2011 m. lapkričio 25 d., penktadienis

Vienas triušis ir du jo paruošimo būdai


   Tikriausiai visai nebūtina rašyti du labai panašius receptus atskiromis temomis. Tuo labiau valgyti vienodai  pagamintą triušį dvi dienas iš eilės. Kadangi vieno vidutinio triušio užtenka maždaug šešiems žmonėms, o jūsų šeimoje žmonių ženkliai mažiau, tad gaminkite jį skirtingai.
   Pirmieji šiame tinklaraštyje parašyti triušienos receptai yra daugiau tinkantys šventėms. Dabar labai kasdieniški, paprasti, mažai sudedamųjų dalių turintys receptai. Puikiai tinkantys prie Božolė vyno (ech, visai neblogas jis šiemet :-) )
   Kadangi trušio paruošimo pradžia vienoda, tai pradedame nuo to, kad nuplovę ir nusausinę popieriniu rankšluosčiu supjaustome jį dalimis. Atskiriame priekines ir užpakalines kojeles per sąnarius. Užpakalines kojeles dar padaliname pusiau (perpjovę per sąnarį perlaužiame). Nupjovę papilvę padaliname ją į keturias dalis. Likusią nugarinę dalį pjaustome per stuburo slankstelius. Stenkitės kuo mažiau karpyti kaulus virtuvinėmis žirklėmis. Triušio kaulai trupa ir tos aštrios skeveldros nesuteikia malonumo valgant.
   Supjaustytą triušį ištrinkite pipirais ir  "a la provence" (viduržiemio jūros) prieskoniais. Palikite per naktį šaldytuve, kad mėsa pasimarinuotų.

 Triušis a la provence stiliumi



 jums reikės išmarinuoto su "a la provence" žolelėmis 1/2 triušio,
1 svogūno,
2 česnako skiltelių,
2 vidutinio dydžio pomidorų,
alyvuogių aliejaus,
1/2 stiklinės balto vyno,
druskos.

   Keptuvėje su alyvuogių aliejumi pakepkite smulkiai supjaustytą svogūną ir česnaką. Kai jie taps skaidrūs sudėkite juos į troškintuvą. Toje pat keptuvėje iš abiejų pusių apkepkite triušio gabalėlius. Juos taip pat sudėkite į troškintuvą. Užpilkite verdančiu vandeniu, kad vos apsemtų mėsos gabaliukus ir uždengę troškinkite, kol mėsa bus minkšta (patikrinkite tai šakute). Mėsai suminkštėjus supilkite vyną ir suberkite smulkiai supjaustytus pomidorus. Įberkite druskos. Jei skysčio yra nemažai- troškintuvo nebeuždenkite dangčiu. Dar patroškinkite iki 10 min. ir galite pateikti su balta skrudinta duona ar bulvių koše. Aš šį kartą kepiau bulvių košės paplotėlius.
Na, ir taurė Božolė ar balto vyno čia kaip tik tiks.

Troškintas švelniai marinuotas triušis


                                                 "Nu" restorane pagaminta putpelė

O čia jau pavadinimą iš NU restorano Ispanijoje nušvilpiau :-))) Tik jie putpeles taip marinavo. Na, bet kas mums neleis taip pasielgti su triušiu? Valgyti skaniai ir mes namuose norime, tad pirmyn!

 jums reikės išmarinuoto su "a la provence" žolelėmis 1/2 triušio,
1 svogūno,
2 česnako skiltelių,
1- 2 vidutinio dydžio morkų,
alyvuogių aliejaus,
1/2 stiklinės balto vyno,
druskos.

   Keptuvėje su alyvuogių aliejumi pakepkite smulkiai supjaustytą svogūną ir česnaką. Kai jie taps beveik skaidrūs sudėkite supjaustytas šiaudeliais ar kubelias morkas ir dar viską pakepkite. Tada sudėkite viską į troškintuvą. Toje pat keptuvėje iš abiejų pusių apkepkite triušio gabalėlius. Juos taip pat sudėkite į troškintuvą. Užpilkite verdančiu vandeniu, kad vos apsemtų mėsos gabaliukus ir uždengę troškinkite, kol mėsa bus minkšta (patikrinkite tai šakute). Jei trūksta vandens jį papildykite verdančiu vandeniu, tik jo pilkite po nedaug. Kai mėsa taps minkšta supilkite vyną, įberkite truputį druskos ir dar patroškinkite kelias minutes atidengę troškintuvą, kad išgaruotų iš vyno alkoholis. Pateikite su bulvių koše.

Sudėtingumas: paprasta
Receptas: iš restoranų "Sadutė" Kaune ir "NU" Girona , Ispanijoje

2011 m. lapkričio 24 d., ketvirtadienis

Įdaryta vištos kulšelė


    Kartais jau nebežinai ką čia skanaus susigalvoti ir staiga prisimeni kažkada labai senai gamintą patiekalą. Taip ir šį kart. Seniai užmirštas ir vėl pradedamas kepti. Nerašau kiekių, nes tai visiškai nesudėtingas dalykėlis. Kiek valgytojų, tiek ir kulšelių reikėtų. Nebent kai kas valgo po dvi ar dar daugiau. Tai jiems tiek ir skirkite- tiek kiek suvalgo :-)))

Jums reikės
vištos kulšelių,
truputį avižinių dribsnių,
pieno,
prieskonių paukštienai,
kmynų, pipirų, druskos.

   Atsargiai nuo kulšelės nusmaukite odą. Yra viena vieta, ties vidiniu įlinkiu, kur odą nuo mėsos reikėtų atsargiai nupjauti. Jei odelė įtrūks nieko tokio, faršas neišbėga. Odelę atsmaukite beveik iki kojelės apačios. Likus apie 3 cm. apipjaukite mėsą aplink kaulą. Paimkite kulšelės vieną pusę su viena ranka, kitą- su kita ir laužkite, kad išsinarintų ir atsiskirtų kaulas. Jei taip sadistiškai elgtis negalite, gražiai nupjaukite kauliuką ties sąnariu. Įdarytai kulšelei reikalingas vienas kaulas, kad ji išliktų panaši į kulšelę, o ne į kotletą su oda.
    Atskirkite visą mėsą nuo kaulų ir ją sumalkite. Įberkite truputį avižinių dribsnių ir užpilkite pienu. Na, taip, kaip darytumėte kotletus ir dėtumėte batoną su pienu. Įberkite druskos, kmynų ir pipirų. Viską išmaišykite ir įdarykite šiuo faršu kulšeles. Viršutinę odos dalį užlenkite, kaip voką ir dėkite į kepimo skardą. Užberkite truputį paukštienos prieskonių, įpilkite karšto vandens ir kepkite iki 200C įkaitintoje orkaitėje apie 40 min.  Jei tik yra vietos, šalia galite pridėti supjaustytų bulvių.
    Kulšeles galite pateikti ir su virtais ryžiais. Jei norite, baigus kepti į likusias nuo kepimo sultis galite į berti smulkinto česnako, ir prieš pateikiant, šiuo padažu užpilti kulšeles.


Sudėtingumas: paprasta

2011 m. lapkričio 23 d., trečiadienis

Šiltos moliūgų salotos su rukola


   Ruduo turi savo spalvas, skonius ir savus patiekalus. Sočias sriubas, troškinius, kepsnius ir daug sotesnes salotas. Peržiūrint ką gamina kiti blogeriai susižavėjau Karolinos iš "Citrinos žievelės" nuotraukomis ir pamačiusi tokias! moliūgų salotas tikrai negalėjau nurimti jų nepasidariusi. Aš pati jas jau kelis kartus gaminau ir vis ieškojau kažko dar... Dabar jau atrodo apsistojau ties keliais priedais ir siūlau savąjį variantą. Žinoma, tie priedai nėra kažkas stebuklingo, Visas salotų pagrindas yra toks kaip pas Karoliną. Pasidarykite patys šias salotas ir gal būt atrasite dar kažką.

moliūgo,
rukolos,
parmezano sūrio,
moliūgų sėklų,
džiovintų spanguolių,
druskos, pipirų,
aštrių čili pipirų ir jei norite paprikos dribsnių,
alyvuogių aliejaus,
granatų sirupo "Naršarab".

   Jau be odelės moliūgą supjaustykite plonais vidutinio dydžio gabalėliais (apie 0,5cm.x 6cm.). Ir išklokite juo nepridegančią kepimo skardą. Užberkite druskos, pipirų ir apšlakstykite trupučiu alyvuogių aliejus. Kepkite 200C temp. įkaitintoje orkaitėje, kol moliūgas iškeps (apie 15 min.). O kol jis kepa keptuvėje pakepkite moliūgų sėklas. Tai labai greitas darbas, nes sėklos labai greitai pradeda spragsėti, tad tuoj pamaišius, dabas bus baigtas.
 Iškeptą, dar karštą, moliūgą dėkite į lėkštes užberkite aštrių čili pipirų ir jei norite dar paprikos dribsnių, moliūgų sėklų ir džiovintų spanguolių. Uždėkite rukolos. Bulvių skustuko pagalba papjaustykite sūrio drožlių. Salotas apšlakstykite granatų sirupu ir alyvuogių aliejumi.
  Galite nedėti džiovintų spanguolių, o granatų sirupą keisti Balsamico de Modena sirupu. Galite salotas apšlaikstyti citrinų sulčių ir alyvuogių, bei medaus padažu.


Sudėtingumas: paprasta

2011 m. lapkričio 14 d., pirmadienis

Avienos kepsnys marinuotas su medumi ir kariu


   Šis nuostabus avienos kepsnys tiks ne tik savaitgalio pietums, bet ir šventinei vakarienei.

apie 1.5 kg. avienos nugarinės ar kumpio su kaulu.
4- 5 v.š. naturalaus medaus,
2 a.š. kario (naudoju angliškąjį),
2-3 v.š. citrinos sulčių,
2- 3 v.š. alyvuogių aliejaus.

   Nuplovę avieną ją apšluostykite popieriniu rankšluosčiu ir įdėkite į nemažą polietileno maišą. Tik butinai pažiūrėkite, kad jis nebūtų kiauras. Visus komponentus gerai sumaišykite dubenėlyje ir šiuo padažu ištrinkite mėsą. Mėsą mažiausiai parai dėkite į šaldytuvą, kad pasimarinuotų. Jei marinuosite ilgėliau, kas dieną ją apverskite vis kita puse. Galiu pasakyti, kad marinuoti galite ir savaitę.
   Valandą prieš kepimą mėsą išimkite iš šaldytuvo, kad truputį sušiltų. Į kepimo formą įtieskite plačią aliuminio foliją. Apačioje ją sulenkite dvigubu sluoksniu, ir folijos kraštus truputį pakelkite. Dėkite iš maišo išimtą avieną įpilkite apie 1/2 stikl. karšto vandens ir uždenkite folija visą mėsos gabalą. Atsargiai užlenkite visus folijos kraštus kaip virtinukams, kad kuo mažiau kepsnys garuotų.
   Kepkite iki 200 C temp. įkaitintoje orkaitėje  apie 2- 2.5 val. Baigiant kepti atsargiai pradenkite foliją ir ilgąją dviiešme šakute pažiūrėkite ar mėsa minkšta. Šakutė turėtų lengvai smigti. Jei taip- atidengę foliją leiskite mėsai apkepti.



   Pateikite su folijoje keptomis bulvėmis ir Ratatouille daržovių troškiniu.


   Kartais iš blogai užlankstytos folijos išbėga susidariusios kepimo metu sultys. O kadangi jos susimaišę su medumi pasklinda toks degėsių kvapas. Nepergyvenkite, jūsų kepsnys tikrai nesudegs. Svyla tik ištekėjusios sultys.
   Ir dar vienas pastebėjimas. Šio kepsnio negalima kepti kepimo rankovėje. Nes medus labai greitai pradeda degti.



Sudėtingumas: vidutinis
Receptas: pagal knygą "Virtuvės džiaugsmai"

2011 m. lapkričio 13 d., sekmadienis

Moliūgų sriuba su kariu


1 l. vištienos sultinio,
750 gr.- 1 kg. jau iškepto moliūgo,
2 stikl. pieno,
1/4 stikl. grietinėlės,
truputis sviesto arba alyvuogių aliejaus,
1 svogūnas,
2 česnako skiltelės,
1/2 a.š kario (agliškojo),
truputis muskato riešuto,
pipirų, lauro lapas, druskos,
moliūgo sėklų papuošimui.

   Supjaustytą molūgą suberkite į skardą, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, įmeskite kelis kvapniuosius pipirus ir lauro lapą. Kepkite apie 30 min. iki 200C įkaitintoje orkaitėje.
   Storadugniame puode pakepinkite susmulkintą svogūną ir česnaką. Kai jie taps skaidrūs supilkite sultinį ir keptą moliūgą. Suberkite visus prieskonius. Pavirkite kelias minutes ir supilkite pieną bei grietinėlę. Paragaukite ar užtektinai prieskonių ir druskos. Išimkite lauro lapą ir sriubą sutrinkite rankiniu blenderiu. Pateikite su skrudintu batonu ar česnakine bandele.
   Jei nenorite pilti tiek daug pieno naudokite daugiau vištienos sultinio ir 1/2 stikl.grietinėlės.
  

Sudėtingumas: paprasta
Receptas: "Didžioji kulinarijos encilkopedija" 1999m. 

2011 m. lapkričio 10 d., ketvirtadienis

Sterkas su porais balto vyno ir grietinėlės padaže


2 sterko file,
1 poro baltoji dalis,
90 gr. sviesto,
60- 70 gr. balto vyno,
90 gr. grietinėlės.
pipirų, druskos

   Sterko file supjaustykite porcijomis ir sudėkite į kepimo skardą. Ant viršaus užbarstykite druskos ir pipirų. Uždėkite šiek tiek sviesto. Kepkite iki 210 C įkaitintoje orkaitėje apie 15 min. Per tą laiką susipjaustykite porą griežinėliais ir apkepkite su likusiu sviestu. Supilkite vyną ir po kelių minučių supylę grietinėlę patroškinkite šiame padaže porus. Kaitinkite kol padažas sutirštės.
   Galite naudotis ir paprastesniu troškinimo būdu. Gilioje plačioje keptuvėje pakepinkite svieste porus. Kai jie švelniai apkeps (truputį suminkštės) sustumkit juos į keptuvės šoną, dėkite pipirais apibarstytą žuvį, o ant jos viršaus uždėkite porus. Taip sudėkite visą žuvį ir porus. Tada užpilkite vynu, po kurio laiko grietinėle ir užbarstę druską troškinkite apie 20- 25 min.
Pateikite su ryžiais troškintais su cukinijomis ir morkomis.

Sudėtingumas: paprasta
Receptas: "Didžioji virtuvės knyga ELLE"

2011 m. lapkričio 9 d., trečiadienis

Befstrogenas


Po gausybės istorijų ir receptų internete rašau ir aš savajį "Befstrogeno" receptą.
   Pirmą kartą apie jautieną pagal Stroganovą buvo parašyta 1861 m. Jelenos Ivanovnos Molokhaviets knygoje "Klasikinė Rusijos Virėja". Recepte nurodoma mažais kubeliais pjaustyta ir miltais apibarstyta jautiena, garstyčios ir sultinys. Pabaigoje dedama grietinė. Apie mėsos pjaustymą juostelėmis ir svogūnus  su grietine iš vis nerašoma. Tačiau ši išleista knyga buvo vis tobulinama ir vis leidžiami nauji jos tiražai. 1912m. recepte atsiranda svogūnai, pomidorų padažas ir rekomenduojama jautieną pateikti su traškiomis keptomis bulvytėmis. 1938m. "Larousse" gastronomijos enciklopedijoje išleistoje Paryžiuje pagrinde aprašomi prancūzų virtuvės patiekalai. Tarp kitų patiekalų yra jautienos pagal Straganovą paruošimo receptas. Kuris nurodo, kad mėsa pjaustoma juostelėmis ir dedama svogūnų. Garstyčios ir pomidorų padažas dedamas pasirinktinai.
   Po Rusijos imperijos žlugimo, kartu su tėvynę paliekančiais rusais ir kitais šalyje buvusiais užsieniečiais, receptas paplinta  po pasaulį plačiau. Azijos šalyse jis pateikiamas su ryžiais be grietinės, Japonijoje su sojos padažu, JAV- jautiena troškinama su grybais, svogūnais, grietine ir pateikiama ant virtų ryžių ar makaronų. Brazilijoje dar ir su pomidorų padažu. Egzistuoja daugybė įvairių variantų ne tik naudojant tam tikrus priedus prie jautienos (netgi pilant vyną, dedant salierą ar konservuotus kukurūzus ir t,t,), bet ir pačią jautieną pakeičiant paukštiena. Tuomet naudojama paukštienos krūtinėlė ar kita balta mėsa (kad ir veršiena). Mėsa pjaustoma juostelėmis, dedami svogūnai ir grybai. Galiausiai supilama grietinėlė. Pomidorų padažas nepilamas. Skandinavijos šalyse vietoje jautienos ar paukštienos  gaminama su dešrelėmis.

   Manasis receptas iš sovietinio restorano virėjos pakuždėjimų...

500 gr. jautienos išpjovos (blogiausiu atveju kryžinės mėsos),
3 dideli svogūnai,
3 v.š. lydyto sviesto arba aliejaus,
150gr. riebios (geriausia "Dvaro") grietinės,
1 stikl. sultinio ar vandens (jei gaminsite iš išpjovos tai nereikės),
2 v.š. pomidorų tyrės,
1 a.š. garstyčių,
druskos, maltų pipirų.

   Befstrogenui geriausia naudoti jautienos išpjovos abu galus. O patį išpjovos vidurį sunadoti steikams kepti.
   Jautieną supjaustykite skersai raumenų apie 0.5 cm. gabalais. Ir tada dar 3-4 cm. juostelėmis. Svogūnus susmulkinkite. Į aukštesniais kraštais keptuvę dėkite sviesto ir kai jis įkais sudėkite jautieną. Mėsą apkepkite ant stiprios ugnies, tada suberkite svogūnus, išmaišykite ir uždengę kepkite kol atsiradęs skystis visai išgaruos. Kepant karštis turėtų būti tarp didelio ir vidutinio. Kartas nuo karto keptuvę staigiai pastumdykite, kad esantys susikaupę garų lašeliai nukristų ant svogūnų ir mėsos.  Kartais pamaišykite. Žalių svogūnų turi būti apie 1/3 lyginant su mėsos kiekiu. Kai mėsa taps minkšta tų svogūnų liks labai mažai ir iš jų gausis tirštas nuostabus padažas. Todėl miltų aš nededu. Jei befsrogeną gaminsite iš jautienos kryžinės mėsos, jums gali reikėti įpilti šiek tiek karšto sultinio ar vandens. Bet tai darykite tik kai skysčio keptuvėje nebeliks. Gaminant iš file, vandens ar sultinio tikrai nereikia, nes mėsa spėja suminkštėti.
   Kai mėsa taps minkšta sudėkite grietinėje išmaišytą pomidorų padažą ir garstyčias. Įberkite druskos ir pipirų. Jei kartais nenorite dėti tiek daug svogūnų, tai į grietinę įberkite 1 a.š. miltų ir Išmaišykite.
Patiekite su bulvių koše ir burokėlių salotomis.


Sudėtingumas: paprasta

2011 m. lapkričio 6 d., sekmadienis

Ryžiai su morkomis ir cuknijomis


 Šį kartą receptą pradedu ne nuo to galo. Rašau apie patiekalą ir garnyrą vienu metu. Ir dar žodelį vegetarams šį kart tarsiu. Bet gal reikia kažkaip pradėti...
nuo švelnaus garnyro tinkančio prie troškintos baltos žuvies ar paukštienos maltinukų.

jums reikės:
1 stikl. ryžių,
1 vidutinės morkos,
1 ar 1/2 nedidelės cukinijos,
1/4 stikl. grietinėlės,
truputis ciberžolės ir druskos pagal skonį.

   Ryžius užpilkite nepilnomis 2 stiklinėmis vandens ir virkite kaip nurodyta ant pakuotės. Beje, ryžiai turi būti ne maišelyje. Likus iki virimo pabaigos 15 min. sudėkite šiaudeliais pjaustytas morkas ir įberkite druskos. Kai iki virimo pabaigos bus likę 5 min. sudėkite šiaudeliais pjaustytą cukiniją ir supilkite grietinėlę. Užberkite ciberžolės ir uždengę dangčiu baikite virti. Palaikykite dar kelias minutes ir galite šiuos ryžius pateikti kaip garnyrą.
   Vegetarams sūlyčiau verdant ryžius pakepinti truputį svogūno ir jį sudėti kartu su morkomis. Gal skonis bus šiek tiek sodresnis, įdomesnis ir ne toks švelnus.


   O dabar prie pačio patiekalo nuo kurio viskas prasidėjo ir baigėsi tuo, kad kartais aš taip darau tik garnyrą :-)
  Man reikėjo kažko lengvo, dietinio, greitai paruošiamo, skanaus ir dar, kad  būtų "viskas viename". Produktų irgi ne perdaugiausia buvo šaldytuve. Taip ir gavosi, kad pirmas bandymas pavyko.

Tad, jums dar reikės:
paukštienos faršo (aš maliau kalakuto krūtinėles), bet galite naudoti ir nemaltą mėsą,
svogūno galvutės,
kiaušinio (jei naudosite maltą mėsą),
druskos, pipirų.

Pasiruoškite mėsą kaip kotletams. Užvirinkite vandens tiek kiek reikėtų ryžiams virti ir į verdantį vandenį dėkite padarytus nedidelius maltinukus. Ant viršaus užpilkite ryžius, taip, kad jie lengvai pasiskirstytų tarp maltinukų. Uždenkite ir toliau viską darykite kaip ryžių garnyrui.
Jei naudosite nemaltą mėsą, supjaustykite ją mažais gabaliukais ir apkepkite trumpai su sviestu ar aliejumi. Tada dėkite į troškintuvą su verdančiu vandeniu, pilkite ryžius ir t.t.

Sudėtingumas: paprasta