2012 m. kovo 29 d., ketvirtadienis

Jautienos muštinkai su alumi ir duona


   Tai mano mano tėvelio receptas. Nors mūsų šeimoje virtuvėje pastoviai sukinėdavosi mama, na tiksliau ji ne tik sukinėdavosi- ji puikiai gamino, bet tėtis turėjo kelis savo firminius patiekalus. Tuomet mama būdavo prie maisto ruošimo neprileidžiama, bet tai būdavo tikrai nedažnai :-)))
   Šis patiekalas nors ir skamba vyriškai, nėra toks jau vyriškas. Puikiai tinkantis net vaikams, ypač jei pateiksite su bulvių koše ir ant muštinuko nedėsite duonos gabaliuko. Vaikai tokių mandrybių nesupranta... jiems reikia paprastai. Duoną, morkas užsidėkite sau ir jie liks patenkinti.

Jums reikės
900 gr. jautienos nugarinės,
1 morkos,
1 svogūno,
2 skiltelių česnako,
2 riekelių juodos duonos,
1/2 a.š. pipirų mišinio, 
1/2 a.š. kmynų, 
druskos,
1 1/2 stiklinės. alaus.

   Mėsą išilgai raumenų supjaustykite apie 1cm. gabaliukais ir ją išmuškite. Kiekvieną muštinuką apiberkite pipirais ir kmynais. Svogūnus, česnakus ir morkas apkepę keptuvėje sudėkite į troškintuvą. Trumpai apkepkite keptuvėje muštinukus.Sudėkite į troškintuvą, užpilkite alumi, įberkite truputį druskos, ant viršaus uždėkite duonos riekes ir troškinkite kol męsa bus minkšta. Prieš pateikiant nuimkite duonos riekes, nupjaukite nuo jų plutelę ir supjaustę apie 2 cm. juostelėmis uždėkite ant kiekvieno kepsnio.
    Pateikite su virtomis bulvėmis ar bulvių koše. Garnyrui puikiai tiks įvairios salotos: marinuotos daržovės, rauginti kopūstai žiemą ir įvairūs "žalėsiai" vasarą.

Sudėtingumas: paprasta

2012 m. kovo 25 d., sekmadienis

Sekmadieniniai sklindžiai su lašiša, grietinės ir svogūnų laiškų užtepu bei šampanu



   Ilgas pavadinimas skaityti, bet juk sekmadienis ir visiškai nereikia niekur skubėti, lėkti... Pasidžiaukite pavasariu, sekmadieniu, tikru šampanu ir sklindžiais. Ne, ne iš pat ryto, o priešpiečiams. Mat, jei šampanas geriausiai tinka ryte, kada mūsų skonio pojūčiai stipriausi, grietinės- svogūnų padažas tam- visiškai ne į temą. Tad, jei tik kada bus toks momentas prieš piet, kad kažko vis tik reikėtų užkrimsti įdomesnio- pasimėgaukite šiais sklindžiais. 
   Sklindžių receptą rasite čia. O prieš plakant blendinį sklindžiams sumaišykite svogūnų laiškus su grietine (kaip jau supratote gietinės turi būti daugiau) ir trupučiuką druskos. Supjaustykite rūkytą lašišą gabaliukais ir pasiruoškite šampaną. Iškepkite sklindžius iš viso blendinio. Čia nebūtina stovėti prie viryklės ir kepti sklindžius kiekvienam šeimos nariui ir pateikti juos tuoj pat, dar karštus. Jūs taip pat turite teisę mėgautis sklindžias su visais kartu, o ne būti "motina kepėja". Tad, iškepę viską, sėkitės patogiai, imkite sklindį į rankas, tepkitės truputį grietinės, dėkite gabaliuką lašišos ir mėgaukitės sklindžiais, pavasariu, sekmadieniu, šampanu ir visai smagiu gyvenimu! Skanaus!


Sudėtingumas: paprasta

2012 m. kovo 19 d., pirmadienis

Bulvių salotos


   Pačios paprasčiausios, nesudėtingos ir greitos salotos iš vakar virtų bulvių tikriausiai niekada ir nebūtų čia aprašytos, jei ne vieno Austrijos restorano šefo "išdaiga". Jis tokias salotas pateikė vakarienės metu prie šaltų užkandžių. "Genealumas paprastume" pasirodo vis dažnesnis šūkis virtuvėse.

Šioms salotoms reikės:
virtų bulvių (naudokite vakarykštį likutį ir net nesivarginkite virti bulvių atskirai šioms salotoms),
grietinė,
pipirų mišinys arba tik kvepiantys pipirai,
druska,
truputis poro arba svogūno laiškų,
krapų (nebūtinai),
marinuotas agurkas (nebūtinai).

   Iš tikro tai krapai, marinuotas smulkiai pjaustytas agurkas šių salotų variacijos fantazijos srityje. Salotų pagrindas yra atvėsusios bulvės (netgi virtos be lupenos), grietinė, duska, pipirai ir truputis svogūno laiškų arba smulkiai pjaustyto poro. Ir viskas.
   Kaip jas patiekti jūsų fantazijos reikalas. Galite viską susimaišyti dubenyje ir paprasčiausiai, be nieko daugiau, suvalgyti. O galite ir įmantriau išdėlioti ant virtos mėsos (geriausiai virtos jautienos arba liežuvio vyniotinio) viršuje užbėrę kupetėlę smulkinto svogūno laiškų, pateikti svečiams. Austrijoje jos buvo pateiktos su šalto rūkimo šoninės gabaliukais.
Sudėtingumas: labai paprasta


 Rusiškos bulvių salotos

    Šios salotos jau reikalauja tam tikrų produktų, kurie privalo būti ir yra labai svarbūs. Be jų- patikėkite, bus ne tokios salotos.
    Pirmiausia- aliejus. Tiks tik Obelių nerafinuotas pirmojo spaudimo saulėgrąžų aliejus. Galite naudoti iš Ukrainos, Rusijos atsivežtą pirmojo spaudimo nerafinuotą saulėgrąžų aliejų. Kodėl toks. Jo savitas skonis yra įdealus šioms salotoms, kiti saulėgrąžų aliejai nebeturi to skonio. Nesiūlau naudoti ir alyvuogių aliejaus. Juk gaminate rusiškas salotas, o ne itališkas ar graikiškas. Beje, šis saulėgrąžų aliejus taip pat puikiai tiks raugintų kopūstų salotoms.
    Kita sudėtinė dalis- virta jautiena. Juk verdant sultinius kartais jautienos lieka ir nebesugalvojam kur ją dar gerai panaudojus. Tuomet, kaip tik galite gaminti šias salotas.
    O dabar apie viską iš eilės.
Jums reikės:
virtų bulvių,
virtos jautienos,
virtų kiaušinių,
raugintų arba marinuotų agurkų,
svogūno galvutės ir laiškų,
pipirų mišinio, druskos,
Obelių nerafinuoto pirmojo spaudimo saulėgrąžų aliejaus.
Toliau jau reikėtų viską supjaustyti ir sumaišyti, užbarstyti, užpilti ir pateikti. Žinoma, pateikiant salotas fantazijai yra kur pasireikšti. Skanaus!



Sudėtingumas: paprasta
Receptas: dėkoju Ritai ir Vyteliui už šį nuostabų receptą

2012 m. kovo 15 d., ketvirtadienis

Top 10



 
   Gal būt jums bus įdomu sužinoti "Geros virtuvės" Top 10. Kompiuterinė sistema leidžia akimirksniu peržvelgti kiekvienos dienos, savaitės ar net viso dienraščio egzistavimo laikotarpio skaitomiausius pranešimus. Yra net grafa, kurią būtų galima "įdėti" į dienraštį, kad matytumėte, kas labiausiai skaitoma. Bet tuomet skaitysite, tik tai ką skaito kiti, ir patys neieškosite kažko naujo.

  Vis tik, kas kažkiek laiko, bet tikrai nedažnai, paskelbsiu jūsų skaitomiausius "Top 10".
 Kaip nekeista, bet pirmoje vietoje, niekada neužleisdami pozicijų, gan stipriai įsiveržę į priekį, lyderiauja

1. Balandėliai
2. Kepta antis
3. Kepta žąsis
4. Įdaryta cukinija
5. Lietiniai blynai
6. Burokėlių sriuba
7. Įvairūs sluoksniuotos tešlos pyragėliai
8. Kalėdinis džiovintų vaisių pyragas
9. Kopūstų salotos
10. Kūčių vakaro burokėlių mišrainė su pupelėmis

   Ačiū Jums, kad lankotės mano puslapyje, kad gal būt kažką randate tinkamo pasigaminti. Džiaugiuosi visais savo skaitytojais iš Lietuvos, Didžiosios Britanijos, Airijos, Jungtinių Valstijų, Norvegijos, Vokietijos, Danijos, Švedijos, Nyderlandų, Prancūzijos ir kitų šalių. Iš visur, kur jūs esate ir skaitote šį puslapį. Atleiskite, kad ne visas šalis suminėjau. Tai juk tik "Top 10"





Su pagarba Jums
Dalia

2012 m. kovo 14 d., trečiadienis

"Pūstažandžiai"


Receptas tiems, kas nori susidraugauti su mieline tešla. Tiksliau, su šiuo receptu tikrai nebebijos jos minkyti ir kepti.

400 gr. miltų,
35 gr. mielių,
2 a.š. cukraus (galite dėti ir daugiau, jei norite, labai saldžių pyragėlių),
1/4 l.šilto pieno,
40 gr. minkšto sviesto,
2 kiaušiniai,
truputis druskos,
jei norite galite pridėti aguonų, razinų ar cinamono. Taip pat pyragėlius galite įdaryti vyšniomis.

užpilui
1/4 l. pieno,
70 gr. sviesto,
4 v.š. cukraus,
truputis sviesto formai ištepti.

   Mielės sumaišomos su cukrumi, trupučiu šilto pieno ir supilamos į duobutę padarytą išsijotuose miltuose. Užberiame trupučiu miltų ir 20 min. paliekame, kad mielės pradėtų veikti. Kiaušinius paplakame su sviestu, kad išputotų. Įberiame druskos ir sumaišome su likusiu pašildytu pienu.  Visą šią masę sumaišome su miltais ir minkome. Jei norite galite įberti aguonų, razinų.
   Tešla minkoma ir daužoma tol, kol nebelimpa prie rankų ir indo sienelių. Tuomet ji uždengiama ir paliekama šiltai 30- 50 min., kad pakiltų. Masė turi padvigubėti.
   Ant miltais pabarstyto darbastalio tešla perminkoma ir formuojami graikiško dydžio rutuliukai. (šiuo momentu galite įdaryti rutuliukus vyšniomis). Visi rutuliukai dedami į sviestu išteptą kepimo formą. Puode pašildykite pieną, sviestą ir cukrų. Užpilkite ant tešlos rutuliukų ir kepkite iki 200C įkaitintoje orkaitėje apie 30 min. (patikrinkite ar iškepę- aštriu dantų krapštuku)


Orginalus receptas be jokių priedų (aguonų, razinų ar vyšnių).
"Pūstažandžiai" valgomi šilti. Galite pateikti juos su vaniliniu padažu.



Sudėtingumas: paprasta (tai receptas mielinės tešlos pradinukams)
Receptas: knyga "Virtuvės džiaugsmai"

2012 m. kovo 10 d., šeštadienis

"Vilijos" kepsnys


   Kažkodėl sovietiniais laikais restoranuose karšti patiekalai būdavo pavadinami kažkokiais nieko nenusakančiais pavadinimais "Gildija", "Ąžuolas", "Regata", "Jaunystė", "Klumpė", "Vilnelė". Ir kas juokingiausia, kad tarp pavadinimų ir produktų, iš ko jie pagaminti, nebūdavo jokio ryšio, pvz. "Regata"- visai ne iš žuvies, o iš jautienos, kepsnys "Vilnelė"- iš vištienos.
   Bet, kaip senoliai sako: "iš dainos žodžių neišmesi". Taip ir aš rašau apie "Vilijos" kepsnį, kuris  iš jautienos, o ne iš kažkokios mergelės, ar Neryje pagautos žuvies.
   Šis kepsnys visiems tiems, kas ilgisi kepsnių ant laužo, šašlykų ir kitokių aštresnių dalykėlių pateikiamų su marinuotais svogūnais ir pomidorų padažu.

Jums reikės
jautienos išpljovos arba nugarinės be kaulo,
svogūnų,
pipirų mišinio, druskos,
truputį miltų,
aliejaus kepimui.

Garnyrui:
ryžiai,
marinuoti  svogūnai,
marinuoti pomidorai ar agurkai,
pomidorų padažas.

    Jautieną nuplaukite, nusausinkite ir sudėkite į kokį nors indą kuriame ją marinuosite. Apiberkite pipirais, svogūnais ir palikite per naktį šaldytuve.
    Prieš pat ruošiant patiekalą supjaustykite svogūnus labai plonais griežinėliais, užpilkite acto ir trupučio vandens mišiniu. Išmaišykite ir palikite marinuotis. Pradėkite virti ryžius. O kol jie virs užsimkite kepsnio ruošimu.
   Mėsą supjaustykite apie 1 cm. gabaliukais, taip kaip pjautumėte duoną per visą kepalą. Išmuškite ją specialiu plaktuku. Jei naudosite išpjovą- tai tik vos lengvai pamuškite, nes ši mėsa ir taip yra minkšta. Tačiau jei ant jūsų darbastalio jautienos nugarinė- išmuškite ją gerai plaktuku ir svarbiausiai vienodai. Mėsos gabaliukus apvoliokite miltuose, o jų perteklių nubarstę- apkepkite iš abiejų pusų. Užberkite truputį druskos. Apkeptą mėsą dėkite į kepimo skardą ir užbaikite kepti orkaitėje. Jautienos išpjovą užteks kepti apie 5 min., nugarinę apie 20 min., iki 200C įkaitintoje orkaitėje. Apkepant nugarinę orkaitėje, ją bent kartą apverskite
    Pateikite su virtais ryžais, marinuotais svogūnais (tik prieš tai nupilkite nuo jų acto- vadens mišinį), marinuotais pomidorais ir pomidorų padažu.

Sudėtingumas: vidutinis
Receptas: sovietinius restoranus prisiminus

2012 m. kovo 6 d., antradienis

Pomidorinė sriuba


 Šį kartą lietuviška pomidorų sriuba, su minimaliu produktų kiekiu. Tokią kai kas prisimins iš mokyklos. Tik čia žymiai skanesnė.

Jums reikės (atleiskite, bet kiekių net nerašau)
mėsos sultinio,
ryžių (gali būti likutis nuo vakarykščio patiekalo, tik jie turi būti paprasti ir be jokių priedų),
pomidorų (ne sezono metu naudokite konservuotus savo sultyse),
mažas svogūnas,
riebios grietinės (tam, kad užvirinus jos nesutrauktų),
pipirų mišinio, druskos,
truputis lydyto sviesto ar aliejaus.

    Storadugniame puode arba keptuvėje pakepinkite, iki geltonumo, smulkiai supjaustytą svogūną. Į puodą supilkite sultinį, jei svogūną kepėte keptuvėje sudėkite ir jį. Suberkite ryžius ir virkite. Kai ryžiai išvirs, sudėkite smulkiai supjaustytą (be odelės) pomidorą. Įberkite pipirų ir druskos. Pavirkite kol pomidorai suminkštės. Įdėkite grietinę ir ją užvirkite. Paragaukite ar netrūksta druskos ir pipirų. Jei kartais sriuba jums pasirodys per rūgšti- įberkite truputį cukraus.


Sudėtingumas: paprasta

2012 m. kovo 4 d., sekmadienis

Viščiuko file "Valle d'Auge"


   Arba vidinė viščiuko file sidro ir grietinės padaže. Skamba gal ne taip gražiai, kaip prancūziškas pavadinimas, tačiau yra daug aiškesnis. Skonis tobulas, o visas patiekalo paruošimas labai lengvas. Tad, jei norite pasirodyti labai kieti virtuvėje šis patiekalas, kaip tik jums.
    Aš neturėjau vidinių vištienos file, tad naudojau vištienos krūtinėlę. Geras variantas taip pat, tačiau troškinimo laikas daug ilgesnis.

Jums reikės:
6- 8 vištienos vidinių file (arba 2 vištos krūtinėlės puselių),
300 ml. sidro (galite naudoti saldų baltą vyną, kad ir "Ice wine"),
600 gr. riebios "Dvaro" grietinės (nes tik jos virinant nesutraukia),
100 gr. sviesto,
3 dideli obuoliai,
1 v.š. cukraus,
truputis pipirų mišinio arba prieskonių paukštienai (aš naudojau juos),
truputis druskos.

   Ištirpinkite pusę sviesto keptuvėje ir apkepkite 5 min. pabarstytą pipirais ar prieskoniais vištienos file iš abiejų pusių. Įpilkite sidro ir nugarinkite jį. Kai jo liks visai nedaug sudėkite grietinę, druską ir užkaitinkite apie 2 min. Jei naudosite vištienos krūtinėles, supylę sidrą uždenkite ir troškinkite, kol mėsa bus minkšta. Tik tuomet pilkite grietinę. Jei skysčio likę nemažai- nugarinkite jį padidinę kaitrą.
   Kol file troškinasi, pasiruoškite obuolius. Juos nulupkite ir supjaustykite nedidelėmis skiltelėmis. Išimkite sėklas ir suberkite į keptuvę su likusiu sviestu. Užberkite cukrumi ir apkepkite. Obuolių skiltelės neturi visiškai suminkštėti.
   Pateikite su ryžais gardintais nedideliu kiekiu sviesto.


Sudėtingumas: paprasta
Receptas: "Didžioji virtuvės knyga ELLE"