2011 m. gruodžio 28 d., trečiadienis

Nuostabusis Camembertas

    
   Iš tikro taip ir yra. Galėčiau tikrai girti ir dar kartą girti tą nuostabų sūrio ir visų prie jo derančių prieskonių derinį. Bet trumpai rašant- tai yra tobula. Viskas kartu su sūriu, česnakine ciabata ir vyno taure. Puikios nedidelės vaišės, ar tik įžanga į jas. Labai greita ir lengva paruošti. O rezultatas pritrenkiantis. Mėgstu tokius nesudėtingus "aukštojo pilotažo" patiekalus.


    Paskaičiusi Mindaugo vaišes draugiui iš kart žinojau, kad taip paruoštą sūrį, tikrai bandysiu kepti. Yra receptų kuriuos skaitydama jau supranti, kad tai bus skanu.
   Pirmasis bandymas buvo be česnako, nes turėjau lėkti į merginų vakarėlį. Nors puikiai žinau, kad keptas česnakas visai priešingybė žaliam, bet vis tik suabejojau, ir jo nedėjau. Iš tikro pirmą kart gamindama niekuomet nekeičiu recepto sudėties, bet pasirodo visada būna pirmas kartas, kai tą taisyklę sulaužai.
  Na, ir nedėdama česnako žiauriai pralošiau skoniu. Gavosi- absoliučiai neišbaigta... valgai ir jauti, kad kažko neparastai trūksta.
   Šį kart sūrį kepiau beveik pagal visas taisykles. Tik nebūtina jo taip beprotiškai užlankstyti ir taip ilgai kankinti orkaitėje. Čia taisykles laužiau, nors pirmą kart kepdama laikiausi visko (išskyrus česnaką) papunkčiui.

Taigi, jums reikės:
Camembert sūrio,
1 a.š. tarkuotos apelsino žievelės (naudojau džiovintą),
truputis rozmarino,
pipirų mišinio,
1 česnako skiltelė,
1 v.š. alyvuogių aliejaus,
1 v.š. balto vyno.
Įkaitinkite orkaitę iki 180C. Sūrį išvyniokite ir padėkite ant gabalėlio sviestinio popieriaus ir folijos. Galite folijos kraštus šiek tiek užlenkti. Sūrį subadykite peiliu. Užpilkite šlakeliu vyno ir aliejaus. Užberkite apelsinų žievelių, rozmarinų, pipirų, smulkiai kapoto česnako.  Kepkite orkaitėje apie 15- 20 min. kol sūris šiek tiek pakils. Pateikite su česnakine duona.


Česnakinei duonai supjaustykite baltą` ciabatą ir apšlakstę aliejaus, smulkintų česnakų ir žolelių mišiniu trumpai apkepkite orkaitėje ant grotelių.


Sudėtingumas: paprasta

2011 m. gruodžio 23 d., penktadienis

Silkė su džiovintais baravykais




   Pasirodo, kad internete klasikinių lietuviškų patiekalų nėra tiek daug. Kažkaip visi gamina ir aprašo europietiškus ar net užjūryje paplitusius valgius daugiau, net lietuviškus.
   Artėja pačios mieliausios ir didžiausios metų šventės Kalėdos. Rami ir išlaikanti tradicijas Kučių vakarienė. Tokiai šventei tikrai reikėtų pasiruošti bent kelis patiekalus su džiovintais grybais: silkę, žuvies kotletėlius įdarytus džiovintais grybais ir įdarytus kiaušinius (čia tiktų Kalėdoms). Arba bent jau padažą su tais grybais prie žuvies vyniotinio. Grybai prie visų šių patiekalų ruošiami vienodai. Tad, jei planuose ne vien silkė su jais- pasidarykite grybų daugiau.

Vienai silkei, t.y. dviem silkių puselėms reikės:
kokių 5 džiovintų baravykų,
1 svogūno,
4 kvepiančių pipirų grūdelių,
lauro lapo,
aliejaus kepimui.

    Grybus pamerkite kelioms valandoms į šaltą vandenį. Jei grybus džiovinotės ne jūs patys, tai išmirkusius juos dar nuplaukite po šaltu vandeniu, ypač kruopščiai nuplaukite kepurėles. Visa tai tam, kad nebūtų prilipusių žemių. Atsargiai nupilkite vandenį kuriame mirko grybai į nedidelį puodą. Sudėkite grybus ir virkite ant nedidelės ugnies apie 50 min. Išvirtus grybus pravėsinkite ir sumalkite. Svogūną smulkiai supjaustykite ir pakepkite. Taip pat iškrat sudėkite kvepiančiųjų pipirų grūdelius ir lauro lapą. Jei neturite kvepiančių pipirų vietoj jų naudokite maltų pipirų mišinį, tik juos berkite pačioje kepimo pabaigoje.
   Kai svogūnai taps skaidrūs sudėkite maltus grybus ir dar pakepkite. Įpilkite šiek tiek skysčio kuriame virė grybai ir dar troškinkite neuždengtoje keptuvėje kol skystis išgaruos. Atvėsusį garnyrą uždėkite ant supjaustytos ir į serviravimo indą sudėtos silkės.
    Čia druskos dėti nereikia, nes pačioje silkėje jos šiek tiek jau bus. Žinoma jei silkė pasitaikė sūri pamerkite ją valandai į pieną.
    Jei tą patį garnyrą naudosite ne tik silkei ruošti, tada šiek tiek jį pabarstykite druska.

Dar viena gudrybė atkeliavusi iš Italijos virtuvės: jei turite nedaug baravykų- sumaišykite juos, jau kepdami, su šviežiais pievagrybiais.
Sudėtingumas: paprasta

2011 m. gruodžio 22 d., ketvirtadienis

Keptas sterkas su ikrų padažu


Jums reikės:
sterko file,
majonezo,
raudonų ikrų,
žuvies prieskonių,
aliejaus kepimui.

    Labai paprastas receptas. Kad net rašyti nelabai ką turiu. Žuvies file supjaustykite nedideliais gabaliukais ir apiberkite jums patinkančiais žuvies prieskomiais. Leiskite pusvalandi pasimarinuoti. Į įkaitintą aliejų dėkite miltuose apvoliotus žuvies gabaliukus ir kepkite, kol gabalėliai įgaus gelsvą atspalvį. Išimkite ir padėkite juos ant popierinio rankšluostėlio, kad bent kažkiek susigertų riebalų perteklius. Kai žuvis pravės sudėkite ją į serviravimo lėkštę.
   Padažui sumaišykite majonezą su raudonais ikrais. Jei turite galite įmaišyti truputį juodųjų ikrų. Pateikti galite padažą išpylę šalia žuvies, arba atskirai padažinėje.
    Žuvis su šiuo padažu skaniausia nepilnai atšalusi, ji turėtų būti bent jau kambario temperatūros.


Sudėtingumas: paprasta
Receptas: iš buvusio "Tete- a- Tete" restorano Kaune

2011 m. gruodžio 21 d., trečiadienis

Kučių vakaro burokėlių mišrainė su pupelėmis




 Šią mišrainę prisimenu nuo vaikystės. Sovietiniais laikais tikrai nebuvo didelis valgių ir receptų pasirinkimas. Bet yra atmintyje išlikę tikrai skanių patiekalų. Vienas iš jų burokėlių mišrainė su pupelėmis. Kadangi ji ruošiama su aliejumi, nėra labai įmantri, puikiai tinka ir Kučių vakarienei.

Jums reikės po lygiai:
burokėlių,
bulvių,
pupelių,
pagal skonį: raugintų kopūstų arba raugintų agurkų,
truputis petražolių,
kepto arba žalio svogūno,
druskos, pipirų,
saulėgražų aliejaus.

    Burokėlius galite iškepti orkaitėje (taip jie bus skanesni) arba išvirti. Bulves taip pat išvirkite. Pupeles rinkitės baltas. Jos gali būti konservuotos arba išsivirkite patys (tik pamerkite per naktį, taip greičiau išvirsite). Visas virtas daržoves supjaustykite nedideliais kubeliais, na, kaip baltai mišrainei. Pupelių pjaustyti nereikia, nebent naudosite "Karališkas baltas pupeles", tai jas perpjaukite per pusę. Iš tikro, tai šios pupelės yra kietesnės ir mišrainėje nepavirsta į košę, kaip kartais nutinka su kitomis konservuotomis pupelėmis.
Raugintus kopūstus, jei jie supjaustyti labai  ilgais šiaudeliais, šiek tiek pasmulkinkite, tik ne perdaug. Jei vietoje kopūstų naudosite raugintus agurkus juos supjaustykite mažais kubeliais. Įberkite druskos, pipirų, susmulkintų petražolių. Įdėkite truputį kepinto ar šviežio svogūno. Vietoje šviežio svogūno galite įpjaustyti poro, bus švelniau. Viską užpilkite aliejumi ir išmaišykite. Paragaukite, jei norisi mišrainėje dar šiek tiek gaivumo- įdėkite dar kopūstų arba agurkų, žiūrint su kuo darote mišrainę. Kopūstų su agurkais tikrai nemaišykite kartu. 
    Dar vienas patarimas. Šios mišrainės neprisidarykite daug. Kadangi į jos sudėtį įeina rauginti produktai, jos ilgiau, kaip vieną dieną laikyti nepatarčiau.

Sudėtingumas: paprasta


2011 m. gruodžio 19 d., pirmadienis

Silkė su svogūnais ir razinomis


Šis receptas atkeliavo iš mano vyro šeimos. Dabar tai jau tradicinė ir mūsų šeimos silkė.
Jums reikės:
1 silkė,
2 vidutinio dydžio geltoni svogūnai,
1-2 v.š. razinų,
2-3 v.š. pomidorų padažo (naudoju "Daumantų" naturalų),
1-2 lauro lapai,
4 kvepančių pipirų grūdeliai,
1/2 a.š. cukraus,
aliejaus.
    Verdančiu vandeniu užplikykite razinas ir pakite jas taip. Svogūnus supjaustykite griežinėliais ir suberkite į keptuvę su karštu aliejumi. Įdėkite pipirus, bei lauro lapus ir uždengę dangčiu kepkite vis pamaišydami. Kai svogūnai taps skaidrūs, nupilkite vandenį nuo razinų ir suberkite jas į kepamus svogūnus. Įberkite cukraus, įdėkite pomidorų padažo ir dar kokias 2 min. pakepkite uždengę dangčiu. Po to atvėsinkite iki kambario temperatūros.
   Nuplaukite ir išdarinėkite silkę. Paragaukite, jei ji sūroka pamerkite bent valandai į pieną. Tik po to, iššimtą iš pieno silkę vėl nuplaukite ir supjaustykite nedideliais gabalėliais. Pakišę didelį peilį po silke ir iš viršaus prilaikydami gabaliukus ranka gražiai sudėkite ją į silkinę ar serviravimo lėkštę. Ant viršaus uždėkite atvėsusius keptus svogūnus.
Sudėtingumas: paprasta

2011 m. gruodžio 18 d., sekmadienis

Sterko terinas


Gal būt per gražiai, per daug europietiškai įvardinau paprasčiausią sterko vyniotinį. Jo paruošimas dar paprastesnis negu lietuviškas "vyniotinio" pavadinimas. Tačiau skonis vertas šventinio stalo. Iš tiesų pati žuvis gan gera, tad ką iš jos bedarytumėte, visada patiekalas bus puikus.

Jums reikės:
2 sterko file be odos,
1 svogūno,
1 nedidelės morkos,
kiaušinio,
džiuvėsėlių arba manų kruopų,
truputis grietinėlės ar pieno džiuvėsėlių ar manų užmerkimui,
druskos, pipirų, krapų,
2 a.š. želatinos sultinio sustandinimui,
2 marlės apie 30x40cm. gabalėliai (parsiduoda visose vaitinėse).

   Džiuvėsėlius, manų kruopas arba batoną užpilkite grietinėle, kad apsemtų. Smulkiai supjaustytą svogūną vidutiniškai apkepkite. Sterko file sumalkite. Viską (džiuvėsėlius, svogūnus ir faršą) sumaišykite, įmuškite kiaušinį, įberkite druskos, pipirų, krapų. Viską labai gerai išminkykite. Marlės gabalėlius sušlapinkite vandenyje. Pasitieskite ant  darbastalio ir ant jų uždėkite žuvies maltinius padalintus į dvi dalis. Marlės pagalba, jos kraštus keldami ir po truputį užlengdami suformuokite pailgus vyniuotinius.
   Į platų indą įpilkite šiek tiek verdančio vandens (jo turėtų būti apie 2cm.) dėkite vyniotinius ir troškinkite ant nedidelės ugnies apie 50 min. Jei tokio puodo neturite vyniotinius galite troškinti iki 180C įkaitintoje orkaitėje. Tik, kad neapdžiūtų uždenkite indą folija.
    Likusiame nuo troškinimo sultinyje ištirpinkite vandenyje pabrinkytą želatiną. Jai pilnai ištirpus, sultinį supilkite į kokį nuors indą ir padėkite į šaldytuvą. Vyniuotinius su visu "įpakavimu" taip pat gerai atšaldykite. Tik prieš pateikiant į stalą išvyniokite ir dėkite į serviravimo indą. Jei jis nėra gilus, jame galite vyniotinį ir supjaustyti. Šalia padėkite drebučius.
   Prie šio vyniotinio puikiai tiks smulkiai supjaustyti marinuoti agurkai sumaišyti su majonezu. Arba virti ir po to kartu su keptais svogūnas pakepinti malti džiovinti baravykai. Juos taip pat sumaišykite su majonezu. Šie du majoneziniai padažai įdealiai tinka prie žuvų vyniotinių.
Sudėtingumas: paprasta

2011 m. gruodžio 15 d., ketvirtadienis

Obuolių pyragas su smėline tešla

 
   Už šio nuostabaus pyrago receptą, turiu didelį ačiū pasakyti Renidai :-)
   Juk tikrai nepaprastai skanu jausti minkštą ir gaivų obuolių, cinamono ir vanilės grietinėje skonį tarp čiažančių ir traškių sukepusios tešlos gabaliukų.

Smėlinei tešlai:
400 gr. sviesto,
1 stkl. cukraus,
600 gr. miltų,
1 a.š. kepimo miltelių,
2 v.š.grietinės.

1 kg. jau nuluptų ir supjaustytų riekelėmis obuolių,
400 gr. liesos 15% grietinės,
1 pok. vanilinio cukraus,
2 kiaušiniai,
cinamono,
2 v.š. cukraus.

   Visus komponentus skirtus tešlai garai suminkykite. Pradžioje minkomi tarp pirštų: miltai, cukrus ir sviestas, vėliau sudedama grietinė. Kai tešla bus visiškai vientisa, padėkite ją šaltai kelioms valandoms. Jei skubate, tai tešlą bent 2 val. palikite šaldymo kameroje.
   Orkaitėje esančią kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi. Atsipjaukite truputį daugiau, kaip pusę tešlos ir ją sutarkuokite ant kepimo popieriaus. Truputį paspauskite, kad neliktų tuščių tarpų. Tada sudėkite skiltelėmis pjaustytus be odelės obuolius. Užberkite cinamonu. Iš grietinės, cukraus, vanilinio cukraus ir kiaušinių padarytu plakiniu tolygiai užpilkite obuolių sluoksnį. O ant viršaus vėl užtarkuokite likusią tešlą.
   Kepkite 1 val. iki 200 C įkaitintoje orkaitėje. Ar iškepęs pyragas galite patikrinti su šaukšteliu išsiėmę nedidelį gabalėlį iš pačio centro. Tik šaukšteliu užkabinkite iki pat dugno.



Sudėtingumas: vidutinis

2011 m. gruodžio 6 d., antradienis

Kepti moliūgo griežinėliai garnyrui


   Šiemet turiu niekaip nepasibaigantį moliūgą  :-))) Jis buvo toks didelis, kad parsivežti jį iš kaimynės teko karučiu. Gerai, kad tokią vežimo priemonę turim. Nes važiuoti su automobiliu skersai gatvės pasiimti moliūgą būtų buvę juokinga. Taigi, tą moliūgą vis pjaustau ir vis kažką darau valgomo iš jo.
   Šį kart garnyras puikiai tinkantis prie keptos paukštienos. Vegetarams: gal su ryžiais būtų skanu arba tik kaip salotos.

500 gr. moliūgo supjaustyto riekelėmis,
aliejaus,
1/2 a.š. kmynų,
1/2 a.š. maltos kalendros,
1/2 a.š. imbiero (aš naudojau šviežią stipriai susmulkintą),
1/2 a.š. rudojo cukraus,
pipirų (aš naudojau dar ir paprikos "drožles").

   Visus prieskonius sumaišykite su cukrumi. Moliūgo gabalėlius sudėkite į kepimo nepridegančią skardą ir užbarstykite prieskonių mišiniu, apšlakstykite aliejumi ir kepkite iki 200C įkaitintoje orkaitėje kol iškeps. Aš kepiau apie 15 min., bet tai priklauso nuo moliūgo griežinėlių dydžio.


Sudėtingumas: paprasta
Receptas:
"Didžioji kulinarijos encilkopedija" 1999m. 

2011 m. gruodžio 4 d., sekmadienis

a la Stroganovas su veršiena



    Rašydama apie befstrogeną minėjau, kad galimi ir kiti šio patiekalo variantai. Šį kart- švelnesnio skonio a la Stroganovas su veršiena. Siūlau pabandyti šį variantą, jei tik mėgstate patiekalus su padažais.


Jums reikės:
500 gr.veršienos (geriausia- "kryžinė", įdealiausia- veršienos file),
2 svogūnų,
8- 10 rudųjų pievagrybių,
3 v.š. lydyto sviesto arba aliejaus,
150 gr. grietinėlės arba 40% "Dvaro" grietinės,
1 stikl. sultinio ar verdančio vandens (jei gaminsite iš išpjovos tai jokio papildomo skysčio nereikės),
pipirų,
druskos.


   Veršieną supjaustykite skersai raumenų apie 0.5 cm. gabaliukais. Ir tada dar 3 cm. juostelėmis. Svogūnus susmulkinkite. Į aukštesniais kraštais keptuvę dėkite sviesto ir kai jis įkais suberkite svogūnus, išmaišykite ir uždengę apkepkite kol jie taps skaidrūs.

 Tada sudėkite veršieną. Troškinkite ant vidutinio karščio, uždengę dangčiu, kol atsiradęs skystis visai išgaruos. Kartas nuo karto keptuvę staigiai pastumdykite, kad esantys susikaupę garų lašeliai nukristų ant svogūnų ir mėsos. Tada permaišykite troškinį ir vėl uždenkite dangčiu.

 Jei reikia įpilkite verdančio sultinio ar vandens.

Kai mėsa taps minkšta suberkite nuvalytus ir supjaustytus pievagrybius. Įberkite druskos ir pipirų.  Dar patroškinkite 5 min. ir supilkite grietinėlę ar grietinę, tačiau neuždenkite dangčiu. Leiskite grietinėlei užvirti. Padažo tirštumą koreguokite pagal savo norus. Jei padažas per tirštas- įpilkite truputį karšto sultinio ar karšto vandens. Jei per skystas- padidinę kaitrą leiskite jam nugaruoti.
   Jei naudosite padažui grietinę galite įberti 1/4 a.š. cukraus.
  A la Stoganovą pateikite  su bulvių koše ir šviežiomis salotomis sezono metu. Arba marinuotomis daržovėmis žiemą.

 

Sudėtingumas: paprasta

Receptas: iš restorano Sankt Petrburge