2011 m. gegužės 27 d., penktadienis

Lašiša arba uotas kopūstų lapuose

 
   Šį kart rašau apie lietuviui suprantamus balandėlius su nelabai suprantamu įdaru. Ir dar, du labai panašūs receptai iš skirtingų šaltinių.
  Lašišą troškintą su šviežiais kopūstais esu gaminusi ne kartą, bet vis neaprašydavau savo dienoraštyje. O dabar gavau kelis "Bon Appetit" žurnalus iš JAV ir viename iš jų radau skaniai atrodantį uoto kopūstų lapuose receptą. Vakar sugalvojau, kad reikia išbandyti šį recetą su lašiša, nes uoto pirkti paprasčiausiai nebuvo. Ir, kad mažiau rizikuoti (jei kam nepatiks) gaminti abiejų rūšių balandėlius su žuvimi. Ne, balandėliai su žuvimi visai prastai skamba, gal geriau taip:

Lašiša sukta kopūstų lapuose su kumpio gabalėliais balto vyno ir grietinėlės padaže

Iš kart skamba skaniau :-)))

6 suktinukams reikės:
apie 550 gr. šviežios lašišos,
6 šviežio kopūsto lapai,
truputis rūkytos šoninės,
1/3 taurės balto vyno,
grietinėlės,
truputis lydyto sviesto,
krapų, druskos, pipirų.


Kopūsto lapus apvirti verdančiame vandenyje. Šoninės gabaliukus pakepinti su trupučiu lydyto sviesto. Lašišą supjaustyti į 6 dalis pasūdyti, apibarstyti pipirais ir krapais. Ant pravėsusio kopūsto lapo dėti truputį kepintos šoninės, ant jos lašišą ir viską gražiai susukti užlenkiant kampus.
Į troškintuvą sudėti suktinukus užpilti trupučiu karšto vandens kuriame apvirinėjote kopūstų lapus ir troškinti apie 25 min. ant nedidelės ugnies. Bebaigiant troškinti įpilkite vyno, o visai pabaigoje (likus 5 min.) grietinėlę.
Pateikite su virtomis bulvėmis ar bulvių koše.
Sudėtingumas: paprasta
Receptas: iš "Didžioji virtuvės knyga "Elle"


Uoto suktinukai Savojos kopūstuose su kaparėliais ir lydytu sviestu.

Pateikiu jums orginalų receptą, tačiau ir su lašiša šie suktinukai visai neblogi.
6 uoto gabalėliai,
6 Savojos kopūstų lapai,
8 a.š. lydyto kambario temperatūros sviesto,
2 v.š. marinuotų kaparėlių,
2 v.š. susmulkintų petražolių,
druskos, pipirų.



Kopūsto lapus apvirti verdančiame vandenyje apie 2 minutes. Po to juos atvėsinti. 4 a.š. sviesto  sumaišyti su 1 v.š. kaparėlių ir petražolėmis. Uoto gabalėlius pabarstytus pipirais ir druska dėti ant kopūsto lapų ant viršaus dėti svieto kaparėlių mišinio ir gražiai susukti. Su 2 a.š. sviesto apkepti žuvies suktinukus iš abiejų pusių kol gražiai pagels, tada įpilti truputį vandens, kuriame apvirėte kopūstų lapus, ir troškinti dar apie 10-15 min.
Paskutinius 2 a.š. svieto išlydyti ir jame stipriai pakepinti likusį 1 v.š. kaparėlių kol jie gražiai apkeps, įpilti vandens ir jį užvirinti. Tai bus padažas prie suktinukų.
Vietoje vandens aš siūlyčiau naudoti truputį balto vyno, tai suteiktų tam padažui geresnį kvapą ir skonį. Ir taip pat rekomenduočiau bulvių košę, bei taurę balto vyno.
Kadangi suktinukus dariau su lašiša, sviesto į vidų nedėjau. Sudėjau tik pertažoles ir kaparėlius.


Sudėtingumas: paprasta
Receptas: iš žurnalo  "Bon Appetit"

2011 m. gegužės 25 d., trečiadienis

Makaronai su kumpiu, rukola ir saulėje džiovintais pomidorais

  Dabar aš jums prisipažinsiu ir papasakosiu kelias tiesas apie save. Kai nėra ką valgyti namuose, aš gaminu makaronus. Na, ne vien verdu makaronus, bet gaminu juos su kuo nors. Ta prasme gaminu aš viena, bet į makaronus ko nors pridedu. Žinoma, kad būtų "į temą" ir derėtų. Aš juk mergelė, turi būti nors truputį tvarka :-))).
  O kai namuose badas-  (tai būna labai retai ir dažniausiai rytais) aš tepu sumuštinius. Tada, kaip liaudis sako: šaldytuve būna pasikorusi pelė.... 
  O kai pati būnu su draugėmis prisvaišinusi, o vyrą randu namuose alkaną ( taip būna, nes į gurmaniškus vakarėlius jis nelabai... ) tai tada aš jam kepu kiaušinienę. Su kuo nors... Ir to ko nors- būna daugiau negu kiaušinių.
  Taigi, prisipažinau apie save virtuvėje labai daug... O šiandiena ir buvo tokia diena, kai nėra ką valgyti..., bet ne badas :-))))
  Turėjau įdėją pagaminti makaronus su rukola, kumpiu, parmezano sūriu ir grietinėle. Bet paskutiniu momentu jau bekepant kumpį apsigalvojau ir pagaminau kitaip. Pagaminau makaronus su kumpiu, rukola, saulėje džiovintais pomidorais ir parmezano sūriu.


2 porcijos tagliatelle makaronų,
sauja smulkiai supjaustyto kumpio,
sauja supjaustytų džiovintų pomidorų,
50 gr. rukolos,
1/2 svogūno,
2 skiltelės česnako,
2-4 v.š. tarkuoto parmezano sūrio,
alyvuogių aliejaus,
šlakelis balto vyno,
druskos ir pipirų.
  Kol verda makaronai, su alyvuogių aliejumi pakepinkite susmulkintus svogūną ir česnaką. Kai jie taps permatomi sudėkite kumpį ir dar pakepkite. Aš naudojau parmos kumpį, bet tikrai tiks bet koks kumpis ar rūkyta šoninė (juk namuose nėra ką valgyti). Vėliau sudėkite saulėje džiovintus pomidorus (pagaliau ir Lietuvoje galima nusipirkiti jų ne tik pamerktų į aliejų). Įpilkite šlakelį balto vyno, papipirinkite ir galiausiai sudėkite rukolą.
Atrodo ir viskas. Į lėkštes sudėkite makaronus ant jų tai, ką ka tik paruošėte, dar užberkite ant viršaus tarkuoto parmezano ir išsivaduosite iš keblios padėties, kai namuose nėra ką valgyti :-) 

Sudėtingumas: paprasta
Receptas: iš kelių internetinių  puslapių

2011 m. gegužės 24 d., antradienis

Troškinti vištienos gabaliukai


4 vištienos šlaunelės (ar kitos vištienos dalys),
90 gr. rūkytos šoninės,
1 svogūnas,
1 žalia paprika,
2 česnako skiltelės,
250 gr. pievagrybių,
125 ml. raudono ar balto vyno,
400 gr. konservuotų pomidorų savo sultyse,
2 a.š. šalavijų,
2-4 v.š. petražolių,
1/2 citrinos žievelės,
2 v.š. kaparėlių,
alyvuogių aliejaus,
druskos, pipirų.
Su alyvuogių aliejumi pakepinkite supjaustytą gabaliukais šoninę, svogūnus ir česnaką. Sudėkite papriką ir dar pakepkite. Tada ką apkepėte sudėkite į kepimo indą. Vištieną supjaustykite gabalėlias, pabarstykite druska bei pipirais ir sudėkite kartu su susmulkinta paprika į kepimo indą. Orkaitėje (200C) kepkite apie 30 min.. Tada sudėkite supjaustytus grybus, pomidorus ir jų sultis. Suberkite tarkuotą citrinos žievelę, šalavijus, petražoles ir kaparėlius. Įpilkite vyno. Viską dar kepkite apie 10-15 min. arba kol vištiena bus minkšta.


Pateikite su balta ciabata duona.
Sudėtingumas: paprasta
Receptas: iš Marry Berry knygos "Klasikinė virtuvė"

2011 m. gegužės 23 d., pirmadienis

Aštrus tuno paštetas


  Tikriausiai tai greičiausiai ir lengviausiai pagaminama užtepėlė.

150- 200gr. koservuoto tuno savo sultyse,
3 ančiuvių puselės (konservuotos),
2 aštrūs ankštiniai pipiriukai (kiekį pasirinkite savo nuožiūra),
2 kietai virti kiaušiniai,
2 a.š. sviesto.


  Jums reikės tik išsivirti kiaušinius ir juos atvėsinti. Sviestą kurį laiką palaikykite kambario temperatūroje, kad truputį suminkštėtų. Nuo tuno nupilkite skystį ir visus komponentus sutrinkite blenderiu.
  Kadangi aštrių pipirėlių yra įvairaus aštrumo, dėkite juos po truputį, vis paragaudami ar ne per aštru.
  Ši užtepėle puiki įžanga piknikui lauke. Pateikite su skrudinta duona, krekeriais ar grissini.


Sudėtingumas: labai paprasta
Receptas: iš Iber Gourmet knygos

2011 m. gegužės 19 d., ketvirtadienis

Lašiša kepta druskoje


  Receptas tiems kas pripažysta sveiką maistą ir nenori terliotis virtuvėje. Be to tai puikus patiekalas dideliam draugų būriui pavaišinti.
  Tikriausiai ir sugadinti šio patiekalo nepavyks.

apie 1.800 kg lašiša ar lašišinis upėtakis,
apie 3 kg. pigiausios rupios druskos (tokia popierinėje pakuotėje),
krapų šakelės arba bet kokie prieskoniai žuviai.

  Padažas ir garnyras: majonezas, marinuoti agurkai, arba švieži agurkai užpilti salotų padažu.

  Išvalykite iš vidaus ir nuplaukite žuvį. Į žuvies vidų įdėkite kelias krapų šakeles arba įberkite žuvies prieskonių. Įkaitinkite orkaitę iki 200 C. Kepimo skardą esančią orkaitėje padenkite druska, druskos storis turėtų būti apie 1-2 cm. Dėkite ant jos žuvį ir užpilkite ją visą druskos sluoksniu.

 
Žuvį kepkite apie 50-60 min. Atvėsinkite leisdami žuviai pastovėti pravertoje orkaitėje. Druska labai ilgai išlaiko šilumą, tad turėkite tai galvoje. Aš tokią žuvį pateikiu kaip šaltą patiekalą, tačiau ir šilta ji yra nuostabi.



Sudėtingumas: paprasta
Receptas iš knygos: "Žuvys ir jūrų gėrybės"

2011 m. gegužės 18 d., trečiadienis

Kalakuto kepenėlių paštetas


500 gr. kalakuto kepenėlių,
1 nedidelis svogūnas,
60 gr. sviesto,
4-6 v.š. raudono vyno,
2 v.š. džiovintų spanguolių,
1/2 a.š. medaus,
truputis 5 pipirų mišinio, druskos, čiobrelių.
Svogūną susmulkinkite ir pakepkite su dalimi sviesto. Sudėkite supjaustytas kepenėles ir jas apkepkite apie 10 min.. Tada sudėkite džiovintas spanguoles,  likusį sviestą, prieskonius, medų ir supilkite vyną. Patroškinkite apie 3 min. kol alkoholis išgaruos. Atvėsinkite, sutrinkite blenderiu ir sudėkite į indelius. Galite suvynioti ir į maistinę plėvelę. Palikite bent per naktį, kad skonis subręstų.
Sudėtingumas: paprasta

2011 m. gegužės 2 d., pirmadienis

Įdaryta paprika


Ši paprika tai puikus šaltas užkandis arba gali būti mišrainės alternatyva. Tai labai senas mano mamos receptas.
Jums reikės;
5- 6  paprikos,
200 gr. fermentinio siūrio,
4 v.š. virtų ryžių,
4 virti kiaušiniai,
1- 2 v.š. pakepintų svogūnų,
majonezo,
džiovinto baziliko, druskos.
Kai pirksite paprikas tikriausiai rasite tokių truputį briaunuotų arba pasiieškokite mažyčių. Tokias briaunuotas paprikas supjaustykite per briaunas. Mat daug patogiau įdarinėti nedidelėmis paprikos puselėmis.  Supjaustę paprikas nedidelėmis puselėmis, išvalykite jas ir įdėję į pasūdytą verdantį vandenį apvirkite (kol įsibes šakutė). Atvėsintą papriką įdarykite šiuo įdaru: sūris ir kiaušiniai sutarkuojami "burokine" tarka. Visi likę produktai sumaišomi su majonezu, įberiama džiovinto baziliko ir druskos.
Įdarytos paprikos skaniausios bent pusdienį pastovėjusios šaldytuve.
Sudėtingumas: paprasta

2011 m. gegužės 1 d., sekmadienis

Virtuvės šefės iš Milano ruošta vakarienė "Pizza Jazz"

  Ketvirtadienio vakarą praleidau mėgindama pajusti tikrą alyvuogių aliejų. Iš tikro "Pizza Jazz" sulaukusi garbių svečių iš Italijos surengė aliejaus ir maisto šventę. Jurgita, Paulius ir mieloji Barbara Jurkevičiai svečiams iš Italijos nacionalinio alyvuogių aliejaus konsorciumo padėjo pristatyti ypač tyrą "Terre Del Sole" 4 rūšių alyvuogių aliejų Alta Qualita.
  Kiesta, bet pasirodo apie aliejų galima kalbėti tiek pat, kiek ir apie vyną. Alyvuogių rūšys, aliejaus spalva, kvapas ir skonis... (Net gryžusi namo puoliau ragauti savo turimus alyvuogų aliejus ir tik vienas buvo kažkas- tik panašaus...)
  Taip pat garsi virtuvės šefė iš Milano Francesca D'Orazio kartu su "Pizza Jazz" virtuvės komanda pagamino stulbinančią 7 patiekalų vakarienę. Ši smagi italė yra Niujorko, Londono ir Singapūro virtuvės mokyklų dėstytoja. Visas vakaras vyko ne tik uostant, ragaujant, vaišinantis, bet smagiai bendraujant. Tiesiog paprastai, šiltai, itališkai :-)


 Italijos nacionalinio alyvuogių aliejaus konsorciumo prezidentas ir virtuvės šefė iš Milano Francesca D'Orazio
 
Vakaro metu pateikti patiekalai, buvo iš tiesų nuostabūs ir tobuli. Ir nežinau, kiek tektų sumokėti už tokią vakarienę užsienyje. Be to, svetimoje šalyje gal būt nerastum tokios virtuvės, nes nežinotum kur ieškoti. Arba užsakymui eilė būtų ilgesnė nei tavo viešnagė.
  Bet gal apie tai, ką mums paruošė  Francesca D'Orazio.
  Pradžioje buvo pateiktos alyvuogės parmezano plūtelėje. Iš tikro tai bize tešlos, parmezano sūrio plonas apvalkalėlis gaubiantis alyvuoges įdarytas migdolais. Vienos iš jų buvo su aguonomis, kitos su sezamo sėklų plutele. Jos buvo ką tik iškeptos ir pateiktos dar šiltos.


  Kita užkandėlė buvo Apulijos regiono Frocaccia su pomidorais ir raudonėliu. Tešlai buvo naudojami truputį kitokio malimo miltai, nei pas mus galima nusipirkti parduotuvėse. Taip pat naudojamas tas nuostabus alyvuogių aliejus ir ricottos sūris.


  Kreminė pomidorų sriuba su baziliku ir Toskanos skrebučiu buvo tokia nuostabi, kad dabar mano uždavinys surasti, bent jau artimiausią tam tobulumui receptą. Ši sriuba Italijoje verdama vasarą, kai prasideda pomidorų sezonas. Šį kart buvo panaudoti konservuoti pomidorai be odelių, alyvuogių aliejus, pečiorino sūris, švieži bazilikų lapeliai ir dar kažkas... Dėl to ir tobula matyt buvo :-)))


  Po sriubos buvo pateikti ką tik pagaminti ir išvirti ravioli su labai švelniu "pesto". Šiam padažui buvo panaudoti tik bazilikų lapai, pinijų riešutai, permezano sūris ir alyvuogių aliejus. Buvo labai akcentuojama į švelnų padažo skonį, kuris neužgožtų, o kaip tik padėtų atsiskleisti švelniems ravioli. Visi trys ravioli buvo skirtingi: su bulvėmis ir pupelėmis, su sepijų "rašalu", krevetėmis ir džiovintų žuvelių ikrais ir trečias ravioli- su uotu. Visi ravioli buvo gaminami iš specialių miltų ir išvirę jie nebuvo labai "al dente". Sakyčiau, kažkas tarp "al dente" ir minkšto. Bet tai buvo taip tobula...


  Jautienos file druskos plutelėje su aromatinių žolelių padažu buvo pateikta su pupelių "Zolfino", rukolos ir pomidorų salotomis. Skamba visai paprastai. Bet skonis... Tikrai verta pabandyti kepti visą jautienos gabalą druskoje, o iškepus jį supjaustyti porcijomis. Mėsa buvo labai kvapni ir sultinga. Pupelės taip pat puikiai derėjo prie jautienos. O rukola su pakeptais pomidoriukais suteikė gaivumo. Dar vienas dalykėlis, nepaminėtas, buvo lėkštėje- kepta ir nulupta paprikos puselė. Ji čia labai tiko. Jautiena buvo paskaninta šlakeliu alyvuogių aliejaus. Kaip minėjau- buvo tobula.


  Desertui buvo peteika "Baba" su vaisių užpilu ir naminiai sausainėliai Torcetti . "Baba" tai kažkas panašaus į romo bobą. Tik tešla buvo vėlgi iš tų miltų, kurių pas mus nelabai rasi, alyvuogių aliejus, kiaušiniai. Padažas iš sirupo ir "Cointreau" likerio. Tokie desertai manęs nepaperka, gal todėl ir pamiršau jį nufotografuoti.


Sausainėliai Torcetti buvo gaminami iš miltų, kiušinių, cukraus, kepimo miltelių ir balto vyno. Būtent vynas jiems suteikė nuostabų skonį. Italijoje kalbama, kad šie sausainiai sutaikė Giogio Armani su Dolce ir  Gabana. Na, gal tai tik reklama, bet sausainiai "pagriaužimui" labai tinkami.