuvokiamas minkštumas labai derėjo prie žemoje temperatūroje keptos žuvies.


 Cep Agnolotti English peas and Parmesan velouté. Baravykų virtinukai su žaliaisiais žirniais ir baltuoju parmezanu pagardintu padažu tiesiog tirpo burnoje. Aš eilinį kartą įsitikinau, kad geruose restoranuose nėra jokių "al dente" ir tai man labai patinka :-)))))


Desertai:-)
Vos tik pamačiusi rabarbarų ledus Vanilla moussepoached Kentish rhubarb, lemon balm and black sesame granola, aš jau daugiau nieko nebenorėjau- tik jų. Prisiminiau Monte Pacis restorane užburiantį jų skonį, tad kol dar sezonas, reikia mėgautis šiais švelniais, nuostabiais ledais. Ir ką, ar Ernesto Viršilo, ar Gordon Ramsai ledai buvo tokie pat tobuli. Skyrėsi tik pateikimas, bet jei pateiktų kas lėkštes neįvardiję virtuvės meistų, manau, kad daugelis, autorius ir sumaišytų :-))))


  Mano draugė, jau eidama pas Gordon Ramsay žinojo, ką užsisakys desertui. Chocolate sphere with milk ice cream and honeycomb. Pasirodo "Šokoladinė Sfera" ne tik desertas, bet ir nedidelis šou. Jums atnešamas ledų rutuliukas aplietas juoduoju šokoladu. Padavėjas, jau prie jūsų, dar užpila šiek tiek karšto šokolado ir jis apnuogina ledus ištipdydamas šokoladinį apvalkalą. Gražu!


  Patiekalai suvalgyti, vynas ir kava išgerti. Kas dar? Dar desertinė dovana, po du nedidelius triufelius.
Ar man čia patiko? Taip. Tai restoranas, kuriame tau nusilenkiama (nori tu to ar ne, esi pratęs ar ne). Čia Londonas kur geros manieros yra kasdienybė, kaip ir jau mano paminėtos gerai iškrakmolytos staltiesės, sidabriniai stalo įrankiai ir žinoma aptarnavimas. Atsipalaiduokite, jei būdami ten staiga pasijausite nejaukiai. Tai, mes esame prie to nepratę, bet jie nežino, kas jūs, ir jie visus savo klientus aptarnauja vienodai. Galantiškai!

Aplinka: ramu, tylu, santūriu.
Aptarnaujantis personalas: labai mandagus, paslaugus, galantiškas.
Kur rasti: 1 Kinnerton street, London tel. 0207 592 1609
Užsisakyti: taip, reikia rezervuotis staliuką. Galima tai atlikti internetu. 
Kainos: tikrai ne tokios, kad negalėtumėte leisti sau pabūvoti Lunch metu. Pigiausias Lunch iš trijų patiekalų 39 svarai.

2015 m. liepos 10 d., penktadienis

Su traškiomis daržovėmis orkaitėje kepta jautiena

 
  Jau kaip ir įprasta, kad įvairius troškinius gaminame rudenį ar žiemą. Tačiau šis jautienos troškinys labiau vasarinis, nes dedama labai daug šviežių daržovių, kurios orkaitėje kepamos tik keliolika minučių. Tai lengvai paruošiamas ir tikrai labai skaunus patiekalas iš jautienos.

Jums reikės
 
600 gr. jautienos (rinkitės kokybiškesnę mėsą pvz. vidinę jautienos file ar "kryžinę"),
1/2 - 1 a.š. saldžiosios paprikos,
pipirų mišinio,
1- 2 v.š alyvuogių aliejaus
12 labai mažų bulvyčių,
1 nedidelio svogūno,
3- 4 česnako skiltelių,
2 nedidelių morkų,
2 paprikų (skirtingų spalvų),
2 saliero stiebų,
1 jaunos mažos cukinijos,
1 pomidoras,
provanso žolelių,
druskos.

  Mėsą supjaustykite mažais gabalėliais apkepkite keptuvėje su aliejumi ir sudėję į kepimo indą užpilkite nedideliu kiekiu verdančio vandens. Sandariai uždenkite ir troškinkite kol jautiena taps minkšta. Jei reikia įpilkite vis verdančio vandens.
  Kai mėsa taps minkšta sudėkite bulvytes. Įberkite druskos, paprikos ir pipirų. Jei neturite labai mažų bulvyčių, naudokite didesnes, tik jas smulkiau supjaustykite. Tačiau mažos bulvytės yra žymiai skanesnės.
  Kai bulvės bus iškepę sudėkite pjaustytas daržoves, suberkite provanso žoleles. Nebeuždenkite troškinio. Troškinkite dar apie 15- 20 min. Skysčio troškinyje turi likti labai mažai, o daržovės neturi perkepti ir visiškai suminkštėti.  
 
Sudėtingumas paprasta