2011 m. rugpjūčio 29 d., pirmadienis

Skaniausias daržovių troškinys su baklažanais




   Nuo šio troškinio prasidėjo mano konservavimas. Visada pirkdavau panašius troškinius parduotuvėse. Tik jų prieš kelis metus ne tiek  jau daug būdavo, tad kai tik rasdavau- grįždavau net su keletu stiklainių. Bet vieną kart papuolė kažkokie, na, ne tokie... kažkokie sakyčiau tarsi su technine alyva pagaminti. Žinoma, to tikrai negali būti  maisto pramonėje, bet traktoriumi jie tikrai "trenkė". Teko viską išmesti. Ir tada šovė į galvą mintis, kad reikia susirasti panašų receptą ir viską daryti pačiai. Tačiau tokį receptą buvo tikrai sunkoka rasti, tai buvo taip senai, kad interneto su blogerių pamokymais apie maistą dar nebuvo. Receptą tuomet kažkur visgi radau.
   Jums pateiksiu orginalų recepto variantą. Kadangi tokie troškiniai kilę iš pietų kraštų, kur baklažanas, paprika vartojami nuo seno, jūs galite improvizuoti su prieskoniais, pasiduodant link Italijos ar Prancūzijos pietų ir naudoti papildomai viduržiemio jūros prieskonius (a la Provence). Tada dar kepdami svogūnus būtinai įdėkite smulkinto česnako. Arba galite pasiduoti link Armėnijos, Gruzijos ir pridėti šviežios kalendros, bei čili pipiriuko. Česnakas taip pat būtinas priedas. Tik jį, tos tautos, deda į troškinimo pabaigą kartu su visomis žolėmis. Bet nemaišykite skirtingų tautų virtuvių prieskonių, nemanau, kad kalendra labai gerai jausis prie a la Provense aromato. Galite ir nieko nekeisti recepte. Daug metų aš pagal jį konservuoju kažkaip neimprovizuodama visiškai.
  Kiekius galite susimažinti pagal savo turimo puodo dydį. Visi svoriai jau paruoštų pjaustymui produktų. T.y. morkos ir pomidorai nulupti, baklažanui nupjautos "uodegėlės". Paprikos išdarinėtos.
  Jei manote, kad čia per daug paprikų, jų kiekį sumažinkite padidindami čia esančių kitų daržovių kiekius. Svarbu kad bendras daržovių svoris būtų tas pats.

1.600 kg. baklažanų,
1.600 kg. raudonų paprikų,
600 gr. pomidorų,
600 gr. svogūnų,
600 gr. morkų,
3 v.š. cukraus,
3 v.š. druskos,
30 gr. acto (9%),
aliejaus,
kvepiančiųjų ir juodųjų pipirų grūdeliais,
petražolių.

  Visas daržoves supjaustyti. Baklažanus 2 cm. gabalėliais, kitas daržoves- smulkiau. Morkas galite stambiai sutarkuoti ("burokine" tarka). Supjaustytus baklažanus dėkite į didelią ir gilią nepridegančią kepimo skardą apšlakstykite aliejumi ir kepkite prieš tai įkaitintoje iki 200 C temp. orkaitėje. Kepkite juos nuolat pamaišydami apie 40  min. Kol kepa baklažanai aš dažniausiai pjaustau likusias daržoves.
  Storadugniame puode arba keptuvėje pakepinkite svogūnus, kai jie taps skaidrūs- dėkite morkas, suberkite druską,, cukrų ir pipirų žirnelius. O po kokių 5 min. sudėkite papriką. Viską uždengę dangčiu troškinkite kol daržovės suminkštės. Tada sudėkite orkaitėje iškeptus baklažanus, supilkite blenderiu sutrintus ar paprasčiausiai sumaltus pomidorus. Dar troškinkite apie 10 min. Tuomet sudėkite susmulkintas petražoles ir jei naudosite dar ir kitus kvapnius priekonius. Supilkite actą dar 3- 5 min. patroškinę, sudėkite troškinį į sterilius stiklainius. Užsukę kiekvieną stiklainį apverskite.

Išeiga: 10 vnt. 0.5 l. stiklainių.
Sudėtingumas: vidutinis

Kotletai su makaronais, brokoliais ir pievagrybiais


 Šį patiekalą pirmą kartą valgiau Vokietijoje. Man jis taip patiko, kad grįžusi jį ne kartą gaminau. Tai toks patiekalas, kai gali vaidinti gerą šeiminkę nenusidirbant. Jau esu rašiusi apie kotletus ir, kad verta visada jų iškepti daugiau. Ir būtinai skirtus kitai dienai- kitokios formos, na gal mažesnius. Čia, kad būtų tipo kitokie- ne vakarykščiai :-)))).
   Jums reikės
1 brokolio,
nedidelės dėžutės pievagrybių,
1 nedidelio svogūno,
200 gr. spiralinių makaronų,
4 v.š. reibios grietinės (Dvaro 40%),
lydyto sviesto ar aliejaus kepimui,
druskos, pipirų mišinio,
parmedžano ar kito kietojo siūrio.
Dabar kai kotletėliai iš vakaro lauke jūsų šaldytuve, jūs turite išsivirti brokolius. Nuplovę juos suskirstykite nedideliais žiedynėliais ir išvirkite pasūdytame vandenyje. Kol jie verda nuvalykite pievagrybius ir supjaustę pakepkite gilioje keptuvėje kartu su svogūnais (tiksliau pirmiausiai apkepate susmulkintus svogūnus, o kai jie taps skaidrūs sudedate pievagybius). Kai kepsite pievagrybius keptuvę uždenkite dangčiu.
   Per tą laiką pradėkite virti makaronus. O kol jie verda nupilkite vandenį nuo brokolių ir supilkite juos į keptuvę kurioje baigia kepti pievagrybiai. Sudėkite kotletus, įdėkite kelis šaukštus grietinės, įberkite pipirų. Dar patroškinkite ant silpnos kaitros kol pilnai sušils kotletai. Jei reikia įberkite druskos.


 Jei į keptuvę dar tilps makaronai, tai sudėkite juos kai jie tik bus išvirę. Galite daryti atvirkščiai- keptuvėje esantį turinį supilti ant makaronų (tik nepamiškite prieš tai, nupiltį vandenį nuo makaronų). Ir viską lengvai permaišę galite pateikti. Galite makaronus pateikti atskirai. Kas mėgstate užsiberkite tarkuoto sūrio.



Sudėtingumas: paprasta

2011 m. rugpjūčio 23 d., antradienis

Aštrus persikų ir paprikų pagardas



Jums reikės:
2 raudonų paprikų,
800 gr. persikų (galite naudoti ir nekterinus),
40 gr. imbiero,
nedidelio svogūno,
1 čili pipiro,
100 ml. aliejaus,
100 gr. cukraus,
1/4l. sidro,
5 v.š. obuolių acto,
1 laimo (žalios citrinos),
1 a.š. grastyčių grūdelių,
1 a.š. druskos, pipirų.

  Papriką ir nuluptus persikus supjaustykite mažais gabalėliais. Nuluptą imbierą, svogūnus ir čili taip pat labai gerai susmulkinkite. Svogūnus, imbierą ir papriką  pakepinkite karštame aliejuje, suberkite cukrų ir dar pavirkite, kol sutirštės. Tada sudėkite persikus, čili ir kitus priedus. Virkite dar 10- 15 min. vis pamaišydami. Karštą padažą supilkite į iškaitintus stiklainius ir tuoj pat uždarykite steriliais dangteliais.
  Šis pagardas puikiai tinka prie žuvies ir mėsos kepsnių, pelėsinio sūrio.
  Kadangi pagardas iš tiesų puikus, siūlau produktų kiekius pasididinti.

Sudėtingumas: lengva
Receptas: iš "Lietuvos ryto" savaitgalinio priedo.

Įvairūs sluoksniuotos tešlos pyragėliai


  Šie pyragėliai puikus užkandis piknikui gamtoje, žygyje . Na, ne tik-  juk ir sėdint namuose jie skaniai valgosi.

Pyragėliai su Ratatouille  įdaru


Jums reikės:
sluoksnuotos bemielės tešlos,
mažos svogūno galvutės,
1- 2 skiltelių česnako,
nedidelės raudonos paprikos,
mažo baklažano,
1/2 nedidelės cukinijos,
mažo pomidoro ar 1 v.š. pomidorų padažo,
provanso prieskonių, pipirų mišinio, druskos,
alyvuogių aliejaus,
mažo kiaušinio ar grietinėlės ir sezmo sėklų apibarstymui.

  Išdėliokite sušalusius tešlos lakštus ant stalo, kad atšiltų. O per tą laiką susipjaustukite smulkiai daržoves. Pakepinkite svogūną kartu su česnaku, kai svogūnas taps skaidrus sudėkite baklažanus ir papriką. Uždenkite ir patroškinkite. Po kelių minučių sudėkite cukiniją  ir dar kelias minutes patroškinę sudėkite smulkintą pomidorą, prieskonius ir druską. troškinkite kol viskas suminkštės.Daržovių mišinį atvėsinkite.
  Tešlos lakštus perpjaukite per pusę. Kiekvieno lakšto viduryje dėkite daržoves. Teptuku, suvilgytu vandeniu ar paprasčiausiai šlapiais pirštais, apveskite kiekvieną tešlos lakšto kraštą. Čia tam, kad pyragėliai kepant neišsiskirtų. Imkite pyragėlio lakštą į rankas ir truputį patemdami į šalis sulenkite perpus. Padėkite ant stalo ir gerai apspauskite kraštus desertine šakute. Taip sulenkite pusiau visus pyragėlius. Kepimo skardą, esnčią orkaitėje išimkite ir išklokite ją kepimo popieriumi. Dėkite ant jos pyragėlius, prieš tai patepę jų viršų kiaušinio plakiniu arba grietinėle. Kai visi pyragėliai bus sudėti į skardą ant jų viršaus užberkite sezamo sėklų.
  Kepkite pyragėlius prieš tai iki 180 C įkaitintoje orkaitėje, kol pyragėliai gražiai pagels.
Sudėtingumas: vidutinis  
 
Pyragėliai su špinatais



Jums reikės:
sluoksnuotos bemielės tešlos,
mažos svogūno galvutės,
1- 2 skiltelių česnako,
2 dėžučių šviežių špinatų ar mažo indelio konservuotų.
1 virto kiaušinio,
pipirų mišinio, druskos,
alyvuogių aliejaus,
mažo kiaušinio ir sezmo sėklų apibarstymui.

  Su lakštais ta pati procedūra kaip ir prieš tai aprašytame recepte. Ir visa kita tas pats.
  Parašysiu tik kaip padaryti špinatų  įdarą. Jei naudojate šviežius špinatus juos pirmiausia nuplaukite ir leiskite nuvarvėti vandeniui. Susmulkintą svogūną kartu su česnaku pakepinkite  nedideliame aliejaus kiekyje. Kai svogūnas taps skaidrus sudėkite supjaustytus špinatus, įberkite pipirų ir druskos. Maišykite, nes špinatai labai greitai suminkštėja. Taip pat pakepinkite jei naudojate konservuotus špinatus. Tada sudėkite susmulkintą kiaušinį ir įdarui atvėsus dėkite jį ant tešlos lakštų.
  Toliau viskas kaip ir pirmame recepte.

Sudėtingumas: paprasta

Pyragėliai su mokomis



Jums reikės:
mielinės sluoksniuotos tešlos,
2 vidutinio dydžio morkų,
nedidelio svogūno,
po truputį druskos ir cukraus,
lydyto sviesto ar aliejaus kepimui,
kmynų,
grietinėlės ar kiaušinio  pyragėlių aptepimui.

  Svogūną nulupkite ir smulkiai supjaustę pakepkite su lydytu sviestu. Tuo metu, kol svogūnas gražiai kepa, nuskuskite ir stambiai sutarkuokite morkas ("burokinė" tarka kaip tik tiks). Kai svogūnas taps skaidrus sudėkite morkas. Užberkite truputį druskos ir cukraus. Uždenkite ir trokinkite kol morkos bus beveik minkštos. Jei reikia įpilkite truputį vandens.
  Įdarui atvėsus dėkite jį ant tešlos lakštų.
  Toliau viskas kaip ir pirmame recepte.

 Sudėtingumas: paprasta


Pyragėliai su šviežiais kopūstais


Jums reikės
150 gr. kopūstų supjaustytų šiaudeliais,
mažo svogūno,
truputį šalto rūkymo šoninės,
1 v.š. greitinės,
mairūno, pipirų ir druskos.
grietinėlės ar kiaušinio  pyragėlių aptepimui.

Šoninę supjaustykite kubeliais ir kepkite kol gražiai apskrus. Sudėkite smulkintą svogūną ir dar pakepkite, kol jis taip pat apskrus. Sudėkite kopūstus, įpilkite truputį vandens, druskos, pipirų ir uždengę keptuvę dangčiu troškinkite kol kopūstai beveik suminkštės. Sudėkite grietinę ir dar truputį patroškinkite. Atvėsinkite įdarą ir užbarstę mairūno dėkite po šaukštą ant kiekvieno tešlos gabalėlio. Viskas toliau, kaip ir prieš tai aprašytuose receptuose.

 Sudėtingumas: paprasta


Sukti pyragėliai su aštriu mėsos faršu pagal Ingą


  Čia jau kitokios formos pyragėlai, bet nepaprastai skanūs. Kai juos pirmą kartą paragavau, tiesiog negalėjau sustoti valgyti. Buvo net nepatogu, bet tikrai- negalėjau jiems atsispirti :-)))

Jums reikės:
mielinės sluoksniuotos tešlos,
apie 300 gr. mėsos faršo,
nedidelio svogūno,
1- 2 skiltelių česnako,
nedidelės morkos,
aliejaus ar lydyto sviesto kepimui,
aštrių mėsos prieskonių, druskos.
mažo kiaušinio ar grietinėlės aptepimui.

  Faršo įdarą, kaip pati juos ruošusi Inga rekomendavo, geriausia pasiruošti iš vakaro. Susmulkintą svogūną kartu su česnaku pakepinkite su nedideliu aliejaus ar sviesto kiekiu. Kai svogūnas taps skaidrus sudėkite mėsą ir sutarkuotas morkas. Įberkite aštrių mėsos prieskonių ir druskos. Viską kepkite kol išgaruos skystis atsiradęs nuo mėsos ir suminkštės morkos. Visą gautą masę sutrinkite blenderiu ir palikite per naktį šaldytuve.
  Teškos lakštams leiskite atšilti. Tada juos lengvai iškočiokite, kad jų dydis padvigubėtų. Tešlos lakštus tepkite mėsos įdaru palikdami apie 1.5 cm. neužteptą galą. Kiekvieną lakštą susukite į vamzdelį, užbaigiant neužteptu faršu kraštu. Vamzdelį, aštriu peiliu, supjaustykite1,5 cm. gabalėliais ir patepdami kiaušinio plakiniu dėkite į skardą. Kepkite pyragėlius prieš tai iki 180 C įkaitintoje orkaitėje, kol gražiai pagels.
Sudėtingumas: vidutinis
Receptas:K.Ingos 

Pyragėliai su virta mėsa


   Šie pyragėliai jau "grynai naminiai" ir puikiai tinkantys prie vištienos ar jautienos sultinio. Paprasčiau būtų parašyti, iš ko virėte sultinį- iš tos mėsos ir kepkite pyragėlius. Tešla jiems gali būti tiek sluoksniuota bemielė tiek sluoksniuota mielinė. Bet man su bemiele tešla skaniau, ne taip riebu.

Jums reikės:
sluoksniuotos tešlos,
virtos maltos mėsos,
nedidelio svogūno,
mažo kiaušinio,
pipirų mišinio, druskos,
aliejaus ar lydyto sviesto kepimui,,
mažo kiaušinio aptepimui
truputį kmynų apibarstymui.
  Susmulkintą svogūną pakepinkite su nedideliu aliejaus ar sviesto kiekiu. Sumaišykite su malta virta mėsa, išplaktu kiaušiniu, pipirais ir druska. Kepti nereikia. Šio įdaro dėkite ant atšilusių ir padalintų per pusę tešlos lakštų. Visi kiti veiksmai, kaip ir kituose prieš tai aprašytuose receptuose. Tik šiuos pyragėlius aš dar užbarstau kmynais.
Sudėtingumas: paprasta

2011 m. rugpjūčio 22 d., pirmadienis

Danutės brokolių ir paprikų pagardas šiek tiek primenantis Indiją (relish'as)


  Oho, kokį pavadinimą suraičiau :-))) Tikrai gvazdikėlių ir kalendros aromatas primena tolimus kraštus. Kur maloniai aštrūs kvapai įprasta kasdienybė. O juntama salstelėjusi rugštelė tai dar labiau patvirtina. Šis padardas puikiai dera prie šaltų ir karštų mėsos, žuvies kepsnių.

1 kg. brokolių,
500 gr. raudonos paprikos,
500 gr. geltonos paprikos,
500 gr. cukinijų,
2 dideli svogūnai,
4 česnako skiltelės,
200- 400 gr. cukraus,
250 ml. vyno acto (6 %),
po 1 a.š. gvazdikėlių, pipirų, kalendros, grastyčių (viskas turi būti malta),
druskos pagal skonį,
truputis aliejaus.

  Visas daržoves nuplauname ir supjaustome nedideliais gabaliukais. Brokolius suskirstę nedideliais žiedynėliais metame į verdantį vandenį ir verdame kol suminkštės. Svogūną ir česnaką lengvai pakepiname aliejuje. Jei  turite storadugnį puodą tai kepinkite iš karto jame. Tada sudėkite visus išvardintus produktus, išskyrus brokolius ir prieskonius, o acto  įpilkite tik 100 ml. Daržoves troškinkite apie 30 min. arba kol viskas suminkštės (patikrinkite šakute, ji turi smigti į daržoves). Tada supilkite likusį actą, brokolius ir prieskonius, ir dar kelias minutes patroškinkite. Paruoštą pagardą sudėkite į iškaitintus stiklainius ir uždarykite degtine išvalytais dangteliais.
Sudėtingumas: vidutinis

2011 m. rugpjūčio 21 d., sekmadienis

Veršienos kepenėlės keptos ant žarijų


  52 skanių savaičių skelbiama " Piknikų savaitė" privertė pažvelgti į mano turimas virtuvės  knygas. Ir nuoširdžiai, eilinį  kartą, pasakysiu-  tikriausiai vienų metų neužtektų, kad išragautume visus juose aprašomus piknikų ir grilių receptus. Vėl esu lengvame šoke, kad tiek  yra siūlomų skanumynų kepamų ant laužo, o mes esame užsikabinę vos už 8- 9 patiekalų. Čia tik apie grilio kepsnius iš mėsos, žuvies, sūrio, daržovių ir vaisių. O kur dar atskiri patiekalai skirti piknikams! Tokiems, toliau nuo namų ant žolės. Kai nėra šalia virtuvės, vandens čiaupo ir kitų patogumų. Bet patiekalų yra. Tad, artimiausią savaitę tikrai pažadu parašyti, kažką skirto piknikui.
  O dabar vienas iš tų 8- 9 patiekalų dažniausiai kepamų ant žarijų.

apie 800 gr. veršienos kepenų,
1/4 citrinos sulčių,
aliejaus,
konjako,
čiobrelių, šalavijų,
pipirų mišinio, druskos.

garnyrui:
3 svogūnai,
3- 4 obuoliai,
200 gr. supjaustytos plonai kepimui skirtos šoninės be odelės,
riebios grietinės (nes kaitinant jos nesutraukia),
pipirų,
cinamono, ugninės paprikos miltelių,
druskos.

   Veršienos kepenis nuplaukite ir supjaustykite gabalėliais (kaip šašlykui). Sudėkite kepenėles į indą ir apšlakstykite aliejumi, konjaku, užberkite čiobrelių, sutrinto šalavijo, pipirų mišiniu. Palikite kuriam laikui pasimarinuoti (galima laikyti per naktį).
  Prieš kepimą pasiruoškite iš anksto garnyrus, nes kepenėlės labai greitai iškeps.
  Supjaustykite svogūną žiedeliais ir pakepkite nedideliame lydyto sviesto ar aliejaus kiekyje įdėkite 2-3 šaukštus riebios grietinės, druskos, pipirų ir dar patroškinkite, kad svogūnai suminkštėtų. Galima grietinės dėti daugiau, kad ji sudarytų padažą. Aš jos turėjau labai nedaug, tad padažas su svogūnais nesigavo. Bet skanu ir taip.


  Obuolius nuplaukite ir padalinę į keturias dalis išimkite sėklas. Obuolių odelės lupti  nebūtina.  Dar kiekvieną dalį padalinkite per pusę, jei obuolai dideli. Apiberkite trupučiu cinamono ir ugninės  paprikos. Kiekvieną obuolio dalį sukite į šoninės juostelę ir  verkite ant iešmelių.


  Veršienos gabalėlius taip pat suverkite ant atskitų iešmų. Juos apiberkite trupučiu druskos.
  Kepkite kartu obuolių vėrinukus ir veršieną ant žarijų vis pavartant.
  Pateikite su troškintais svogūnais. Čia jie vaidina Nr.1, o obuoliai  su šonine tik lengvai pagyvina skonį.


  Dar galimas neblogas garnyro variantas virti ar orkaitėje kepti burokėliai patroškinti su grietine. Tada jau minkštus burokėlius patroškinkite keptuvėje įdėję kelis šaukštus grietinės ir druskos pagal skonį. Kaip išsikepti orkaitėje burokėlius rasite čia.
Sudėtingumas: vidutinis
Receptas: pagal knygą "Grilis, Raclette, Fondiu"

2011 m. rugpjūčio 20 d., šeštadienis

Šašlykai


  Na, kaip mes lietuviai praleisime kepsnių sezoną neišsikepę šašlykų :-)
  Kai buvau paauglė, tai buvo mano mėgstamiausias patiekalas. Dabar, laikui bėgant ir skoniui keičiantis, juos pakeitė kitos imantrybės, bet vis tiek šašlykų, keptų lauke ant žarijų- niekada neatsisakau.
  Kadangi šašlykai tapo kone nacionaliniu mūsų patiekalu, tai ir receptų, kaip juos marinuoti yra begalė. Pietiečiai (iš kur šis patiekals ir yra kilęs) nerekomenduoja mėsos ilgai marinuoti. Jie sako, kad taip marinuodamas "užmuši mėsą". Jie mėsą apibarsto prieskoniais ir neužilgo kepa. Bet kartais mėsa nebūna ideali, tai gyvulys ne pirmos jaunystės pasitaiko, tai dar kažkas su ja ne taip būna. Tad, kad nereiktų savo ir svečių dantų per daug varginti, ir kad, bet kokie kepsniai ant laužo, tirptų burnoje aš mėsą marinuoju alyvuogių aliejuje- ir jautienos steikus, ir sprandinės kepsnius, ir  šašlykus. Tik žinoma jiems visiems parenku skirtingus prieskonius. Prieskonius renkuosi be minkštiklių ir be natrio gliutomato. Specializuotose prieskonių parduotuvėse tokie prieskoniai  išskiriami ryškesniais užrašais, ar dar kaip kitaip pažymimi.
  Šašlykams perku kiaulienos sprandinę, nes man turi būti nors kažkiek riebalėlio mėsoje. Tokia mėsa kepant ant žarijų įgauna tobulą skonį ( na, čia gal man tik taip :-) ) Kiaulienos kumpis taip pat turi sluoksnį riebalų, bet tie riebalai tik išorėje ir tinka daugiau kepti, kaip didžiulį kepsnį orkaitėje.
  Sprandinę supjaustau apie 4 cm. gabaliukais ir sudėjusi į indą užpilu alyvuogių aliejumi. Bet mėsa neturi "plaukti" jame. Geriau jau kelis kartus užpilti, nei užpilti aliejaus iš kart perdaug. Taigi, užpilame aliejumi, užbarstome prieskoniais ir gerai išmaišome. Maišant ir paaiškėja kiek tų prieskonių ir aliejaus reikia. Druskos  marinuojant dėti nereika, nebent jūsų prieskoniai su druska, tai jos jau nebeišimsite. Bet jei prieskoniai be druskos, druską berkite tik prieš kepdami mėsą. Mat druska "išsausina" mėsą.
  Aš mėsą marinuoju per naktį, bet galima ir trumpiau- tik kelias valandas. Jei turite mažai laiko ( apie 1 val. ) tarp marinavimo ir kepimo, tai paruošę mėsą nedėkite jos į šaldytuvą.  Rekomenduojama visada  likus iki kepimo 0,5 val. išimti mėsą iš šaldytuvo ir palaikyti ją kambario temperatūroje.
  Kepti šašlykus reikėtų ant vos pelenais pasidengusių anglių. Ranka virš kepimo vietos turėtų išlaikyti apie 6- 7 sekundes. Ir būtinai turėkite pasiruošę pukštuvą su vandeniu, nes esantys riebalai pradėję kepti pradeda varvėti. Tuomet ir "išlenda" liepsnos liežuvėliai kuriuos reikėtų prigesinti. Kepdami šašlykus netingėkite juos pavarti, kad keptų tolygiai ir nesugalvotų koks šonas imti ir apdegti.

Sudėtingumas: vidutinis

2011 m. rugpjūčio 18 d., ketvirtadienis

Mėsa įdaryta paprika


  Paprikas geriausia naudoti tokias, kad jų forma nebūtų suplota. Na, ir geriausia, kad jos būtų panašaus dydžio.

mėsos faršui:
bet kokios mėsos malimui. Tinka paukštiena, veršiena, kiauliena. Kiaulieną galite maišyti su dalimi jautienos.
1 svogūnas,
1 kiaušinis,
truputis avižinių dribsnių ar virtų ryžių,
lydyto sviesto arba aliejaus,
druskos, pipirų,
grietinėlės arba pieno.

padažui:
2-3 v.š. riebios grietinės ar grietinėlės,
1-2 v.š. pomidorų padažo,
1/2 a.š.miltų,
džiovintų bazilikų.

  Suberkite avižinius dribsnius ir užpilkite juos grietinėle. Jei naudosite apvirtus ryžus (čia kaip kas mėgsta) to daryti nereika.  Susmulkintą svogūną pakepinkite kol jis taps skaidrus, atvėsinkite ir sumaišykite su faršu. Įmuškite kiaušinį, įberkite šiek tiek druskos ir pipirų. Sudėkite išmirkusius dribsnius ar apvirtus ryžius. Įpilkite šiek tiek vandens ir viską labai gerai išminkykite. Papriką nuplaukite. Ją perpjauti jūs galite dviem būdais: per pusę (kaip nuotraukoje) ir galite nupjauti tik viršūnėlę su koteliu. Išimkite iš vidaus visas sėklides ir iškratykite ten užsilikusias sėklas. Įdarykite paprikas faršu. Į uždengiamą kepimo indą, įpylę truputį verdančio vandens sudėkite įdarytas paprikas. Kepimo indą galite uždengti ir folija. Kepkite prieš tai įkaitintoje iki 190C orkaitėje apie 45 min. 
  Baigiant kepti atskirame inde sumaišykite grietinę ar grietinėlę su trupučiu miltų, įdėkite pomidorių padažo ir džiovinto baziliko. Išmaišykite. Įpilkite dar karšto padažo nuo troškinamų paprikų ir viską gerai permaišykite. Šį mišinį išpilkite ant paprikų ir leiskite jam dar užvirti.



  Tačiau jei siekiate tobulybės padaže, teks elgtis truputį kitaip. Grietinę ir visa ką su ja reikia maišyti, išmaišykite nedideliame kaitinimo puodelyje. Ištroškintas paprikas atsargiai išimkite iš kepimo indo ir sudėkite į serviravimo lėkštę. Dėkite ją atgal į orkaitę, kad patiekalas neatšaltų. O likusį nuo troškinimo skystį perkoškite per sietelį iš karto pildami į grietinės- pomidorų padažą. Viską gerai išmaišykite ir ant nedidelės kaitros pakaitinkite kol užvirs. Paragaukite ar užtenka druskos ir džiovinto baziliko. Gal būt reikėtų labai mažo žiupsnelio cukraus. Čia tam atvejui, jei naudojote grietinę, o ne grietinėlę. Padažą pateikite atskiroje padažinėje. 
  Dar truputis žodžių apie baziliką. Jei visada perkate džiovintą baziliką, tai šios dalies jau galite neskaityti. Noriu parašyti tiems, kas patys jį ruošiasi džiovinti. Džiovinimui geriausia tinka siauralapiai bordo spalvos bazilikai. Jų kvapas ir skonis truputį kitos. Tad, padažams, su grietine ir pomidorų padažu, džiovintas bazilikas labai tinkamas variantas.

Sudėtingumas: vidutinis  

2011 m. rugpjūčio 16 d., antradienis

Patisonų piure žiemai




  
   Iš tiesų orginalus pavadinimas išvertus į lietuvių kalbą būtų "Patisonų ikra". Bet lietuvių kalboje ikrai asocijuojasi tik su žuvų kiaušinėliais- ikrais. O čia, pro daržoves, tikrai jokia žuvis nėra net praplaukusi. Tad, piure būtų tikrai teisingesnis pavadinimas, nes visos dražovės trintos ir pilnai atitinka piure sąvoką.
   Tiems, kas dar prisimena sovietinius laikus ir daržovių asortimentą parduotuvėse, priminsiu, kad ši piure tikrai labai panaši į tų laikų "Kabačkovaja ikra". Tiesiog, gal net tokia pat. Kaip pati autorė rašo, šios piure yra vienas trūkumas- labai mažas laiko tarpas tarp pilno ir tuščio stiklainio.
Jums reikės:
3 kg. patisonų,
2 kg. stipriai sunokusių pomidorų,
1 kg. morkų,
1 kg. svogūnų,
2 v.š. druskos,
4 v.š cukraus,
2 v.š. acto (9%),
5 pipirų mišinio,
aliejaus.
   Pirmiausia pasiruoškite stiklainius. Kol jie kaitinami mikrobangų krosnelėje ar orkaitėje nuvalykite degtine dangtelius. Nuskuskite ir sutarkuokite morkas, supjaustykite patisoną. Jei jo odelė jau kieta- nulupkite. Pomidorus taip pat nulupkite ir sutrinkite blenderiu (jei jo neturite- sumalkite). Susmulkinkite svogūną. Labai gražiai daržovių pjaustyti nereikėtų, bet dydžiai gabalėlių turėtų būti panašūs. Nes tik taip jie vienodai išsitroškins.
  Storadugniame puode pakepinkite susmulkintą svogūną, kai jis taps permatomas sudėkite morkas ir patisono gabaliukus. Įberkite druskos, cukraus ir troškinkite, vis pamaišant, kol daržovės beveik suminkštės. Tada supilkite sutrintus pomidorus ir suberkite pipirus. Viską dar troškinkite apie 10- 15 min. Galiausiai viską sutrinkite blenderiu, įpilkite actą, užvirinkite ir supilstykite į stiklainius. Visas piurė troškinimo laikas būtų apie 30 min. 
   Jei mėgstate česnakus galite dėti juos kartu kepinant su svogūnais. Galite įberti susmulkintų petražolių lapelių, juos suberkite kartu su pipirais. Galite įdėti čili pipiriuko jei mėgstate aštriai. Šis receptas yra švelni patisonų piurė puikiai tinkanti su sviestu apteptu batonu. Bet manau, jūs patys dar rasite begalę būdų su kuo ir kaip ją valgyti.
Sudėtingumas: vidutinis
Receptas: iš čia

Žiediniai kopūstai su bulvėmis


  Žiedinius kopūstus (kalafiorus) tikriausiai visi mokate išsivirti. Bet tiems, kas virtuvėje žengia vos pirmuosius žingsnius, ir dar gyvenime jų nevirė- parašysiu, kad juos suskirstytumėte žiedinėliais (stambiai) ir nuplautumėte. O tada jau suskirstę žiedinėliais smulkiau ir sumetę į verdantį pasūdytą vandenį virtumėte tol, kol šakutė įsmigs į žiedinėlį.
   Nuo išvirusių  žiedinių kopūstų nupilkite vandenį ir įdėkite truputį sviesto, riebios grietinės (puikiai tiks "Dvaro" 35%), pipirų ir krapų. Galite įberti džiovintų daržovių prieskonių ar sutrinti tirpaus sultinio kubelį (tada nebedėkite druskos). Užvirinę dar kartą galite pateikti su virtomis ar keptomis bulvėmis.



   Kitas žiedinių kopūstų receptas dar paprastesnis. Išvirtus žiedinius kopūstus apibarstę džiuvėsėliais apkepkite lydytame svieste, užbarstykite pipirų, krapų arba petražolių. Pateikite su keptomis bulvėmis arba su skrudintu batonu.


Sudėtingumas: paprasta

2011 m. rugpjūčio 12 d., penktadienis

Marinuotos šparaginės pupelės


  Dar vienas puikus receptas iš to paties, mano jau minėto, "Moters savaitgalio".
Jums reikės:
apie 2100gr. šparaginių pupelių,
2 l. vandens,
125 ml. acto (9%),
2 v.š. druskos,
8 v.š. cukraus,
krapų, kvepiančių ir juodųjų pipirų grūdelių,
galite įberti džiovinto mairūno ar peletrūno.
  Pupeles nuplaukite ir su žirklėmis nukarpykite pačius galiukus. Aš dar pupeles perkerpu į 2- 3 dalis, nes taip ir į stiklainius jų daugiau telpa, ir vėliau valgant į burną lengviau pakliūna. Pupeles apvirkite keletą minučių paprastame vandenyje. Kai jos taps beveik minkštos (paragaukite tik taip suprasite) vandenį nupilkite. Atskirame puode užvirinkite marinatą ir juo užpilkite apvirtas pupeles. Pavirkite apie 10 min. ir supilstykite į iškaitintus mikrobangų krosnelėje stiklainius.
  Iš tikro tai tos pupelės nelabai į tuos stiklainius nori piltis, tad aš jas sukraunu su žnyplėmis ar šaukštu. Taip sudedu jas beveik be marinato į visus stiklainus, o tada marinatą dar kartą užvirinu ir pilu į kiekvieną stiklainį po lygiai ir tuoj pat uždarinėju dangteliais.
  Krapų šakeles, pipirus ir džiovintą mairūną ar peletrūną, taip  pat galite berti į kiekvieną stiklainį atskirai, tada dėti karštas pupeles ir užpilinėti verdančiu marinatu. Mairūno dedu po 1/4 a.š. į 0,5 l. stiklainius. Išeiga apie 8-9 stiklainiai 0.5 l. talpos
Sudėtingumas: vidutinis

2011 m. rugpjūčio 11 d., ketvirtadienis

Vasaros salotos prie kepsnių

  Kas gali būti geriau už puikų vasaros vakarą su draugais, vyno taure ir kepsniais ant laužo. Žinot apie ką pagalvojau- apie rudenį, raudono vyno taurę, užkeptą raclette sūrį ir besikūrenantį židinį... Pasirodo visada yra gera, kai mus supa mylimi žmonės, kai mes mėgaujamės kažkuo ir sugebame džiaugtis tomis  akimirkomis.
   Bet gi, dabar aš noriu parašyti apie visiškai paprastas salotas, tik puikiai derančias prie kepsnių ant laužo. O prie steikų ypač.

 Margos pomidorų salotos


pomidorų,
paprikų (raudonų arba geltonų),
saldaus svogūno (balto arba mėlyno, na tiks, bet koks jei neturite tokių),
juodųjų alyvuogių be kauliukų,
rukolos (nebūtinai),
petražolių,
5 pipirų mišinio, druskos,
alyvuogių aliejaus.

  Svogūnus supjaustykite smulkiais gabalėliais, paprikas kubeliais, o pomidorus vidutinėmis skiltelėmis. Sudėkite alyvuoges, rukolą, užberkite susmulkintomis petražolėmis, druska, pipirais. Prieš patiekiant  viską išmaišykite.
Sudėtingumas: lengva

Parancūziškos baklažanų salotos


  Jei pirmosios lengvai gaminamos, kad ir karščiausią vasaros dieną, tai šios- tik lengvai dingsta nuo stalo, dažniausiai nesulaukusios kepsnių. Tad, arba teks jums jas nešti kartu su kepsniais arba rizikuoti, kad jų net pačiai neteks paragauti. 

2-3 baklažanai,
3- 4 v.š. pomidorų tyrės (galite patys ją pasidaryti sutrynę pomidorus ir juos pavirinę arba naudoti "Daumantų" pomidorų padažą),
aliejaus ar lydyto sviesto,
petražolių,
2-4 skiltelės česnakų,
5 pipirų mišinio, druskos.
  Baklažanus supjaustykite kubeliais ir iškepkite keptuvėje ar orkaitėje. Kepti juos reikėtų vis pamaišant ir uždengtus. Kad ir kaip jie prašysis aliejaus, bet nepersistenkite su juo. Geriau jau nedidelė ugnis ir dažnesnis pamaišymas. Kai jie iškeps sudėkite pomidorų padažą, užberkite druskos, pipirų. Sudėkite susmulkintas petražoles. Viską išmaišykite ir dar truputį pakepkite. Jei naudosite naturalią savo pagamintą pomodorų tyrę, jos turėtumėte dėti dvigubai daugiau, o kepti turėtumėte taip pat truputį ilgiau iki 5 min. Kai salotos atvės sudėkite išspaustą ar smulkiai supjaustytą česnaką ir dar kartą viską išmaišykite.
Sudėtingumas: vidutinis

2011 m. rugpjūčio 10 d., trečiadienis

Krapai žiemai


 Prisipažinsiu, kad tokius krapus naudoju ne tik žiemą. Juos naudoju tol kol jie pasibaigia, o kai vėl jų prisiruošiu- vėl naudoju tik juos. Tad, būna tik nedidelis tarpas, kai krapus skinuosi iš prieskonių vazono. Juk daug paprasčiau atsidarius šaldymo kameros dureles pasigriebti indelį su smulkintais krapais, o juos užbarsčius, vėl jį pasidėti iki kito karto. Nei plauti, nei pjaustyti, o kvapas ir skonis- toks pats, kaip šviežių krapų.
  Dabar pats metas tokius krapus pasiruošti žiemai. Belieka susirasti plastikinių neperdidžiausių butelaičių, kad ir nuo automatais pilstomo kaimiško pieno, ar kažko panašaus. Ir žinoma užsukti į turgų nusipirkti krapų. Krapus reikėtų pirkti ne tokius, kur mažo ryšulėlio kaina 1 lt. ir ne tuos- kurie su ilgu stiebu ir jau pageltusiais lapeliais. Jie tik agurkų rauginimui tinkami. Yra krapų, kurie auginami ir kai būna gražūs, tankūs ir tvirti- raunami ir parduodami gramais. Va, tokie krapai pats tas kaupiant atsargas žiemai.


  Krapus nuplaukite dubenyje su šaltu vandeniu ir šiek tiek iškračius nuo jų vandenį išdėliokite ant virtuvinių rankšluosčių. Leiskite bent valandą ar dvi jiems apdžiūti nuo vandens procedūrų. Tada nuskabykite krapų šakeles. Kotelius galite pasilikti agurkų marinavimui ar rauginimui. Taip paruoškite visus krapus. Kol skabysite jie dar geriau nudžius. Tada krapus smulkiai supjaustykite ir sudėkite į plastikinius užsukamus ar sandariai uždaromus indus. Nereikėtų  jų labai sugrūsti, nes būdami laisvi jie niekada nesukris į ledą. Laikykite indelius su krapais visada tik šaldymo kameroje. O krapus panaudoję vėl greitai padėkite atgal.
  Taip galite užšaldyti ir petražoles. Tik nepamirškite ant indelių pasižymėti kas kur, kad žiemą pradarius šaldymo kameros duris nebereikėtų dvejoti ir spręsti atpažinimo klausimų.

Sudėtingumas: paprasta

2011 m. rugpjūčio 9 d., antradienis

Gazpacho



  Prireikė net dviejų metų kol pagaliau prisiruošiau ir pagaminau šią šaltą ispanišką sriubą. Tokio ilgo laiko tarpo vis pagalvojant ir negaminant, tikriausiai neišlaukdavo nė vienas receptas. Tiesa, "Juodojo miško" tortas muša visus rekordus :-))) Net nesinori rašyti, kiek metų praėjo nuo minties, kad būtinai jį kepsiu.
Bet "Gazpacho" ne tortas, ir dabar net nustebau, ko aš tiek laiko nesiryžau pradėti.
  Šis receptas tikriausiai būtų klasikinis "Gazpacho". Nes pravertusi savo turimas knygas ir peržiūrėjus internetinius receptus nieko tokio "kitko" neradau. Yra pasiūlymų gaminant šią sriubą ją puošti tam tikrais priedais: virtais smulkintais kiaušiniais arba avokado gabalėliais, ar smulkintomis alyvuogėmis, užbarstyti šviežiomis petražolėmis, kalendra, baziliku ar viskuo kartu. Kai kur rekomenduoja dar įdėti malto kumino arba mėtų lapelių. Tačiau pagrindiniai dalykėliai: pomidorai, agurkas, svogūnas, paprika ir skrudinto batono gabalėlai būtini puošyboje. Tiksliau manyčiau, gal tai net ne puošyba, bet dalis sriubos turi likti gabaliukais- netrinta.
 4 asmenims reikėtų:
8 pomidorų (geriausiai tinka mėsingi ir labai gerai prinokę),
1 didelis agurkas,
1 svogūnas (visai nesvarbu ar tai bus saldus baltas, mėlynas ar paprastas),
1 saldi žalia paprika,
2 skiltelės česnako,
2 v.š. raudonojo vyno acto (tiks ir baltas ar truputis balsamico de Modena),
2 v.š. alyvuogių aliejaus,
truputis citrinos sulčių,
keli lašai Tabasco padažo (gali būti maža dalelė čili pipiriuko),
5 pipirų mišinio ir druskos.
Kelios riekutės baltos skrudintos duonos.
  Nulupkite visus pomidorus ir agurką (jei jo odelė stora). Pasilikite pomidorą, pusę agurko ir truputį paprikos papuošimui. Visus kitus produktus supjaustykite bet kaip, dėkite į blenderį ir gerai sutrinkite. Įberkite druskos, pipirų, įlašinkite kelis lašus Tabasco padažo. Paragaukite ir koreguokite skonį. Kai jau nuspręsite, kad druskos bei pipirų pats tas, sriubą supilkite į indą, uždenkite ir palikite šaldytuve 1 val. Per tą laiką ji atšals ir "susigulės" skonis.
Kol sriuba šąla susipjaustykite skrudintą batoną kubeliais. Taip pat supjaustykite mažais gabalėliais paliktą pomidorą, agurką ir papriką. Kaip jau ankščiau rašiau galite supjaustyti žalumynus ar kitus priedus (jei tik norite juos dėti). Jei turite šaldyto ledo kubelių, galite įmesti  kelis į sriubą, tai būtina daryti- jei jūsų sriuba yra per tiršta.
 Ši sriuba puikiai atgaivina karštą vasaros dieną, taip pat yra visai neblogas dalykėlis po šaunaus vakarėlio. Skanaus!

Sudėtingumas: paprasta

2011 m. rugpjūčio 8 d., pirmadienis

Sekmadienio omletas su pomidorais ir ožkos sūriu


 Šio omleto kepimas truputį ilgesnis, nes jis kepamas orkaitėje, o ne keptuvėje. Bet juk sekmadienio rytą mes niekur nelekiame. Tad galime visiškai neskubėti praplėšti akis, galima beveik miegančiam atrėplioti į virtuvę, įjungti orkaitę, sumakaluoti mikseriu kiaušinius su grietine, druska ir pipirais, į kepimo indą (ar indus) įpilti šlakelį aliejaus ar įdėti mažą gabalėlį lydyto sviesto, sudėti (bet kaip) pomidorus ir sūrį, supilti kiaušinius ir pašauti kepti. O tada virtis kavą. Kavos kvapas jus jau pažadins ir padės akims pilnai atsimerkti. O tada tikriausiai ir omletas bus iškepęs.
  reikės:
4  kiaušinių,
2 v.š. grietinės (pilnų),
6 vynuoginių pomidorų,
trupučio fetos sūrio (tiks ir kitas į jį panašus ožkos sūris),
pipirų ir druskos.
Jei tik yra  noras, prieš kepant, galite įberti smulkintų špinatų ar baziliko lapelių.

Sudėtingumas: labai paprasta
Receptas: ačiū Ingai už nuostabius pusryčius Palangoje

2011 m. rugpjūčio 7 d., sekmadienis

Marinuoti agurkai su aitriąja paprika


  Šią savaitę "blogerių" virtuvėse karaliauja agurkai. Ir aš jungiuosi prie jūsų su savo (na, nevisiškai) receptu.
Receptą prieš kelis metus radau "Moters savaitgalio" žurnale. Aplamai labai vykęs numeris pasitaikė- tad iš jo nuolat žiemai gaminu net keletą dalykėlių. Bet apie juos vėliau, kai ateis tam skirtas laikas- būtinai aprašysiu. 

agurkų,
5 l. vandens,
1 stikl. druskos,
2 stikl. cukraus,
1 l. (9 % ) acto,
serbentų ir vyšnių lapų,
krapų stiebelių,
kvepiančių pipirų grūdelių,
aitriosios paprikos,
česnako.
  Agurkus nuplaukite šaltu vandeniu. Nupjaukite šiek tiek kotelį ir sudėkite į iškaitintus, bet pravėsusius stiklainius, kartu su krapais,serbentų, vyšnių lapais, kvepiančias pipirais. Į kiekvieną stiklainį įdėkite po skiltelę česnako ir  po du giežinėlius aitriosios paprikos. Česnako nereikėtų daug dėti, jis "užmuša" agurkų skonį.
  Išvirkite marinatą (dar be acto) ir juo užpilkite agurkus. Po kokių 20 min. marinatą nupilkite atgal į puodą, supilkite actą ir užvirinkite dar kartą. Karštą marinatą pilkite ant agurkų ir uždarykite spiritu ar degtine išvalytais dangteliais.


Sudėtingumas: lemgva