2011 m. sausio 31 d., pirmadienis

Keksas su aguonomis ir vyšniomis


Tai antrasis keksas kurį kepiau praeitą savaitę. Turiu prisipažinti, kad šiam savaitgaliui vėl buvo iškepti du keksai (šokoladinis- bananinis ir šis). Tikrai labai greita ir labai geros lauktuvės draugams :-)
Dar kartą noriu padėkoti "Ignės puodui" už gerą receptą. Ačiū :-)
Tik aš  truputį pasididinau kiekį (žinoma viską proporcingai), nes jei jau kepti- tai tegul kepimo forma būna  pilna.
270 gr. sviesto,
4 kiaušiniai,
135 gr. cukraus,
270 gr. miltų,
1 a.š. kepimo miltelių (su kaupu),
4- 5 v.š. aguonų,
vyšnių (be kauliukų),
cukraus pudros.
Sviestą ištriname su cukrumi ir plakdami sudedame po vieną kiaušinius. Persijotus miltus sumaišome su kepimo milteliais ir supilame į kiaušinių- sviesto plakinį. Gerai viską išmaišome. Kepimo formą išklojame kepimo popieriumi ir supilame beveik visą tešlą. Palikę apie 1/4 tešlos, sumaišykite ją su aguonomis ir padarę griovelį jau prieš tai supiltoje tešloje sudėkite aguoninė tešlą. Ant viršaus uždėkite vyšnių. Vyšnios gali būti šaldytos, iš uogienės (tik be sirupo) ar šviežios. Vyšnių galite uždėti daug, nes kildamas keksas tas vyšnias labai gražiai paskirsto po visą paviršių. Kepkite 180C įkaitintoje orkaitėje tol kol iškeps. Pas mane kepa apie 1,10min. bet iškepimą tikrinkite medinio pagaliuko pagalba. Truputį pravėsusį keksą užbarstykite cukraus pudra.

Sudėtingumas: vidutinis

2011 m. sausio 28 d., penktadienis

Starkis su kaparėliais ir citrina


apie 800 gr. starkio file,
2 cm. imbiero šaknies,
1 a.š. kario miltelių (galite naudoti jums įprastus prieskonius žuviai),
2- 4 v. š. miltų,
3 v.š. lydyto sviesto,
1/2 citrinos,
4 v.š. kaparėlių,
2- 4 v.š. lygialapių petražolių,
pipirų, druskos.
   Užkaiskite bulves. Tiksliau užvirkite vandenį, įberkite druskos ir jau į verdantį- sudėkite bulves. Taip išsaugosite bent dalį vitaminų esančių bulvėse. Kol bulvės verda, žuvies file nuplaukite, nusausinkite ir supjaustę norimo dydžio gabalėliais, užbarstykite kariu, ar jums patinkančiais žuvies prieskoniais, druska. Ir taip, ir kitaip bus skanu. Bet tik nemaišykite abiejų prieskonių. Nuplaukite citriną su ūkišku muilu po karšto vandens srove ir nulupę odelę, be baltos jos dalies, supjaustykite labai siauromis juostelėmis. Dar nulupkite baltą dalį ir nuo citrinos ir supjaustykite ją labai nedidelias kvadratėliais. Naudokite tik pusę ctrinos, o odelės 1/4 dalį.
   Žuvį pavoliokite miltuose ir  keptuvėje ištirpinę 2,5  v.š. lydyto sviesto iškepkite. Iškepusią žuvį sudėkite į indą, o į keptuvę suberkite kaparėlius, citriną, 3 v.š. petražolių, pipirų. Įpilkite šiek tiek balto vyno (vietoje vyno galite įpilti labai nedaug vandens, bet su vynu skaniau) ir užvirinkite. Padažą galite pateikti atskirai padažinėje, galite iškart užpilti ant žuvies.
   Pateikite su virtomis bulvėmis, kurias kai išvirs- truputį "pasmožinkite". T.y. nupylus vandenį įdėkite 1/2 v.š. sviesto ir 1 v.š. smulkintų petražolių. Pakaitinkite kelias minutes.
Sudėtingumas: nieko sudėtingo
Receptas iš knygos: "Valgiai visai Šeimai"

2011 m. sausio 26 d., trečiadienis

Vištienos sultinys




Beveik visos sriubos ir padažai prasideda nuo gero sultinio. Tad, galima teigti, kad sultinys yra pradžių pradžia.
  Ką daryti, kad sultinio virimas nebūtų kančia ir ilgas nuobodus sėdėjimas virtuvėje. Juk norint išvirti gerą sultinį reikia pirmiausia pasikepinti sausoje keptuvėje, pjaustytus: svogūną, morką, salierą, petražolės šaknį. Dėti mėsą ar kaulus su mėsa į šaltą vandenį. Tada, kol pilnai pradės virti nuolat graibyti ten susidariusias putas ir ilgai virti. 
  Nors ir mielai leidžiu laiką virtuvėje, bet sultinių virimas nėra labai jau kūrybingas procesas. O kur nėra kūrybos- prasideda pilka kasdienybė. Tą kasdienybę virtuvėje aš tikrai trumpinu. Sultiniams (ir ne tik jiems) virti jau daug metų naudoju greitpuodį. Na, tokį puodą, kuris verda maistą baisiai šnypšdamas. Dabartiniai  puodai taip baisiai nebešnypščia, jie kur kas mandagesni :-) Geras puodas kainuoja nemažai (aišku yra įvairių puodų su įvairiomis kainomis), bet paskaičiavus kiek kart jį naudosime ir dar kiek metų- pasidaro ne taip ir baisu.
  Tokiame puode verdant visus produktus: mėsą ar mėsą su kauliukais, pakepintas daržoves, pipirus, druską, vietoje petražolės šaknies galite dėti šviežių šakelių (jų kepinti nereikia)  sudėkite į šaltą vandenį ir uždarę dangčiu virkite. Atkrenta putų graibymas ir ilgas virimas. Putos nusėda ant puode esančio sietelio dugno, sultinys visada būna skaidrus. Na, ir susitaupo mums brangus laikas. Vištienos sultinį išvirsite per 20 min., jautienos ar veršienos mėsos kiek ilgiau. Maksimaliai ilgai 60 minučių verda jautienos kulninė mėsa. Vandens nėra reikalo pilti labai daug, gal būt tik 1/3 puodo tūrio (jau kai mėsa sudėta). Turėsite sultinio koncentratą, kurį verdant prasiskiesite. 
Atrodo tiek berašydama ir visą sultinio receptą aprašiau. Dabar kai tiek daug sergančių gripu, tikrai verta išsivirti kaimiškos vištos sultinį.
Jei norite galite sultinį pateikti su išvirtais makaronais ir vištienos gabaliukais. Atskirai išvirkite makaronus (aš naudoju plonuosius tagleteli su kiaušiniu), o vištienos mėsos likučius nuimkite nuo kaulų sudėkite į sultinį.


   Dar keli patarimai: iš visos vištos jūs galite paruošti tris skirtingus patiekalus. Iškepti kulšeles su sparneliais, krūtinėlę sumalus padaryti kotletus arba supjausčius gabaliukais ją ištroškinti ar iškepti, o iš nugaros ir kitų kaulų su likusia mėsa išvirti sultinį. Tada dar iškepti lietinius ar pyragėlius su mėsa. Viena kaimiška višta ir tiek patiekalų iš jos, net kelioms dienoms :-)
  Išvirusį dar karštą sultinį supilstykite į stiklainius ir uždarykite dangteliais. Atvėsusį dėkite į šaldytuvą, Taip jį išlaikysite ilgiau. Atidarius beliks nuimti riebalų sluoksnį ir kažką iš jo paruošti.



Sudėtingumas: tikrai nesudėtinga

2011 m. sausio 25 d., antradienis

"Ježinka"


Tikras vaikiškas patiekalas, kurį prisimename iš vaikystės. Vos kelios sudėtinės dalys, paprastas ruošimas ir tikrai skanu. Tik kas nemėgstate "makalynių" patiekale, siūlau daržoves gaminti atskirai, kaip garnyrą. O vištieną kepkite atskirai.
2-3 asmenims reikės :
1 vištos krūtinėlės,
2 bulvių,
2 morkų,
1 svogūno,
1 mažo indelio konservuotų žirnelių,
lydyto sviesto ar aliejaus,
2- 4 v.š. grietinės (geriausia riebi "Dvaro") ar 1/2 stiklinės grietinėlės,
krapų,
pipirų, druskos.
Svogūną smulkiai supjaustykite ir pakepkite su lydytu sviestu. Kai pakeis spalvą sudėkite griežinėliais supjaustytą vištos krūtinėlę. Apkepkite ją iš visų pusių ir sudėkite kubeliais pjaustytas bulves ir morkas. Įpilkite šiek tiek verdančio vandens, įberkite druskos, pipirų ir uždengę dangčiu ištoškinkite. Kai bulvės ir morkos bus minkštos- suberkite žirnelius (žinoma be skysčio), krapus ir įdėkite grietinės arba įpilkite grietinėlės. Užvirinkite ir viskas paruošta.

Sudėtingumas: labai paprasta

2011 m. sausio 24 d., pirmadienis

Šokoladinis- bananinis keksas

  
Praėjusią savaitę galėčiau įvardinti, kaip keksų kepimo maratoną. Viskas prasidėjo nuo kelių keksų receptų rastų "Ignės puode" , "Gyvenimas yra smulkmenos" . Pabandžiau, ir labai prilipo. Labai paprasta, greita ir kas svarbiausia- skanu. Tad, praeitos savaitės kepiniai jau suvalgyti, dabar girdėti tik- recepto!
   Pradedu nuo šio recepto, nes jį pirmąjį išbandžiau, dar- jis pirmasis ir dingsta nuo stalo. Kiek supratau, tai orginalus receptas yra Panelių  Simonos ir Dovilės tobulybių. Iš tiesų jūsų pyragas yra tobulas :-)
O dabar šis merginų receptas skelbiamas ir pas mane.
 
100 gr. juodojo šokolado (aš naudojau tik juodą šokoladą, nes man jis skanesnis, bet tai skonio reikalas),
150 gr. sviesto,
160 gr. cukraus,
4 kiaušiniai,
180gr. miltų,
25 gr. kakavos miltelių,
1 a.š. kepimo miltelių,
2 sunokę bananai.
Trupiniams:
25 gr. sviesto,
2 v.š. miltų,
1 v.š. cukraus,
1 v.š. lazdyno ar kitokių riešutų.
Sviestą išsukame su cukrumi iki purios masės. Taip besukant sudedami po vieną kiaušiniai. Dar paplakame. Sudedame sutrintus bananus ir dar išmaišome. Išsijotus miltus sumaišome su kepimo milteliais, kakava ir supilame į išplaktą masę. Gerai išmaišome. Sulaužytą šokoladą pašildome mikrobangų krosnelėje. Jei jos neturite, ar esat jai priešiški- ištirpinkite šokoladą garų vonelėje. T.y. didesnis puodas su vandeniu kaitinamas. O į jį įstatytas, mažesnis puodas ir tame mažesniame tirpdomas šokoladas. Ištirpusį šokoladą sumaišome su visa mase. Kepimo formą ištiesiame kepimo popieriumi (to daryti nereikia jei jūsų kepimo forma silikoninė) ir į ją supilame paruoštą masę. Pasiruošiame trupinius- smėlį. Į dubenėlį supilame miltus, kapotus riešutus ir cukrų, įdedame sviestą ir jį triname tarp pirštų. Galiausiai dar patriname delnais, tada jau tikras "smėlis" gaunasi ir tuos trupinius užpilame ant rudos kekso masės. Kepame 180C temperatūroje apie 45- 60 min. Čia jau viskas priklauso nuo orkaitės . Bet vadovaukitės senolių išmintimi ir pagaliuku. Tikrai niekada nepaves.
Sudėtingumas: vidutinis

2011 m. sausio 23 d., sekmadienis

Lašišos tartaras


  Kelios šios dienos buvo skirtos rožių ir orchidėjų seminarams. Tad, nors ir gamindavau, kaip įprasta pusryčius bei vakarienę, rašyti apie tai nebelikdavo laiko. Dar buvo šiek tiek kepama kepinių iš jūsų mielieji tinklaraštininkai blog'ų. Bet apie tai rytoj.  
   Receptas visiems tiems, kas mėgstate žalią žuvį. O, kad tikrai nebijotumėte išbandyti ir nenusivilti, išsiklausinėkite savo parduotuvėje kada jiems vežama šviežia žuvis. Arba jei nedrįstate klausinėti- pažiūrėkite žuvies galiojimo datą (koks nedidelis baltas lapelis su data ant mėlyno plastikinio užrašo, su žuvies pavadinimu ir kaina, viršuje būna užklijuotas).
Jums reikės
400 gr. šviežios lašišos,
1/3 svogūno,
3 a.š. marinuotų kaparėlių,
šiek tiek krapų,
pipirų mišinio, druskos,
rukolos lapelių,
Padažui:
truputį plakamos grietinėlės,
2-3 v.š. majonezo,
truputį wasabi krienų.

   Lašišą nuplaukite, nusausinkite ir atskirkite nuo odos. Supjaustykite mažais kubeliais. Svogūno puselę nulupkite ir taip pat susmilkinkite. Dubenėlyje sumaišykite lašišos gabalėlius su svogūnais, smulkintais krapais ir marinuotais kaparėliais (be ten esančio skysčio). Įberkite druskos ir pipirų. Viską permaišykite. Į nedidelius indelius sudėkite vis paspausdami lašišos masės ir išlyginę kiekvieno indelio paviršių uždenkite maistine plėvele. Įdėkite į šaldytuvą ir jau po pusvalandžio galite pateikti. Nuimkite maistinę plėvelę ir apvertę virš lėkštės indelius atsargiai pakabinę peilio galu išimkite tartarą. Pateikite su rukola ir aštroku majonezo- grietinėlės padažu.
   Padažui sumaišykite wasabi miltelius su šlakeliu  šilto virinto vandens. Šią pastą sumaišykite su majonezu ir grietinėle. Padažas turi būti vidutinio tirštumo.
Sudėtingumas: paprasta
Receptas: orginalas visose "Pizza Jazz" restoranuose  

2011 m. sausio 19 d., trečiadienis

Triušis su slyvomis


Daug kartų gamintas ir tikrai gurmaniškai paruoštas triušis. Recepto aprašymas sudėtingesnis už patį triušio paruošimą.
Jums reikės:
triušio (visiškai nesvarbu svoris, aš rašau apie 1.5 kg., priedus truputį padauginsite ar pamažinsite priklausomai nuo triušio svorio),
morka ir svogūnas (galite, vietoje to, naudoti džiovintus universalius prieskonius, kuriuose nėra druskos),
pipirų,
5 gvazdikėliai,
1 lauro lapas,
2-3 v.š.lydyto sviesto,
250 gr. džiovintų slyvų,
mažas indelis marinuotų svogūnėlių,
konjako ar brendžio,
150 ml. balto vyno,
1/2 a.š. čiobrelių,
1 v.š. garstyčių,
3-4 v.š. raudonųjų serbentų drebučių ar tiek pat slyvienės,
truputis raudonųjų aštrių pipirų,
druskos.
Triušį išvalykite nepalikdami jame esančių riebalų. Supjaustykite gabalėliais. Stenkitės atskirti kojas per sąnarius, o pjaustant nugarą stenkitės perpjauti per stuburo slankstelius.
Įtrinkite mėsą pipirais, sudėkite pjaustytus svogūną ir morką, lauro lapą, gvazdikėlius. Jei naudosite, vietoje morkos ir svogūno, universalų prieskonių mišinį apiberkite juo mėsą. Palikite bent jau per naktį šaldytuve, kad mėsa pasimarinuotų.
Įkaitintame puode ar keptuvėje ištirpinkite 2 v.š. sviesto ir subekite marinuotus svogūnėlius. Kelias minutes apkepkite juos. Išimkite ir padėkite į lėkštutę. Dabar sudėkite triušio gabalėlius ir juos apkepkite iš visų pusių. Morka ir svogūnas buvęs marinuojant triušį kartu, nebereikalingas, o  jei buvo užbarstyti universalūs prieskoniai- juos palikite. Kai triušis iš visų pusių apkeps užpilkite jį verdančiu vandeniu, kad šiek tiek jį apsemtų. Jei triušį kepėte keptuvėje- perkelkite visus gabalėlius į keptuvą ir taip pat užpylę verdančiu vandeniu ir uždengę dangčiu ar folija įdėkite į orkaitę (200C). Orkaitėje ar troškintuve mėsą troškinkite apie 1,5 val.
    Kodėl rašau, abu variantus su puodais ir keptuvėmis? Aš viską gaminu storadugniuose puoduose. Juose galima ir kepti, ir troškintii. Gaminant juose reikia mažiau vandens. Bet juk ne visi tokius puodus turi. O gaminti ir valgyti skaniai nori visi :-). Tad, visiems ir rašau, gal nesusimaišysiu aš rašydama, o jūs skaitydami. Taigi, tą triušį galima troškinti, galima ir kepti orkaitėje.
Kol mėsa troškinasi nedideliame dubenėlyje užmerkite konjake ar brendyje džiovintas slyvas. Ar mėsa jau išsitroškinusi galite pažiūrėti šakute atsignybę mėsos nuo kulšelės storiausios vietos. Jei taip- prasideda greitas ir pats maoloniausias gamybos etapas. Supilkite slyvas su visu konjaku į troškinį. Sudėkite 1 v.š. sviesto, serbentų drebučius ir garstyčas, įberkite čiobrelių, druskos, pipirų. Supilkite vyną. Troškinkite kokias 5 min. Tada, susigavę keletą slyvų (6 ar 10 vnt.)  įsipylę šiek tiek padažo iš troškinio- sutrinkite blenderiu slyvas. Supilkite atgal į troškinį ir pavartykite visą indą kuriame troškinasi triušis, kad visas padažas susimaišytų. Paragaukite padažą ar ko netrūksta. Jis turi būti pikantiško skonio. Tad, jei viskas gerai- galite sėstis prie stalo ir ragauti naują patiekalą.
Receptas iš knygos: "Pasaulio tautų valgiai" 
Sudėtingumas: nieko sunkaus 

2011 m. sausio 17 d., pirmadienis

Kotletai


   Tikriausiai visiškai neverta rašyti kotletų gaminimo recepto, nes visi apie jų gaminimą žino viską. Kartas nuo karto vis prisiminę iš vaikystės kotletus su bulvių koše ir burokėliais, imame ir juos išsikepame. Gal, kai kam tai asocijuojasi su nemaloniais prisiminimais iš vaikų darželio ar mokyklos valgyklos, bet aš prisimenu tik skanius naminius kotletėlius :-) Net kartais per paskutines atostogų dienas beslidinėjamt kalnuose pradedu jausti naminių kotletų ir bulvių košės kvapą...
    Kad ir iš kokios mėsos bekeptumėte kotletus, pabandykite vietoje piene mirkyto pyrago įberti piene mirkytų avižinių dribsnių. Ir baigiant minkyti tešlą įpilkite šiek tiek vandens. Pilkite nedaug apie 1/4 stiklinės, kad kotletų masė nesuskystėtų. Geriau jau po truputį vis įpilti  vandens ir gerai išminkyti. Iškepę kotletai taps sultingesni.
 Kotletus  darau įdėdama: smulkiai pjaustytų pakepintų svogūnų, avižinių dribsnių užpiltų trupučiu pieno, kiaušinio, druskos ir pipirų.
  Ir dar aš visada  pasiruošiu faršo daugiau. Ir iš to "daugiau" iškepu mažyčių kotletėlių. Kurios kitą dieną pateikiu su virtais makaronais. Gaunasi, kad kitą dieną per pietus virtuvėje prasisuku mikliai :-))) 
 Ir dar. Kotletus kepkite orkaitėje. Tam į kepimo skardą esančią orkaitėje įtieskite kepimo popierių ir sudėkite paruoštus kotletus. Kepkite iki 200C įkaitintoje orkaitėje apie 25 min. Jei norite ir žinoma, jei tik yra vietos, sudėkite pjaustytas bulves, morkas. Jeidėsite bulves- tuomet kepimo popierių patepkite riebalais. Jei kepami bus tik kotletai- riebalų net nereikia.






   Trumpai aprašysiu tik makaronų padažą. Makaronus (man patinka Tagliatelle su kiaušiniu)  virkite be druskos. Kai makaronai išverda nupilkite nuo jų vandenį, bet jo šiek tiek dar palikite puode. Sudėkite iškeptus mažyčius kotletėlius, sutrupinkite sultinio kubelį ir įdėkite kelis valgomuosius šaukštus riebios grietinės. Geriausiai tinka "Dvaro" 40% riebumo. Ši grietinė niekada nesusitraukia, kai gaminate padažus. Pavirinate 2- 3 minutes ant silpnos ugnies ir galite pateikti valgytojų komisijai įvertinti jūsų triūsą. Padažas neturi būti skystas ir jo neturi būti per daug. Jei taip atsitiko, vadinasi per daug palikote vandens makaronuose. Tokiu atveju dėkite makaronus į lėkštes, o padažą dar pavirkite, kad jo skystasis perteklius išgaruotų.
Vietoje kotletų galite dėti griežinėliais pjaustytas pieniškas dešreles. 
 
Sudėtingumas: paprasta 

2011 m. sausio 12 d., trečiadienis

Fasulas- baltųjų pupelių salotos (Bulgarija)





1 indelis konservuotų baltų pupelių (240g),
1 didelis svogūnas,
2 v.š. pomidorų padažo ("Daumantų"),
čiobrelių ir raudonėlių,
5 pipirų mišinio,
aliejaus ir truputis sviesto, 
gabalėlis aštraus pipiro ir skiltelė česnako (tiems kas mėgsta aštriau).




Paprasčiausia yra naudoti konsevuotas "Karališkas pupeles", bet galite ir patys išsivirti baltas pupeles. Tik tada užtruksite kiek ilgiau, nes jas reikėtų per naktį pamirkyti šaltame vandenyje ir tik tada virti.
O toliau viskas gan grieta ir paprasta. Svogūną smulkiai supjaustę pakepiname aliejuje, užbarstome viduržemio jūros prieskoniais (provanso žolelėmis arba dar paprasčiau raudonėliu ir čiobreliais) užberiame pipirų mišinio, pomidorų padažo ir dar įdedame gabalėlį sviesto. Keptuvėje viską sumaišome su virtomis pupelėmis ir pakepiname dar kelias minutes. Jei mėgstate aštriai kepant svogūnus įpjaustykite gabalėlį aštriojo pipiro, o pupelėms atvėsus išspauskite ant salotų česnako skiltelę.
Gan greitos salotos tinkančios prie riebios keptos kiaulienos. O atvėsusios labai dera prie paukštienos kepenėlių paštetų (gal tik netiks prie foie gras, nes prie jų reikia kažko daug tobulesnio). Kadangi pagal lietuvių papročius ant Kučių stalo turi būti pupelių, tai pas mus ant stalo būna, kaip tik šios pupelės.

Sudėtingumas: labai paprasta
Receptas iš knygos "Gero apetito"  1977m.


2011 m. sausio 10 d., pirmadienis

Varškėtukai


Tikriausiai visi namuose juos verda ir visi juos gamina savaip. Ir dar valgo visi skirtingai. Tiesiog labai  paprastas patiekalas, tik pasirinkimas su kuo valgyti šioks toks yra.
 
Receptas tiems kas mėgsta purius ir lengvus varškėčius.
 
Jums reikės
 
300 gr. 9% riebumo varškės,
1 kiaušinio,
3 v.š. miltų (pilni) + 1 v.š. pabarstymui,
druskos.
 
Užkaiskite puodą su pasūdytu vandeniu. O kol puode vanduo užvirs pasidarykite varškėtukus. 
Šakute sumaišykite kiaušinį su varške ir trupučiu druskos. Jei mėgstate varškėčius valgyti su uogomis įberkite truputį cukraus. Suberkite miltus ir vėl viską išmaišykite. 
Vieną šaukštą miltų paberkite ant darbastalio ir išverskite tešlą. Pavartykite ją miltuose ir iškočiokite. Su ta pačia šakute padalinkite tešlą dalimis ir rankomis susukite rutuliukus.
      


Juos dar pavoliokite miltų likutyje ir lengvai vos spausdami "pertemkite" per tarką. Na, tai padaryti kur kas lengviau, negu man aprašyti visus veiksmus :-) .
Kol visa tai darėte  puode vanduo turėjo jau pradėti virti. Sumeskite padarytus varškėtukus-"ežiukus" į puodą ir virkite apie 3- 5min. 
 
O su kuo juos valgyti- čia jau, kaip kas mėgsta. Galite ir su uogomis ar uogiene, grietine su cukrumi, ar tirpintu sviestu. 
Dar galite padaryti padažą: ištirpinti sviestą ir įdėję riebesnės grietinės, jį truputį pašildyti, bet neleisti jam užvirti. Tada belieka įberti cukraus arba druskos ir užpilti ant varškėčių. Šis padažas taip pat labai skanus prie virtinukų ir lietinių su mėsa.
 
Sudėtingumas: paprasta
Receptas: mano mamos

2011 m. sausio 9 d., sekmadienis

Raclette


   Dalis valgių šedevrų gimsta per žioplumą. Kažkada kažkas Parmoje pakabintą kumpį įmetė į alyvuogių aliejaus statinę ir kurį laiką jo net nepasigedo. Cezario salotas pagamino, nes atvykus netikėtiems svečiams nebebuvo ką peteikti vaišėms, tad sudėjo, ką tik turėjo. O turėjo ištiesų labai nedaug. Arba sūrį padėjo prie židinio ir patys neaišku ką veikė, kol suris išsilydė ir pradėjo tekėti. Paragavo...ogi visai skanu.
   Taigi, prieš jus tikras Šveicarijos ir Prancūzijos Alpių piemenėlių valgis. Na, dabar tą valgį mielai kerta ne tik piemenėliai, bet ir kilmingų Europos giminių atstovai. O tokių sutikti Šveicarijos ar Prancūzijos Alpių garsiuose kalnų kurortuose tikrai galima. Na, bet  nenuklyskime kur visai nereikia...
   Lietuvos parduotuvėse šis sūris pasirodė prieš kokius 4 metus. Kaip ir priklauso, juo prekiauti pradedama  rudens pabaigoje ir jau pavasarį prekyba pasibaigia. Bet pavasarį jo jau nebesinori, nes pavasarį jau norisi kažko gaivaus ir lengvo.
   Man labai patinka, kad sūrio vaišėms galima pasikviesti būrį draugų ir nereikia ruošti sudėtingų patiekalų norint juos pavaišinti. Labai paprasta, skanu, šilta, o prie raudono vyno taurės jauku, ir miela. Bet patarčiau sulaukti visų svečių ir tik tada pradėti kepti sūrį, nes jo kvapas ką tik atėjusį gali ir atbaidyti. Kambaryje esenčių jis taip neveikia. Bet nesigąsdinkite- nėra taip jau baisu, kaip parašiau. 
   Raclette sūris paduodamas ką tik užkeptas ir valgomas su marinuotmis daržovėmis: agurkėliais, karnišonais, svogūnais ir  panašiai. Aš pradėjau konservuoti daržovių asorti skirtą prie Raclette sūrio. Dar būtina išvirti nedidelių bulvyčių su lupynomis ir pateikti kelių rūšių karštai ir šaltai rūkytų kumpelių, pjaustytų plonais griežinėliais. O raudonas vynas tiesiog būtinas.
   Sūrį supjaustykite 2 cm. pločio gabalais dėkite į karščiui atsparias lėkštes ir įdėję į orkaitę ant viršutinės lentynos užkepkite grilio pozicijoje. Užkepimas trunka apie 3-5 minutes. Į orkaitę aš sudedu po dvi dideles lėkštes. Tad, kol individualiai visiems užkepinėju sūrį tai truputį užtrunka, bet tai vis tiek greičiau, nei naudojant specialų Raclette sūriams skirtą lydymo aparatą. O per tą laiką svečiai gali gurkšnoti vyną, luptis bulvytes ir laukti sūrio.

Sudėtingumas: labai paprasta

2011 m. sausio 8 d., šeštadienis

Kreminė brokolių sriuba


   Tikriausiai nėra nieko paprasčiau, kaip išvirti kremines sriubas. Svarbiausia, jų sudėtis taip pat būna paprasta. Vos keli produktai, kelios minutės virimo ir sriuba ant jūsų stalo.
Jums reikės:
vištienos sultinio,
nedidelio svogūno,
brokolio,
grietinėlės,
pipirų, čiobrelių, druskos,
alyvuogių aliejaus arba lydyto sviesto,
1 v.š. lydyto tepamo sūrelio (nebutinai).
   Nedideliame aliejaus ar sviesto kiekyje pakepinkite smulkiaii pjaustytą svogūną. Supilkite sultinį ir kai jis užvirs suberkite žiedinėliais susmulkintus brokolius. Kai brokoliai taps minkšti sutrinkite sriubą  blenderiu. Suberkite maltus pipirus, čiobrelius, įpilkite šiek tiek grietinėlės. Galite įdėti šaukštą lydyto sūrelio.
   Pateikite su skrudintu batonu. Prie šios sriubos aš kepiau šaldytą "Mantingos" batoną perteptą sūriu. Puikiai tiko.

Sudėtingumas: labai lengva

2011 m. sausio 6 d., ketvirtadienis

Normandiškas avienos troškinys

Tai nuostabaus skonio sotus troškinys. Bet kaip ir dera prancūziškam skoniui nėra sunkus. Gaivumą suteikia ant troškinio viršaus esantys obuoliai. Kai pirmą kartą gaminau šį patiekalą man bulvių ir obuolių derinys iš tiesų atrodė "ne kaip". Tad jų dėjau nedaug ir niekam apie tai net nesakiau. Paragavusi prisipažinau, kad ant bulvių uždėta šiek tiek obuolių. Dabar, kai tik darau šį troškinį visi mane perspėja, kad tik obuolių nepagailėčiau. Taigi, dabar aš jų dedu beveik tiek kiek ir bulvių. Bet jei jums tai atrodys  per daug drąstiška- dėkite mažiau.

Jums reikės:
avienos mentės,
svogūno,
poro,
morkos,
sidro,
bulvių,
obuolių (rūgštesnių),
aliejaus,
čiobrelių, pipirų mišinio, druskos. 
 Avienos mentę supjaustykite gabaliukais ir marinuokite su prieskoniais sausai per naktį. Svogūną, porą ir morkas supjaustykite, pakepinkite nedideliame aliejaus kiekyje ir dėkite į kepimo indą. Pakepinkite avieną iš visų pusių ir dėkite ant daržovių. Įpilkite sauso sidro. (Kartą aš jo neturėjau, tad pyliau Sherry medium, ir visai gerai viskas gavosi.) Nuluptas bulves supjautykite labai plonais griežinėliais ir užklokite jais mėsą. Užbarstykite druskos. Ant viršaus supjaustykite nuluptą obuolį griežinėliais ir uždenkite jais bulves. Aliuminio foliją ištepkite aliejumi ir, ta išteptąja puse, gerai uždenkite kepimo indą. Kepkite orkaitėje 1,5-2 val. 200C temperatūroje.

Vietoje poro galite dėti daugiau svogūno, galite svogūną kepinti kartu su česnaku ir rūkyta šonine. Rūkyti lašinukai tiks jei patiekalą gaminsite iš jautienos, ji liesnė, tad su lašinukais tikrai bus skaniau.
Sudėtingumas: vidutinis

2011 m. sausio 5 d., trečiadienis

Guliašo sriuba

   Kiekvieną kartą grįžusi iš kelionių būnu kupina naujų "virtuvinių įdėjų". Bet tikriausiai tai nutinka kiekvienam, kas bent kiek domisi valgių ruošimu. Kai sėdi namuose (turiu mintyse sėdėjimą Lietuvoje) tai kažkaip atbunki ir apkerpėji toje virtuvėje. O tik išvažiuoji- iš kart nauji, geri patiekalai tikrai tave užburia, atsiranda vėl įkvėpimas pagaminti kažką naujo. Taigi, savaitės atostogų Italijos kalnuose pakako, ir jau paskutinę naktį prieš išvykstant namo, mintyse pradėjau virti kaimiškos vištos sultinį... Nesveika tuo klausimu aš matyt...  
   Bet šį kartą receptas- senas kaip ir visas mūsų pasaulis. Ne, vis dėl to pasaulis senesnis, nes guliašo tirštos sriubos atsiradimas datuojamas apie 896 m. Kilęs iš Vengrijos ir, kaip čigonai, paplitęs visur, ir visur beveik vienodai skamba: Gulash. Šiaurės Italijoje, o ypač kalnuose, jo gausite visur, net slidinėjimo trasose esančiose mažytėse jaukiose kavinėse.


Tad, pradžiai šilta tiršta sriuba sušildanti kiekvieną. Skirta 4-6 porcijoms.
500 gr. jautienos be kaulo (tinka prastesnė mėsa), 
2 svogūnai,
2-3 česnako skiltelės,
riebalų kepimui (kiaulės taukai, lydytas sviestas ar aliejus),
600-700 gr. bulvių,
1-2 paprikos (raudona arba žalia),
400 gr. konservuotų pomidorų,
2 v.š. pomidorų padažo,
1-2 a.š. saldžiosios paprikos miltelių,
2 lauro lapai, pipirų mišinio, kmynų, druskos.
   Jei norite galite dar paskaninti tobasco padažo keliais lašeliais ar 1 v.š. raudonojo vyno acto.
Jautieną supjaustykite labai mažais apie 1 cm gabalėliais. Susmulkinkite svogūną, česnaką ir apkepkite riebaluose. Sudėkite jautieną, paprikos miltelius ir taip pat apkepkite. Po to įpilkite truputį vedančio vandens, kad mėsa troškintusi, o ne virtų. Vandens kiekį vis patikrinkite, jei jo truks- įpilkite truputį, bet tik karšto, verdančio.Troškinkite kol mėsos gabalėliai taps minkšti. Tada, smulkiai supjaustykite bulves 2cm. (paskutiniu pjūviu jas įlaužiant), papriką ir sudėkite troškintis kartu su jautiena. Įpilkite dar truputį vandens, bet vėl- tik, kad viskas troškintusi. Suberkite pipirus, kmynus, druską, lauro lapus. Troškinkite ant nedidelės ugnies vis pamaišydami. Kai bulvės suminkštės supilkite sutrintus pomidorus ir įdėkite pomidorų padažą. Dabar galite pakoreguoti jau sriubos tirštumą įpildami verdančio vandens ar sultinio. Ši sriuba turi būti tiršta, o mėsos ir bulvių gabalėliai turi būti beveik suirę. Dar pavirkite truputį ragaudami ar ko netrūksta.
Sudėtingumas: vidutinis
Receptas iš knygų: Mary Berry "Klasikinė virtuvė" ir Karoj Gundel "Malaja Vengerskaya povarennaja knyga"