2011 m. balandžio 19 d., antradienis

Keptas kiaulienos kumpis


  Artėja Velykos, tad jau pats laikas pakalbėti apie tai kuo vaišinsimės patys ir mūsų svečiai. Šventinį meniu tikrai surašysiu, nes ir pačiai jis labai reikalingas, kad nepasimesti ir tiksliai žinoti, ką iš produktų susipirkti ir, ką vėliau pagaminti.
  Bet dabar receptas šventinio kiaulienos kumpio. Mat, jei sugalvosite jį kepti, reikėtų nelaukti ir skubėti jį nusipirkti. Kaip dauguma šventinių ir rimtų patiekalų jis turi  bent 3-4 dienas šaldytuve pasimarinuoti.
  Be to kumpį tikriausiai jums teks pirktis turguje, nebet PC susitarsite su mėsininkais ir jie jums atpjaus tokį kumpio gabalą kokio jūs norite. Aš perku maždaug 3- 4 kg. kumpio gabalą ir paprasčiausiai mėsininko paprašau, kad atpjautų taip, kad kepant kuo mažiau iš jo ištekėtų sultys. Kažkaip jie visada supranta ko aš iš jų noriu. Perku kumpį su oda ir kepu su ja. Bet jūs galite odą prieš marinuojant nulupti ir lašinukus, esančius aplink kumpį, negiliai įpjauti rombelias. Čia kaip kam patinka.
  Kumpį ištrinu alyvuogių aliejumi ir užberiu įvairiais prieskoniais. Dedu į paprastą polietileno maišą ir kišu į šaldytuvą keliom dienoms. Kepimo dieną kumpį prieš valandą išimu iš šaldytuvo suvynioju į aliuminio foliją.
  Kumpį vynioju kaip didelį virtinį. Apačioje į kepimo skardą patiesu dvigubą aliumonio foliją, palikdama ilgesnius kraštus. Atsargiai pripilu karšto vandens ir užlenkusi ilgiausią folijos kraštą susuku visus kraštus. Gerai tokį kepsnį dėti ant grotelių, taip neprikepa apačia. Kepu apie 3 val. pradžioje 200C temperatūroje. Po 1 val.temperatūrą sumažinu iki 180C. Iškeptą kumpį bent 15-20 min. palieku orkaitėje. Jei norite, kad kumpio odelė būtų traški, baigiant kepti atidenkite foliją ir apkepkite kumpį grilio pagalba. Kiek laiko kepti kitokio svorio kumpį skaičiuokite, kad 1 kg. kepa 1 val.
  Kumpį galite pateikti kaip karštą patiekalą su kokiu nors garnyru. Puikiai pavasariui tiks karštos troškintos daržovės su baltuoju padažu. Tam, galite naudoti šaldytas daržoves jas truputį pavirę (taip, kaip nurodo ant pakuotės). Galite naudoti šviežias morkas, žiedinius kopūstus, brokolius ir t.t. Daržoves išvirkite nedideliame vandens kiekyje. Išvirusias išgriebkite, o tą daržovių sultinį nugarinkite truputį, įdėkite sviesto, grietinėlės sumaišytos su trupučiu miltų ir nuolat maišant, truputį pavirę, gausite baltajį padažą. Nepamirškite padažo pagardinti muskato riešutu ar pipirais. Galite įdėti truputį lydyto sūrelio. Padažą pateikite atskirai padažinėje.
  Likusį nesuvalgytą kumpį pateikite antrąją Velykų dieną, kaip šaltą mėsos patiekalą.

 Labai didelio (su kaulu) kumpio kepimas

    Kartais tenka kepti visą kiaulės kumpį su visu kaulu didelei draugų kompanijai. Jį marinuoti tenka šiek tiek rimčiau.
   Susimaišome mišinį iš: alyvuogių aliejaus, vorčesterio padažo, sojos padažo, medaus, truputis citrinos sulčių ir įvairių prieskonių mišinio. Paimame medicininį švirkštą (be adatos) ir pritraukiame šio marinato. Peiliu bedame iki pat kaulo ir įšvirkčiame truputį marinato į ertmę. Ir taip padarome apie 10 ar daugiau dūrių. Toliau patį kumpį ištriname prieskoniais kaip aprašyta aukščiau. Marinuojame apie 3 dienas. Kumpį dedame į orkaitėje esančią kepimo skardą, įpilame verdančio vandens ir uždengiame folija.  Kepame ilgai apie 5 val., (priklausomai nuo kumpio dydžio), kol mėsa bus minkšta. Tai patikrinti galite ilgąja šakute skirta kepsniams vartyti ar pasmegti.

  Sudėtingumas: paprasta

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą